Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белене: положението е нормално, хаосът - пълен

19 коментара

Допреди седмица правителството искаше да създава комисия, която да разследва как се е стигнало дотук, сега то води като булка в парламента някакви инвеститори, които имали намерение да имат намерение да възстановят проекта за изграждане на АЕЦ "Белене”.

В същото време продължава атаката срещу жертвите на "Белене”. А това са "Козлодуй”, НЕК, ВЕИ, водни и въглищни централи.

За "Белене” е известно следното:

Четири анализа, използвайки различни методики, доказват, че проектът е безсмислен поне като бизнес и икономика. Един от тези анализи бе поръчан от правителството и платен от данъкоплатците. Нито един от тях не е писан с антиядрена идеология.

Поддръжниците на проекта не са предложили никакъв анализ, който да съответства на нормални стандарти и нямат нито един доказан аргумент в полза на тази централа.

Подписката за референдум за "Белене” е по идеологически въпрос; българските избиратели ще са единствените в света, които могат да участват в референдум "за” атомната енергетика изобщо, макар съгласието или несъгласието с нея да нямат нищо общо с АЕЦ "Белене”.

Не са представени правителствени становища по следните въпроси: а) нужна ли е такава мощност (на площадката в Белене или където и да е); б) ако се изгради, кой ще купува електроенергията ѝ; в) кой поема поддържането на инфраструктурата и елементите на енергийната система, без които не може да бъде изградена АЕЦ и които се изискват и по закон и по технология и г) кой поема отговорността за отработеното ядрено гориво и рисковете от присъствието на централата на българска територия.

Изненадващо е, че отново се мисли за преповтаряне на упражнението АЕЦ "Белене", без да има смисъл и нужда от инвестицията. След като в проекта "Белене" няма бизнес, очевидно в лансирането му този път като "американски” има други идеи, а не да се печели от класически производство и продажба на електричество.

Какво тогава е важно да се отбележи около опита за рестартиране?

Възможно е да се договаря, че компанията инвеститор няма да строи прилежащата инфраструктура и някои мощности, както и да отговаря за обработеното ядрено гориво. При такъв вариант от общата сметка за инвестицията в ядрената централа биха отпаднали около 4.2 млрд. евро и тогава теоретично след 10-15 години и ако цената на тока расте (това се случва и в момента, но влияят и други фактори) компанията може да излезе на break-even.

Днешният ход може да се разглежда като следствие от вземането на решение за продължаване на проекта за седми реактор в АЕЦ "Козлодуй" без проверка на сметките, на баланса, на нуждата от нови мощности. Въпреки че всички анализи показват, че до 2025 г. и дори до 2030 г. такава инвестиция не е необходима.

Не се мисли и не се коментират и реактивният, и други рискове, ако отработеното ядрено гориво се съхранява в България и не се дава отговор на нито един от изброените по-горе въпроси. Проектът не се коментира от гледище на националната сигурност (енергийна обвързаности и рискове за бъдещите поколения), но правителството се държи като бизнесмен, който си е намерил партньори и иска от данъкоплатците (техните представители) да му развържат ръцете за договаряне.

Принципна разлика с поведението на привържениците на "Белене” тук няма.

Очевиден е интересът на българските посредници от поръчки и продължаване на обвързаностите с Росатом и АСЕ, но не е ясно защо тогава правителството иска от тези "американци” да преговарят и посредничат в преговори с "руснаците”.

Като се направи равносметка, се вижда, че:

1. АЕЦ "Белене” отново започва да се разглежда като дойна крава.

2. Налице е бягство от отговорност за каквито и да било решения и има опит за прехвърлянето им върху парламента като колективен орган (макар по закон решенията да следва да се вземат от правителството).

3. Това търсене на безотговорност ще доведе нещата до референдум, в който само свободно плаващите експерти ще имат обективно мнение, но тях никой пак няма да ги слуша.

