Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Журналист осъди Министерския съвет за отказ от информация за полетите на Авиоотряд 28

1 коментар
Журналист осъди Министерския съвет за отказ от информация за полетите на Авиоотряд 28

Софийският административен съд отмени мълчаливия отказ за достъп до информацията за полетите, които е заявявал бившият премиер Бойко Борисов с правителствените самолети и хеликоптери, съобщи бТВ.

Темата как се използва правителственият Авиоотряд 28 нашумя покрай полетите за транспортиране на отбора на Бистришките Тигри и други футболни отбори, но така и не бе осветена с документи.

Още след първия скандал репортерът на бТВ Константин Караджов поиска достъп до заявките, които бившият премиер Бойко Борисов е писал за ползване на Авиоотряд 28. Това стана през август 2012 г.

След първия мълчалив отказ следва и второ писмено заявление на 23 ноември 2012 г. В него се иска съдържанието на изпратените до Авиоотряд 28 писмени заявки за полети от министър-председателя и службите, отговарящи за протокола в МС за периода от 01.01.2010 г. до 15.08.2012 г., а също така и административната преписка със становищата по първото искане.

Както и при първия случай ръководителят на звеното за връзки с обществеността в Министерския съвет Николай Боев е бил длъжен, но не се е произнесъл в законния 14-дневен срок.

Мълчаливият отказ беше обжалван от Караджов. По време на делото единственото обяснение, дадено от юристите на Министерския съвет е, че информацията трябва да се предостави не от кабинета, а от Авиоотряд 28.

Съдът е приел този довод на МС за изцяло неоснователен, тъй като ако не е разполагал с исканата информация, е бил длъжен да препрати заявлението по служебен път до авиоотряда и да уведоми заявителя. Още повече, че заявките за полети очевидно се пазят в изходящата поща на Министерския съвет.

Според състава на съда исканата информация не е насочена срещу националната сигурност, обществения ред в държавата или народното здраве и морала, както и не засяга чужди права и законно защитени интереси на трети лица. Т.е. не може да се ограничава конституционното право на всеки гражданин да получава и разпространява информация от държавните органи.

Решението на съдия Десислава Корнезова подлежи на обжалване в 14-дневен срок пред Върховния административен съд.

"Решението на правителството дали да обжалва или не ще покаже всъщност дали служебният кабинет ще продължи упорития отказ на предишната власт, още повече че мотивите на съда са категорични и те едва ли ще претърпят промени пред ВАС", коментира адвокат Александър Кашъмов от "Програма достъп до информация".

"Едно обжалване би имало значение само на тупкане на топката и забавяне на реалното даване на информация. Не е без значение, че то би влязло в разрез с декларираната политика на прозрачност и гражданско участие", добави юристът.

Според решението на САС Министерският съвет е длъжен в 14 дневен срок от влизане на съдебното решение в сила да се произнесе по искането за достъп до информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Е, във ВАС ченгетата ще турят ред на любопитните журналисти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.