Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо Румъния не може да бъде приятел с Русия?

71 коментара
Защо Румъния не може да бъде приятел с Русия?

В политиката няма приятели и врагове. Само интереси. Нима някой вярва, че "Газпром", който днес означава де факто Русия, ще стои със скръстени ръце, докато европейските страни опитват да открият нови находища на природен газ? Ако отговорът е "да", то този човек е в най-добрия случай наивен. Енергийният шантаж замества успешно всяка конвенционална война. Когато една страна, като Русия, може да диктува цените на природния газ в Европа или да влияе на цената на барел петрол, за какво са ѝ танкове или идеологии? Когато същата страна може да преговаря откъде да минат газовите или петролните тръбопроводи към Запада или Близкия изток, какво значение вече има "приятелството" с една или друга държава?

Новината, че в един от петте периметъра от континенталното плато в Черно море са открити големи залежи на природен газ не зарадва представителите на "Газпром". (румънската компания О Ем Ви Петром и американската Ексън Мобил обявиха в края на февруари, че в разработвания от тях участък в румънския шелф на Черно море може да има между 42 и 84 милиарда кубически метра газ - бел. ред.) Другите четири периметъра са достатъчно близо и се предполага, че в близко бъдеще ще бъдат открити нови находища.

Фактът, че в един от тези периметри сондира концерна "Лукойл" не успокоява Москва. Руският петролен гигант е истински разтревожен и от перспективата за добив на шистов газ в Полша, България и Румъния. Тези, които сондират, са американците от "Шеврон". Правопропорционално с руските опасения нарастват равнищата на тревога на българските и румънските "еколози", като водите на Дунав след дъжд.

Част от медиите в двете страни влизат в играта. Дали става дума само за наивност? Или само за интереси? Или и за едното, и другото?

Колкото до втечнения газ, руснаците са малко по-спокойни, защото е скъп и малко клиенти са готови да платят, за да го докарат от четирите краища на света. Въпреки това инвестициите от този сорт за оползотворяване на газа от района на Каспийско море, в които участват Румъния, Грузия и Азербайджан (проектът АГРИ), не са им по вкуса.

Има най-малко три причини - природният газ в Черно море, възможните участия в проекти за добив на шистов газ и втечнен газ, поради които Русия не може да бъде приятел на Румъния.

Всяка инвестиция, която може да осигури на Румъния средносрочна или дългосрочна енергийна независимост, води до враждебност, явна или не, от страна на източния съсед. В същото положение се намира всяка европейска държава, която иска да открие алтернативни решения на вноса на руски газ. Поради подобни причини, Русия ще възпрепятства доколкото ѝ е възможно оформянето на всяка обща европейска енергийна политика.

Много големи интереси има не само на пазара на петрол и природен газ. Основни играчи на пазара на златото, на среброто или на несъдържащите желязо руди не искат промени в съотношението на силите или навлизането на пазара на количества, които биха могли да преобърнат сегашните цени. Острието на копието в служба на тези интереси са, както винаги, организациите за опазване на околната среда.

Ще повярвам в борбата на нашите и на други екологични организации тогава, когато схемата им за финансиране стане прозрачна и знам, че зад изявленията за грижа за опазване на околната среда в Румъния не стоят интересите на корпорации с разклонения на Запад или на Изток.

Също така бих имала доверие на проект, който си е поставил за цел експлоатация на природни ресурси в Румъния, когато инвеститорите преговарят прозрачно договорите си, със съответните задължения към опазването на околната среда.

Ресурсите на Румъния, колкото и да са те, не могат да се отдават на концесия за без пари, а разходите за опазване на околната среда трябва да бъдат поделени коректно, в зависимост от дяловете участие. Ако това не е възможно, ресурсите могат да останат в земята. Не искат храна. Основното е, между интересите на всички, да открием нашите. И да им служим. Без манипулации.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

71 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #71

    Николета, Николета (авротката)...... Дали си вярва за написаното в последния абзац? Особено за последните 2 изреченийца! Които са много малки, но и много важни! Тааа дали си вярва, че това може да бъде направено/постигнато? Наивно е да се мисли, че четящите вярват

  2. Анонимен
    #70

    Тази статия сякаш е писана за България.Ето защо антибългарските русофилски индивиди от български произход посрещат казаните истини за хищническата и грабителска същност на Русия със злоба и раздразнение.Европа и България ще стават все по-независими от руските доставки на газ.Това няма как да не безпокои българските русофилски безродници.

  3. Анонимен
    #69

    Че то кой може да бъде приятел с Русия! Все едно да си приятел с арабска или африканска държава - прецакват те, когато им хрумне.

  4. Анонимен
    #68

    Румънците сънуват Велика Румъния от Антлантика до Урал. На юг само до Балкана. Та не си прави илюзии. Руският царизъм е бил един от най-реакционните режими в света, както повечето монархии, Австро-Унгарската, Германската, Турската и ....Прав е Дядото. Неслучайно революциите избухнаха в Русия, Гемания, Унгария и ... след 1 световна. Но в нашата земя лежат десетки хиляди руснаци. Без тяхната саможертва щяхме още да носим фесове. Вечна им памет!

  5. Анонимен
    #67

    ..Освен това румънците не забравят, че преди 22 юни 41-ва руски самолети са нанесли удари по техни летища, заради което немският посланик в Москва е внесъл нота...Е как да забравиш? Впрочем кой ни е обявявал война за последно?

  6. Анонимен
    #66

    Димитър Благоев (Дядото), създател на социалистическата партия: “Русофилството е грубо политическо суеверие, умишлено култивирано сред народните маси; политическо знаме, вървенето и воюването под което неизбежно води към предателство и национална катастрофа. Защото русофилите, плувайки безогледно във водите на руската дипломация, неизбежно и фатално правят от България едно сляпо и послушно оръдие в ръцете на руската завоевателна политика на Балканите”.

  7. Анонимен
    #65

    И пак пишман ще стане, "Що ми трабваше, - ще вика, - да се таковам в главата!"

  8. Анонимен
    #64

    гудю Ще настъпи светъл ден, когато мужиците ще стоят на единия край на тръбата и ще викат: - Юруш на маслинитееее! Без пари го давам. Насам народе! Не остана. На другия край купувачът ще се назлъндисва и ще се чеше по рунтавия врат. Бе то, йофтино го дава чилякът, ша зема да купя малко, да не е без хич. Па се бръкне и купи малко, колкото алъш-вериш да направи на викащия.

  9. Анонимен
    #63

    62 Ердоганчо, марш в Анадола, отдето си дошъл. Рязаните читаци нямат място в Европата.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #62

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.