Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Цайт онлайн“ за България: "Корумпирана, но не създава трудности"

19 коментара
Премиерът Бойко Борисов и канцлерът Ангела Меркел

България има големи проблеми с корупцията и правовата държава. Но пък не се противопоставя на големите държави в ЕС и охотно играе ролята на бллагонадежден балкански партньор, който не създава трудности. Това са някои от основните акценти в публикацията на онлайн изданието на германския "Ди Цайт“, която обрисува нещо като актуален политически портрет на страната, поемаща председателството на Съвета на ЕС след няколко дни.

Публикацията е озаглавена "Корумпирана, но не създава трудности". Няколко цитата от нея публикува в петък "Дойче веле“.

"За шест месеца България ще се премести от периферията в самия център на вниманието. Единайсет години след приемането ѝ в ЕС, на 1 януари 2018 страната за пръв път поема европредседателството. С нервно напрежение най-бедната държава в кризисния съюз на благоденствието в Европа очаква тази премиера. Не само дясноцентристкото-националистическо правителство в София, но и много граждани на балканската държава се надяват, че председателството ще подобри имиджа им на европейски бедняци“, пише "Цайт онлайн“.

България не се е противопоставяла срещу големите и определящи държави в ЕС. Откакто беше приета преди 11 години, страната полага усилия за хармонични отношения с Брюксел и най-вече с Берлин. (…) Много българи смятат, че по-богатите държави в ЕС понякога се отнасят към тях като мащеха.

Така например страната още не е влязла в мечтаното Шенгенско пространство. А пък успя с помощта на "Фронтекс" да затвори външната граница на ЕС. Макар че е изпълнила техническите изисквания и че Брюксел също се застъпва за приемането ѝ в Шенген, особено Холандия, но също и Германия все още имат резерви към българското членство: западните партньори се боят, че външната граница може "да омекне" най-вече заради печално известната корупция на българските гранични служители, отбелязва германското издание.

След което добавя, че тази резервираност подсилва най-вече онези кръгове в България, които ратуват за проруски курс. Сред тях са различни популисти, но също така и социалистите.

Все пак никой не поставя сериозно под въпрос членството на страната в ЕС и в НАТО. Прекалено очевидно е, че без тези два съюза страната щеше да е по-зле. Ето защо България охотно играе ролята благонадежден балкански партньор, който не създава трудности, се посочва в публикацията.

Слаба правова държава

В обширната статия в "Ди Цайт" става дума за икономическото положение на България, за растящия стандарт - особено в големите градове, за нежеланието на българите да приемат мигранти, за националистите и за „ловците на бежанци" по границата.

Към края на кореспонденцията авторът Томас Розер пише:

"На страната най-много ѝ вреди корупцията и слабостта на правовата държава. Според проучване на Европейския парламент от 2016 година, корупцията струва на България годишно почти 15 процента от социалния ѝ продукт. Могъществото на олигарсите и бизнес-интересите здраво държат политиката и правосъдието в ръцете си. Докато в съседна Румъния политиците-нарушители като на конвейер се изправят пред съда, в България корумпираните държавни служители все още почти няма от какво да се боят."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #19
  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #18
  3. Miau
    #17
  4. Филка Русофилка
    #16
  5. Филка Русофилка
    #15
  6. trezwomislesht
    #14
  7. trezwomislesht
    #13
  8. анита хегерланд
    #12

    Липсата на борба с корупцията идва от това, че масовите партии, които са най-многобройни като числен състав, а оттам и скъпи като издръжка, не желаят да променят закона за партиите, който е ключов за справянето с корупцията. Държавната издръжка не стига, а референдумът ясно показа, че българите не искат да издържат собствените си партии /0 лева/. Ако се създаде яснота около този проблем, законът за лобитата, изсветляването на доходите на депутатите ще е по-малкият и по-лесно решим проблем.

  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #11
  10. dgd
    #10

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.