В тази обстановка правилният въпрос към българските граждани би трябвало да бъде: "Бихте ли се съгласили да складирате половин тон ядрени отпадъци във вашето мазе за период от няколко десетки хиляди години?”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    Стига с това АЕЦ Белене. Единственото резумно нещо, което Правителството на Бойко Борисов направи, да спре проекта, сега под неизвестен натиск преразглежда. Вместо да се разследват досегашните харчове, каквито намерения имаше, се хвърлят нови пари за нови "оценки".

  2. Анонимен
    #18

    СИТУАЦИЯТА С АЕЦ "БЕЛЕНЕ" Е СЛЕДНАТА:
    РУСИЯ ИСКА ДА ПОСТРОИ АЕЦ "БЕЛЕНЕ" СЪС СОБСТВЕНИ ПАРИ, ЗАЩОТО:
    1. ИСКА ДА ПРОБУТА СТАРИЯ СИ РЕАКТОР, ВТОРО ПОКОЛЕНИЕ, ПРОИЗВЕДЕН В НАЧАЛОТО НА 90-ТЕ ГОДИНИ.
    МЕЖДУВПРОЧЕМ, ПОСЛЕДНИ КИТАЙЦИТЕ ЗАКУПИХА РУСКИ РЕАКТОР И ТО ТРЕТО ПОКОЛЕНИЕ И ГО ПУСНАХА В ЕКСПЛОАТАЦИЯ 3(ТРИ) ГОДИНИ СЛЕД ПУСКОВИЯ СРОК. ТУРЦИТЕ СЕ ОТКАЗАХА ОТ РУСКИТЕ РЕАКТОРИ И ТО ТРЕТО ПОКОЛЕНИЕ СЪЩО. ТОКЪТ ПРОИЗВЕДЕН ОТ РЕАКТОРИ ВТОРО ПОКОЛЕНИЕ Е ПО-СКЪП ОТ ТОЗИ ПРОЗВЕДЕН ОТ ТРЕТО ПОКОЛЕНИЕ РЕАКТОРИ.

  3. Анонимен
    #17

    Много точен анализ на Станчев. Добре е да се обърне по-сериозно внимание на въпроса за референдума, за който се говори още преди БСП да инициира подписката. Това е очакван ход на Борисов и тесния му кръг- да се включат в лапането, като изместят (или се наредят на масата заедно с) традиционните силни от БСП в този бранш.Всъщност тесният кръг на Борисов никога не е рязал връзките си с традиционната, произлезла от БКП олигархия. И така, правят референдум с въпрос "искате ли България да остане на тъмно", и след това казват- "глас народен глас божи". И хоп- получават ключе за касичката Бого Манчев.... Ново ключе, защото досегашното нещо трудно отваряло.

  4. Анонимен
    #16

    Красене все нещо ти пречи АЕЦ-а!! Ама и аргументите ти срещу Белене май свършиха. Га писахте праграмата Ран-Ът питахте ли ни дали сме съгласни да се деиндустриализира България бе идиот?????????????

  5. Анонимен
    #15

    "1, 2, 3: да имате нещо конкретно срещу аргументите на Кр. Станчев по-горе? " А Станчев има ли аргументи? Написаното е ... бозава работа, Само 1 примерче - " Въпреки че всички анализи показват, че до 2025 г. и дори до 2030 г. такава инвестиция не е необходима." "всички" е лека лъжа, а 2025 не е чак толкова далеч, като се има предвид, че АЕЦ не се строи за 2 години.

  6. Анонимен
    #14

    България не може да отскубне от лапите на Русия. РУСИЯ Е ОСНОВНИЯ ВРАГ НА БЪЛГАРСКАТА НАЦИЯ И ДЪРЖАВА. РУСИЯ НАСЪСКВА И ТУРЦИТЕ ЧРЕЗ СВОИТЕ ЧЕНГЕТА ЗА ДА ПРИЛАГА ПРИНЦИПА "РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ".

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  8. Анонимен
    #12

    Не в Белене,в България хаосът е пълен.Защото правителството Бойково го задълбочава всики Божи ден.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  10. Анонимен
    #10

    Белене не се римува нито с Бойко Борисов, нито с Цецо. Не може да се направи на песен и следователно няма смисъл да се строи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.