Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Магистрала от София до Скопие през Струмица начерта Борисов

Без общ проект на България, Македония и Албания няма как да стане Коридор №8

3 коментара
Борисов и Заве в Струмица,

"След година и половина - две ще ходиме от Струмица до София за час - час и половина. От тука (Струмица – бел.ред.) са 30 км до Петрич по новия път и от там се стъпва на "Струма" (магистралата на българска територия) и за един час до София." Този маршрут посочи премиера Бойко Борисов в отговор на въпрос кога от София до Скопие ще се стига за два часа, а не да се пътува четири – пет, както е в момента.

В момента най-краткият път между двете балкански столици е от София през Кюстендил и Куманово до Скопие. Посоченият от Борисов маршрут е сериозно отклонение, за да си ходят българи и македонци на гости по магистрала.

Македонският премиер Зоран Заев не черта маршрут, а заяви, че желанието му е много бързо двете столици да бъдат свързани с нова магистрала или хубава железница.

В родния град на Заев – Струмица, в четвъртък се проведе съвместна среща на българското и македонското правителство. Подписани бяха редица документи, сред които за обща търговия с електроенергия и изграждането на нова газова връзка, след което двамата премиери дадоха кратък брифинг.

Без яснота за ключовия коридор №8

Не беше внесена никаква яснота относно реализацията на ключовия за двете страни коридор №8, за който се говори вече трети век. Коридор №8 трябва да свърже Черно море с Адриатическо и минава през територията на България, Македония и Албания.

Не бяха представени разчети колко ще струва изграждането на целия коридор, на каква фаза е готовността на всяка една от страните, както и дали ще се строи само железница или и автомагистрала.

Вместо това Борисов сравни коридор №8 с "пълноводна река", по която ще се движат хора и стоки, а икономиката и туризмът ще се развиват. Той увери, че интересът за финансиране на проекта е "много голям", защото всички виждат, че той може да се реализира.

На 6 и 7 декември в София ще има среща на страните от Западните Балкани с представителите на Световната банка, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, каза Борисов.

По думите му "процесът е необратим". На българска територия сме готови с проектирането и знаем колко ще струва, каза Борисов, без да навлиза в детайли.  

"Нашата политика е политика на присъединяване, защото това води до инвестиции и по-високи доходи. Хората искат да пътуват и да правят бизнес, ние трябва да им осигурим това... Там където се строи, не се воюва", каза Борисов, докато обясняваше транспортната свързаност на Балканите.

Нова газова връзка и търговия с ток

Споразумения за съвместни търгове за продажба на електроенергия и изграждане на нова газова връзка бяха подписани между България и Македония.

Така от началото на 2018 г. ще започнат съвместни търгове за разпределение на преносни капацитети между електроенергийните оператори на двете страни. Това е регламентирано в споразумение между българския "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) и македонския МЕПСО.

С новите тръжни процедури търговците от македонска страна ще участват съвместно с българските си партньори на дневните търгове, които ЕСО ще провежда от името на двата оператора. Така ще нарасне на търговията с ток в региона и ще се повиши ликвидността на националните енергийни борси. Общите тръжни процедури са задължителна мярка за обединение на енергийните борси на Западните Балкани и в Югоизточна Европа, обясниха от българското енергийно министерство.

"Булгартрансгаз" и акционерното дружество за извършване на енергийни дейности Македонски енергийни ресурси - "МЕР АД Скопие", подписаха споразумение за провеждане на предпроектно проучване за изграждане на газовата връзка, за която се говори отдавна и бе подписан на 1 август 2017 г.  меморандум за газово сътрудничество между двете държави.

Страната ни транзитира до Македония руски газ по тръбата Дупница - Скопие вече 20 години. Предвиденото предпроектно проучване ще оцени необходимостта от нова връзка в зависимост от развитието на интерконекторите на България с Гърция и Търция и реализацията на плановете за газов хъб край Варна.

Положително търговско салдо за България

Стокообменът между България и Македония расте. За миналата година той възлиза на 639.4 млн. евро., като салдото е положително за България. Износът към западната ни съседка възлиза на 394.1 млн. евро, а вносът е 245.3 млн. евро.

За първото полугодие на 2017 г. стокообменът с Македония възлиза на 344.8 млн. евро и отбелязва ръст с 9% спрямо миналата година, отбеляза министърът на икономиката Емил Караниколов по време на срещата с македонския вицепремиер по икономическите въпроси Кочо Ангушев. Двамата обсъдиха потенциалът за разширяване на отношенията в търговията и в областта на инвестициите.

Перспективните български стоки за износ в Македония са изделията с висока добавена стойност като компютърни елементи и възли, електротехнически материали и компоненти, електроенергетично оборудване, машини и оборудване за хранително-вкусовата промишленост (месопреработвателна, млекопреработвателна промишленост, винарство), транспортни средства - автобуси, трактори, леки коли, каза Караниколов.

България е сред шестте най-големи инвеститори в Македония. През последните години българските вложения в Скопие са съсредоточени в банкова и застрахователна дейност, металургия, хранително-вкусова промишленост, геоложки проучвания, информационни технологии и телекомуникации, както и в хотелиерството.

Караниколов и Ангушев смятат, че има възможност за създаване на смесени предприятия в областта на селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, енергетиката, транспортните услуги, строителството и телекомуникациите.

Македония е сред водещите туристически пазари за България. За периода януари-септември у нас са пътували повече от 413 хил. македонски граждани, което е ръст от 5.8% спрямо същия период на 2016 г. Така Македония заема шесто място по отношение на генериращите туристи за България пазари, каза министърът на туризма Николина Ангелкова по време на срещата с Ангушев.

Имаме желание да организираме съвместна среща между български и македонски кметове на общини, в които се намират зимните ни курорти, каза Ангелкова. Тя допълни още, че  двустранни разговори е добре да се проведат и между туроператори, които ще помогнат за реализиране на Балканския туристически маршрут.

Планира се още провеждането на дни на България в Македония и дни на Македония в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #3

    Браво ! Прекрасна инициатива на българското правителство! Успех и поздравления !

  2. Teller
    #2

    Където иде Борисов все магистрали ръси. Тези от Струмица трябва да чакат на опашка. Преди тях има магистрала от Варна до Констанца и един канал от Варна до Русе. Пък и Хемус, Струма и прочее и прочее и прочее...Ами напоследък нищо не се чува за хъба. И за газовите конектори. Да можеш да чакаш. Така чакахме и комунизма да ни ощастливи.

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Де да видим дали нашите ще отидат до паметника на Гоце Делчев и барелефа на цар Самуил, който е изписан СамОил / на не е като българското/.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.