Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Личните карти ще са с чип от 1 януари 2018 г.

Европейската комисия с план за действие срещу измамите с документите за пътуване

0 коментара
Личните карти ще са с чип от 1 януари 2018 г.

Личните карти ще се издават с чип от 1 януари 2018 г. Това реши парламентът, който прие на второ четене промените в Закона за българските документи.

На електронния носител ще може да се записват биометричните данни на лицето, електронната му идентификация и квалифициран електронен подпис.

Всеки гражданин ще може сам да реши дали документите му да са с чип. Това той трябва да посочи изрично при подаване на заявлението.

Ако откаже личните му документи да са с чип, трябва да има предвид, че няма да може да ползва електронни услуги на държавната и общинска администрация, които през последните години се увеличиха и предстои въвеждането на нови. Също така няма да може да се възползва и от електронното гласуване, ако бъде въведено такова.

Паспортът и документите за пребиваване на чужденци също могат да са с чип, на който да се запишат електронната идентичност и електронният подпис на лицето.

Депутатите решиха още, че личните документи издадени до 1 януари 2018 г. ще са валидни до изтичането на срока им. Това означава, че никой няма да бъде задължен да подмени документите си преди това, ако не желае.

Като антитерористична мярка е заложен и контрол върху издаването на документи за самоличност и за пътуване.

Предвижда се още да не се разрешава на граждани, за които има данни, че с пътуването си има риск да извършат терористична дейност или да се обучават за терористи, да напускат страната.

Антитерористичните промени влизат в сила след обнародването на промените в закона в Държавен вестник.

В средата на ноември Европейската комисия сезира Съда на ЕС за това, че страната ни не е изпълнила разпоредбите за електронните паспорти и електронните разрешения за пребиваване.

В четвъртък ЕК представи план за действие за справяне с измамите с документи за пътуване в четири основни области.

Едната е как да става регистрацията на самоличността. На държавите членки се препоръчва да обмислят как да се избегне най-ефикасно издаването на автентични документи въз основа на фалшива самоличност и да се проучат какви са възможностите документите за легитимация да станат по-трудни за подправяне.

Относно издаването на документи се препоръчва страните от ЕС да подобрят обмена на информация за най-добрите практики, свързани с процедурите за биометрично запомняне и за издаване на документи, и да засилят мониторинга на издаването на документи за самоличност и за пътуване с цел да се предотврати кражбата на непопълнени документи. За целта ЕК предвижда да организира семинари за обмяна на опит през 2017 г.

Относно изготвянето на документите в плана за действие се призовават Европейският парламент и Съветът да приемат в най-кратки срокове предложенията за по-сигурен единен формат на визите и разрешенията за пребиваване на граждани на трети държави, за да се предотвратят измамите.

Четвъртата област е свързана с контрола върху документите. За целта държавите членки трябва системно да регистрират всички откраднати, изгубени, незаконно присвоени или обявени за невалидни документи в Шенгенската информационна система (ШИС) и в базата данни на Интерпол за откраднати и изгубени документи за пътуване. Препоръчва се още да се осигури и по-добър достъп до съответните системи за граничната охрана и да ускорят въвеждането на функцията за търсене на пръстови отпечатъци в Шенгенската система.

Експертната група на високо равнище по въпросите на информационните системи и оперативната съвместимост проучва какви са възможностите оперативната съвместимост да допринесе за по-качествената проверка на документите и самоличността.

През декември 2016 г. ЕК ще преразгледа правното основание за ШИС с цел да подобри функционалните възможности на системата, а през 2017 г. ще въведе функцията за търсене на пръстови отпечатъци на централно равнище в Шенгенската информационна система.


Сигурността на документите е важен фактор в борбата с тероризма и организираната престъпност и допринася за подобряване на граничната защита и на управлението на миграцията, се казва в съобщението на Европейската комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.