Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Вълкът от Уолстрийт" предупреди, че криптовалутите са "най-голямата измама в историята"

8 коментара
Джордан Белфорт

Джордан Белфорт - бившият брокер, обезсмъртен във филма "Вълкът от Уолстрийт", определи невероятния бум на първично предлагане на криптовалути като "най-голямото мошеничество в историята". Тази "огромна, гигантска афера" ще "избухне в лицата на хората", предупреждава той. "Това е много по-лошо от всичко, което аз съм правил", заявява пред "Файненшъл таймс" Белфорт, който изкара 22 месеца в затвора, след като се призна за виновен по обвиненията за измами на пазара на ценни книжа и пране на пари.

Предупреждението му е по повод нарастващата популярност на т.нар. първоначални монетни предлагания (initial coin offerings, ICO). С тях различни компании набират средства онлайн, като продават на инвеститорите дигитални токени в замяна на криптовалути като Биткойн (Bitcoin) и Етериум (Ethereum).

"Организаторите [на ICO] възпроизвеждат мащабна измама от най-висш порядък спрямо всички", казва Белфорт. "Вероятно 85% от тези хора нямат лоши намерения, но проблемът е, че ако пет или 10 процента се опитват да ви измамят, това е шибано бедствие", твърди той.

Фактите показват, че огромното мнозинство стартиращи компании, привличащи финансиране посредством ICO, не ги използват по предназначение. Според анализ на Token Report, обхващащ 202 ICO, само в 20 от случаите предлаганите в хода на ICO токени са използвани да обезпечат работата на съответната компания. С останалите може само да се търгува, тоест те представляват чисто спекулативни инструменти, коментира пред агенция Блумбърг Глен Мур, генерален директор на Token Report.

ICO преживяват истински бум. По данни на Coinschedule.com от началото на годината в 202 ICO са набрани над 3 млрд. долара (през 2016 г. са били общо 256 млн. долара). Най-активният месец беше септември, когато 37 стартъпа успяха да получат от инвеститорите почти 850 млн. долара.

Белфорт оприличава тактиката на организаторите на ICO с модата на т.нар. тръстове на сляпо от 70-те и 80-те години на миналия век (от тогава този вид дейност бе забранена със закон), когато компании са набирали агресивно средства от инвеститори, без да уточняват как ще бъдат похарчени парите. Много от тези тръстове впоследствие са разпуснати, без да са направили нито една инвестиция, но след като брокерите са получили значителни суми от такси за дейността си.

Самият Белфорт е използвал подобни методи, продавайки т.нар. penny stocks, струващи по-малко от долар и които са имали ниска ликвидност. (В една от сцените на филма "Вълкът от Уолстрийт" героят на Леонардо ди Каприо убеждава инвеститор по телефона за акции на уж перспективен доставчик на авиационно оборудване, докато в същото време паралелно се показва какво представлява компанията- разнебитен хангар, в който се произвежда нещо почти по занаятчийски технологии.) Белфорт описва тактиката по следния начин: подготвяш инструмент за продажба, агресивно го рекламираш, пускаш неголяма част на пазара, разпалваш интереса (например чрез привличане на знаменитост) и пласираш останалото преди цената да се е сринала.

Аз не казвам, че има нещо нередно със самата идея за криптовалутите – или луковиците за лалета. Въпросът е в хората, които след това идват и опошляват тази идея, твърди той.

Съмнения за стойността на много ICO изрази също и Виталик Бутерин, изобретателят на Етериум. Токените на много проекти не носят реална стойност и целта им е да привличат повече пари, заяви той в края на август. В някакъв момент пазарът ще схване това и организирането на нови ICO ще стане сложно, прогнозира той.

Пазарът на криптовалути обаче все повече привлича вниманието на регулаторите, които се опасяват, че малките инвеститори са подмамвани с обещания за огромни печалби, отбелязва "Файненшъл таймс". Миналия месец централната банка на Китай забрани набирането на финансиране с криптовалути, като обяви, че то "нарушава сериозно икономическия и финансов ред". Регулаторите във Великобритания пък предупреждават, че инвеститорите трябва да са подготвени за евентуален срив в стойността на токените им до нула.

Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ (SEC) заяви по-рано, че токените от някои ICO могат да бъдат разглеждани като ценни книжа и тя може да въведе надзор върху тези предлагания. През октомври SEC започна първо дело за измама при провеждане на ICO – срещу предприемача Максим Заславски и компанията му Diamond Reserve Club World и REcoin Group Foundation.

Саудитският милиардер принц Алуалид бе последният, който се присъдени към групата на скептиците, казвайки, че биткойнът е балон.

"Аз просто не вярвам на тази история с биткойна. Мисля, че един ден просто ще експлодира", коментира той в понеделник в интервю пред СиЕнБиСи. "Просто няма смисъл. Това нещо не е регулирано, не е под контрола или надзора", на която и да е централна банка, заяви принц Алуалид. Той сравни сегашната мания по криптовалутите с тази по енергийния концерн "Енрон", чието рухване през 2002 г. разкри чудовищни измами.

Главният изпълнителен директор на голямата американска банка JP Morgan Chase Джейми Даймън заяви по-рано, че биткойнът е "измама" и ще уволни всеки свой служител, който търгува с криптовалута, защото е "глупав". Според него криптовалутата няма да функционира, защото практически е създадена от нищото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #8
  2. Вътъф
    #7

    И защо заглавието противоречи на текста? Човекът казва, че практики и спекулации са потенциална измама, а не, че "криптовалутите са най-голямата измама в историята". Що за пошло изкривяване на заглавието с цел да звучи бомбастично?

  3. Лизи Гугуткова
    #6

    путин заповяда да се създаде "руска" криптовалута Различна от биткойн. На обикновенните рашки забрани да се занимават... Вчера са забранили в Москва протест против забраната.

  4. Marc Proud
    #5

    Изглежда, че традиционните валути започват да изпитват притеснение от новата, която успешно се развива и няма как да ѝ бъдат наложени регулации...

  5. анита хегерланд
    #4

    Хората все още разбират какво е истина и какво - лъжа?! Сериозно?! Смятате ли, че ще обясните как работят ротативките, как печели казиното и хората ще се откажат от този лесен начин за печелене на пари?!

  6. kalo.asenov72
    #3

    просто ще има "Вълкът от Уолстриит 2"

  7. Бивши комунисти НЯМА!
    #2

    Заради криптовалутите станаха възможни страхотни социални мрежи даващи ти да печелиш от публикации и коментари. Нещо което фейса гълта само за себе си. Аз над 600 долара си взех за 4 статии в steemit.com все така да ме мамят!

  8. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.