Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да искаме нова конституция, е като да желаем нов калъф за счупена цигулка*

53 коментара
Александър Кашъмов. Сн. БГНЕС

Покрай събитията от последните дни се поставиха или появиха няколко важни въпроси. Някои се отнасят до достъпа до обществена информация, други въпроси са по общи – правни, устройствени и принципни.

Продължава да се коментира, че договорите в сферата на енергетиката не са достъпни. Това не е съвсем така – относително голямо количество документи, в това число договори и споразумения, са достъпни на сайта на Народното събрание.

Сред тях се намират 3 броя приватизационни договори на енергоразпределителните дружества от 2004 г. (обем от 186 страници), споразумение между НЕК и "Марица изток – 3” от юни 2001 г.одина (192 страници), споразумение между НЕК и ККК Лимитид от юни 2001 г. (224 стр.), допълнителни споразумения между НЕК и дружествата във връзка с Марица изток 1 и 3 (142 стр.), както и документация, получена от ДКЕВР и отнасяща се до одобряване на сключване на договори и други.

Трябва да се прочетат документите, за да се направи оценка на положението и да се види какви проблеми са заложени в сектора и как да бъдат решени.

В същото време от опита на ПДИ, свързан с делата за достъп до информация, може да се заключи, че постъпващата в ДКЕВР документация от различните дружества не е общодостъпна. От една страна заседанията на ДКЕВР по одобряване повишени цени на енергия са открити и в тях се канят дори и журналисти. От друга страна, документите, въз основа на които се вземат решенията, не са достъпни.

В момента водим дело за разкриване на цялата документация по повишението на цените на топлоенергията за 2008 г., която е отказана като търговска тайна на топлофикационните дружества.

От известната информация става ясно, че дружествата в областта на енергетиката не пропускат възможност да обявят информацията си за търговска тайна. Тази информация обаче не следва да е търговска тайна и трябва да е общодостъпна поради надделяващ обществен интерес на основание. Това е разписано в допълнителната разпоредба на Закона за достъп до обществена информация.

При оповестяването на документите, свързани с договорите с НЕК, нашето становище бе взето предвид, но тази прозрачност трябва да се превърне в практика, а не да се случва инцидентно, едва след като хората са излезли на протести.

С оглед изявленията на политици за роля на хора от службите за сигурност в събитията през последните седмици следва да се отбележи, че в парламента беше внесен пакет законопроекти, които имаха за цел установяването на парламентарен и граждански контрол върху тези служби. Изглежда те няма да може да се приемат, но този приоритет трябва да бъде продължен от следващото управление, за да може у нас да управляват прозрачни и отчетни, а не тайни и неясни сили.

Искането за нова конституция е същото, като да искаме да купим нов калъф за цигулка, защото инструментът е счупен. Конституцията е форма, а записаното в нея е съдържанието. Въпросът е с какво съдържание искаме да заменим настоящото.

Искаме ли България да не е република с парламентарно управление (чл.1 от конституцията), да не е правова държава (чл.4), да няма равенство на всички пред закона (чл.6), да не отговаря пред гражданите за причинени от държавата вреди (чл.7), да няма политически плурализъм (чл.11), да не се гарантират основните права на гражданите (глава втора на основния закон) и т.н.?

По другите въпроси – право на жалба до Конституционния съд гражданите могат да придобият и с изменение в настоящата Конституция, без избор на Велико народно събрание. Намаляването на броя на депутатите с една нова конституция е доста несигурен и съмнителен резултат, но удвояването им в едно Велико народно събрание е съвсем сигурен разкош. А и въпросът кои са например общините, които не желаят да имат своя представител в народното събрание, защото им се свидят 40-тина хил. лв. годишно, трябва да получи конкретен отговор. А който иска отзоваване на депутати, нека знае, че то беше записано в чл.4 от Конституцията от 1947 г., която установи комунистическата диктатура в България.

Справедливите искания на гражданите трябва да доведат до реална промяна. Затова трябва да се анализират и установят източниците на проблемите и да се изградят решения. Не е лошо да има съгласие обаче по въпроса, че демокрацията може да е несъвършена, но нищо по-добро още не е измислено. Едва ли точно ние ще измислим нещо по-велико от народите, които отдавна живеят много по-добре от нас.

