Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протест в защита на уволнената директорка на детска градина в Горна баня

Фандъкова обяви, че започва нова проверка от "опитния криминалист" Ботьо Ботев

2 коментара
Сн.БГНЕС
Родители и служители в детска градина в Горна баня се събраха на протест в сряда сутринта пред сградата на Столичната община в защита на уволнена директорка.

Мариана Иванова беше отстранена от поста в края на миналата година от Столичната община. Това беше аргументирано с нарушения при събирането на такси за курсове по плуване от децата в градината, както и заради нерегламентиран прием на деца в градината.

Иванова обаче обвини служителите на общината в натиск и се закани да търси правата си по съдебен път.

"Натискът от експерти на институциите за прием на деца в детските градини е вербален, затова е трудно доказуем. Децата се приемат с документи, а не по нерегламентиран начин – т.е. те влизат по правилата за прием на Столична община. Първо се провежда разговор по телефон или лично, след това се праща SMS с името на детето и ЕГН-то му. И дететo трябва да бъде прието. Но това става по правила – чл. 7 ал. 5, т.е. като допълнителен прием, аргументиран с медицински документи, защото без тях не може. И детето се отразява в системата като прието с хронични заболявания“, заяви Иванова пред бТВ.

”Имам вина дотолкова, доколкото не съм се съпротивлявала и не съм изнесла фактите по-рано, както и моите колеги, но аз ги разбирам”, допълни тя.

Кметът на София Йорданка Фандъкова съобщи, че Столична община ще проведе нова проверка по случая. По думите ѝ проверката е възложена на ”опитен криминалист, който работи като директор на нашия вътрешен контрол – Ботьо Ботев”.

”Има много твърдения и внушения, които просто се хвърлят в публичното пространство, а това нарушава доверието в системата. Със сигурност във всяка една система има хора, които заслужават да бъдат проверени и санкционирани, какъвто е случаят с г-жа Иванова. Искам да поясня, че директорът носи отговорност за това как спазва или не спазва правилата”, каза Фандъкова.

Зам.-кметът по образованието Тодор Чобанов е категоричен, че нарушения в работата на Иванова има.

"Няма как да си затворим очите, че г-жа Иванова има 24 случая на нерегламентиран прием. Ще сезираме и прокуратурата, а колегите, които се чувстват оклеветени, набедени, ще си я съдят г-жа Иванова и тя в съда ще трябва да доказва своите твърдения", коментира Чобанов пред БНР.

Чобанов каза пред бТВ, че съобщенията, показани от Иванова не са заплашителни. Той допусна, че районният кмет може да се е срещал с родители в приемния си ден и та да са искали да знаят какво се случва с приема на децата им. За да се провери това, районният кмет можело да изпрати данните на детето.

Чобанов заяви, че няма телефонните номера на директорите на детските градини и не им праща съобщения.

Решението на Столична община за отстраняването на Мариана Иванова дойде след сигнали, че директорката е приемала деца без документи за кандидатстване. Иванова обвини служителите на общината в натиск и се закани да търси правата си по съдебен път.

Скандалът предизвика и политическа реакция. От движение "Да, България!" призоваха за мерки във връзка с твърденията на Иванова за натиск за приемане на деца в детските градини в столицата. Те настояват и за промяна на правилата за прием.

"Разкритията на г-жа Иванова дават сериозни основания да смятаме, че става дума за практика, разпространена и в други райони и детски градини и съществувала от години", смятат от движението.

Според тях става въпрос за "мащабна корупционна схема", която "не би била възможна без покровителство от най-високо ниво в общината, дългогодишно затваряне на очи и липса на отговорно управление". "С особена острота в тази ситуация стои и въпросът за отговорността на кмета на Столична община г-жа Йорданка Фандъкова", смятат от движението. От там настояват зам.-кметът по образованието Тодор Чобанов и директорът на дирекция "Образование" Мария Минчева да бъдат отстранени временно, докато тече проверка по случая. Според формацията обаче тя трябва да бъде направена от комисията по образование към общинския съвет, а не от администрацията на Фандъкова.

Призовават прокуратурата да се сезира и да провери твърденията на Мариана Иванова за злоупотреба със служебно положение и възможни други корупционни престъпления.

"Настояваме за пълна ревизия на системата за записване на деца в детските градини и за нейното реформиране, така че да бъдат гарантирани прилагането на единна процедура и равен стандарт за всички деца и максималната прозрачност на всички елементи от системата при защита на личните данни", пише още в позицията. Според "Да, България" приемът на деца със специални образователни потребности или хронични заболявания трябва да става чрез общия ред за кандидатстване, като се дават допълнителни точки за такива случаи. В момента те се приемат отделно и на място в съответната градина или ясла.

Позицията на "Да, България" предизвика реакция от ГЕРБ. Председателят на комисията по образование към Столичния общински съвет Малина Едрева заяви, че "равният достъп до образование, при това от най-ранна възраст, отдавна е една от най-важните ни каузи". Тя припомни, че за това беше създадена и електронната система за кандидатстване и прием в детските градини.

"Постоянният контрол за следването на тези правила и категоричната позиция относно носене на отговорност беше и причината директорът на детска градина в Горна баня г-жа Иванова да бъде сериозно санкционирана. Безкомпромисността по отношение на контрола е и причината да започне проверка, базирана на нейните твърдения, които се изнасят в публичното пространство след уволнението ѝ, въпреки че до този момент тя не е сезирала нито една българска институция. На този фон е странна защитата, която една политическа партия оказва на директор, който открито признава, че е извършил серия от нарушения на правилата. Всички твърдения за натиск на г-жа Иванова трябва да бъдат сериозно разгледани, затова и резултатът от проверката ще бъде изпратен на прокуратурата", пише в позицията си Едрева.

Според нея "правовият ред и противодействието на корупционните практики и заобикаляне на правилата не се постигат с политически декларации, а с ежедневна работа, прозрачност и отчетност".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ярък пример за корупция, на всички е ясно , че районния кмет и всякакви общински служители са упражнявали натиск за прием на деца на "наши" хора,отстраняване на Чобанов и Минчева и всички които имат възможност да влияят , а Фандъкова да не с е прави на ощипана , всички тия плюс районния кмет на Овча купел - оставка!!!

  2. Mad Dog
    #1

    Ботьо Ботев е служител на общината, директно подчинен на кметицата, и затова е заинтересовано лице. Ако искате да има истинска проверка, не може заинтересовано лице да я извършва. Г-жа Фандъкова, назначете независима комисия за да стигнете до истината. Това обаче явно не е във ваш интерес, защото ще излезнат кирливите ризи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.