Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София ще пази с табели гражданите от опасните дървета в Борисовата градина

Заради напрежение и негативни реакции санитарната сеч ще е първо около алеите

1 коментар
През 2015 г. мъж почина, след като беше затиснат от паднало дърво в Борисовата градина. Сн. БГНЕС

София ще се опита да предотврати инцидентите с паднали дървета в Борисовата градина като маркира като опасни участъци от парка в карето между булевардите "Драган Цанков" и "П. Яворов", както и алеята от стадион "Българска армия" до басейна "Мария Луиза". Целта е хората да минават само по алеите в тази част на лесопарка и да не ходят в гората наоколо.

Заради съмнения за "поголовна сеч" и разчистване на терени за бъдещи строежи, които общинарите определиха като спекулации и лъжи, няма да се бърза с разчистването на всички опасни дървета на тази територия, а ще се махат само тези покрай алеите. Това реши общинската екокомисия, която във вторник разгледа резултатите от инвентаризацията на опасните дървета в тази част на Борисовата градина.

След инвентаризация на опасните растения в тази част на парка за отсичане са маркирани 733 дървета, а още 111 трябва да бъдат окастрени.

Срещу големият брой дървета, предвидени за изсичане се обявиха екоорганизациите "За да остане природа в България" и Българско дружество за защита на птиците. Според тях не всички маркирани като опасни дървета трябва да се премахват.

Заради забележките съветниците гласуваха за начало да се прочистят само сухите и наклонени дървета на разстояние до 25 метра от алеите в тази част на парка. Тепърва ще се прави повторен оглед само на тези участъци и ще стане ясно колко точно растения трябва да бъдат отсечени. Кои са опасните дървета отвъд зоната от 25 метра, които трябва да бъдат изцяло премахнати, ще се решава на по-късен етап. До тогава тези територии ще бъдат маркирани като опасни за преминаване, с което общината ще се опита да ограничи преминаването на хора през тях и съответно потенциалните инциденти с паднали дървета.

Столичната община стопанисва Борисовата градина от 5 години. Преди това тя беше държавна собственост. За парка трябва да бъде приет и подробен устройствен план. До сега беше представен проект за бъдещото развитие на градината, който обаче още не е влязъл за обсъждане в общинския съвет. В него на териториите, засегнати от бъдещо изсичане на опасни дървета, се предвижда изграждането на паркинги, както и музей на зелена София

"Некоректни и лъжливи са твърденията, че се разчистват терени за застрояване в парка. Не сме видели все още официален проект за подробен устройствен план. Всякакви опити да се говори как ще изглежда Борисовата градина, не почиват върху факти", коментира председателят на екокомисията Лорита Радева от ГЕРБ. Тя добави, че комисията не е подкрепяла и не възнамерява да подкрепи идеи за ново застрояване в парка.

"Всякакви спекулации за намеренията на комисията трябва да бъдат прекратени... За това предлагам поетапни мерки. Сега да вземем решение за 25-метровата зона, а отвъд нея да се ограничи достъпът и да се посочи, че има риск от падащи дървета", обяви Радева.

"В цивилизованите страни постоянно се полагат грижи за такива паркове и това не предизвиква сътресения", коментира и зам.-кметът по екологията Йоана Христова. Столичната община обаче нямало как да действа като цивилизованите страни, тъй като отговаря за парка от няколко години, а преди това мерки за прочистване на стари и опасни дървета нямало.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #1

    Хех!.. Само в страна с таквази особена цивилизация е възможно щото музей на зеления град N да се строи вътре в 135-годишен парк, като се отсичат поголовно дървесата. Ама боли ги г@зът гербераститье

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.