*Заглавието е на Mediapool. Текстът е публикуван в блога на Програма Достъп до информация

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #53

    МАГАРЕНЦЕТО НА ХИТЪР ПЕТЪР - 2

    Протестите доведоха до различни мнения за необходимите промени у нас. Това е добре, защото в спора се ражда истината, но много от идеите приличат на сеното, което Хитър Петър завързал на една пръчка и провесил пред муцунката на своето магаренце. В стремежа си да стигне сеното, то припкало и хич не усещало, че носи хитрия си стопанин в посоката в която той пожелае. За да се достигне до реална и полезна промяна трябва да се изясни какво да се направи крачка по крачка.

  2. Анонимен
    #52

    "демокрацията може да е несъвършена, но нищо по-добро още не е измислено" Може и да е така, но първия въпрос е след фалшификацията на изборните резултати през 1990г. в полза на комунистите, ДАЛИ ТОВА В БЪЛГАРИЯ Е ДЕМОКРАЦИЯ? НАДАЛИ!

  3. Анонимен
    #51

    Да премахнем чл.69 и чл.70 от Конституцията за да престанем да си създаваме божества.

  4. Анонимен
    #50

    Държавата се разграбва и унищожава съзнателно и последователно още от "априлското" поколение уж "комунистически" лидери начело с ген.секретар и министър-председателите му,приближени на недоучилия за американски старшина световно известен некадърник и комарджия в съюз с десидентите-контрабандисти, посредници в международните сделки на комунистическа България.Още през 1957г китайската компартия предупреди,че ръководствата на "някои братски партии" са съставени от "червени" капиталисти.Историята,а

  5. И.Иванов, Швеция
    #49

    БЕДАТА ХОДИ ПО БЕДНИ НА УМ ! """ Анонимен 21:49 | 23.02.2013 Кашъмов е далече от истината. Има неотложна нужда от нова конституция. Бедата е, че ... """ ... пореден нещастник, мераклия той да пише конституция, реве "Има неотложна нужда от нова конституция." без да може да гъкне защо !

  6. Анонимен
    #48

    Кашъмов е далече от истината. Има неотложна нужда от нова конституция. Бедата е, че никое народно събрание не може с 2/3 мнозинство да свика Велико народно събрание. Мината е заложена още от Лилов и Дертлиев в съществуващата конституция. Има много неща да се корегират в нея.

  7. Анонимен
    #47

    "Едва ли точно ние ще измислим нещо по-велико от народите, които отдавна живеят много по-добре от нас." - Въпросните народи живеят добре, защото народите им доста години се бориха и стачкуваха, докато политиците им се научат да спазват правата им. А нашите се научиха само как да консумират властта за собствена изгода! Гласуваха си имунитети, назначиха си съдии и прокурори и народните интереси се оказаха излишни за тях. Сега трябва да ги свалим на земята! И да ги накараме да разберат, че са слуги на народа, а не обратното!

  8. И.Иванов, Швеция
    #46

    ГРАБВАЙТЕ ТЕЛАТА (НА ШВЕЙЦАРЦИТЕ) ЗА "ДОКАЗВАНЕ" НА КРЪГЛИ ГЛУПОСТИ ? """ Анонимен 17:02 | 23.02.2013 Хашъмов, кво му е лошото на императивния мандат? ... Швейцарците да не са под комунистическа диктатура? """ "Кво" му е доброто на какъв "императивен мандат", и какви "швейцарците", и какви пет стотинки ? """ Че ако някой излъже избирателите си, може да бъде отзован от излъганите? """ Кои точно "избирателите си" ? Които точно "излъганите" ? Няма ли в момента в България възможност за гласуване на недоверие и отзоваване от избранници на избирателите на излъгало избирателите правителство ?

  9. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #45
  10. Анонимен
    #44

    Хашъмов, кво му е лошото на императивния мандат? Че ако някой излъже избирателите си, може да бъде отзован от излъганите? Швейцарците да не са под комунистическа диктатура?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам