Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

100% мажоритарни избори веднага: Омбудсманът разписа промените на Слави

Инициаторите на референдума поставиха ултиматум НС да гласува референдума, ГЕРБ възнамерява да подкрепи подобно предложение

41 коментара
Снимка: БГНЕС

Омбудсманът Мая Манолова внесе промени в Изборния кодекс, регламентиращи въвеждане на мажоритарен избор на народни представители в два тура, съгласно предложението на референдума, проведен едновременно с първия тур на президентските избори на 6 ноември. Общественият защитник внесе законопроекта в понеделник, заедно със сценаристи на Слави Трифонов и привърженици на идеята за мажоритарен вот като журналиста Валери Найденов и социоложката Мира Радева.

Предстои да се види дали парламентарните партии ще се съобразят с проекта и ще има ли Народното събрание време да го приеме. Едно от сериозните предизвикателства е прерайонирането на страната, така че всички райони да имат еднаква тежест от гледна точка на броя избиратели. Това е процес, който би отнел време и със сигурност би предизвикал спорове.

Затова партиите в отиващият си парламент обмислят възможността за частично въвеждане на мажоритарен вот на предстоящите предсрочни парламентарни избори, а новото НС да обсъди цялостното преминаване към мажоритарен избор в два тура. Сценаристът от "Шоуто на Слави" Тошко Йорданов обаче заяви, че е против промени в кодекса, които не съответстват на поисканото в референдума.

Какво предвижда проектът "Манолова"

Проектът предвижда страната да се раздели на 231 едномандатни избирателни райони и 9 за чужбина. Като при избор на Велико народно събрание районите в страната би трябвало да са 385, а в чужбина - 15, предвижда проектът.

Всеки кандидат-депутат ще може да се кандидатира само в един район.

За избран ще се смята кандидатът, получил повече от половината от всички действителни гласове. Когато на първия тур никой от кандидатите за народен представител не е избран, втори тур на изборите се произвежда не по-късно от 7 дни от датата на произвеждането на първия. При равен брой гласове няма избран народен представител и президентът на републиката по предложение на Централната избирателна комисия насрочва частичен избор.

Районирането на страната се указва в специално приложение на закона, което обаче не е изготвено от Манолова. Именно прерайонирането от 31 мномогамндатни на 240 едномандатни избирателни района е една от основните недомислици на допитването. Заради обезлюдяването на определени райони в страната, ще трябва да се окрупняват цели области, което пък ще повдигне въпроса за представителността.

В законопроекта на омбудсмана се въвежда уседналост и на парламентарните избори. Право да избират народни представители в едномандатните изборни райони в страната ще имат българските граждани, които нямат временна адресна регистрация извън страната.

Отпада депозитът, който партиите внасят за парламентарните избори.

Улеснява се и регистрирането на Инициативен комитет, който да издигне независим кандидат за народен представител.

Въпреки това според проекта само за независимите кандидати се изисква подписка с поне 500 избиратели, партиите и коалициите се регистрират на централно ниво и си посочват кандидатите в местните Районни избирателни комисии (РИК). По този начин не се търси подкрепа в района за партиен кандидат с подписка, което е неравнопоставеност за отделните играчи.

На парламентарни избори няма да има "Не подкрепям никого"

От проекта "Манолова" става ясно, че при мажоритарен избор в два тура с абсолютно мнозинство изпада квадратчето "Не подкрепям никого". Ще го има на всички останали, но не и на парламентарни избори.

Според обясненията от институцията на обществения защитник, ако на балотажа се предвиди подобна опция, наказателният вот може да събере хипотетично 30 на сто от гласувалите и да няма избран с 51% от гласовете кандидат.

Какво не решава законопроектът

Законопроектът, публикуван на интернет-страницата на омбудсмана, не дава отговори на някои особено важни въпроси. Освен че не е ясно как ще се извършва прерайонирането, той не дава решение на хипотезата какво ще се случи, ако от състава на един парламент бъдат изтеглени 15 депутати за изпълнителната власт и при проведени нови частични избори, сформираното управление изгуби мнозинството си.

Източници близки до институцията на омбудсмана обясниха пред Mediapool, че се е обмислял вариант, който да не допусне подобно стечение на обстоятелствата, като всеки мажоритарен кандидат посочва един или двама свои подгласника. Такъв вариант не е влязъл в проекта.

Мандатите в чужбина: три за Турция, три за цяла Европа

Обмисля се специална методика за прерайониране, която обаче ще разделя общини и затова общественият защитник не го е оповестил днес. Скандал се очаква и за начина на разпределение на мандатите в чужбина.

Експертите, които работят все още по-текстовете, са разписали и странно разпределение на мандатите, идващи от чужбина. Три от тях ще са за Турция, три за Европа, един за САЩ и два за "останалия свят". Тези идеи също ще видят бял свят в края на настоящата седмица, заедно с проекта за прерайониране.

Манолова: Дори не казвам, че това е по-добрият вариант

"Малко не достигна референдумът да стане задължителен за Народното събрание, но предвид огромното участие и внушителната подкрепа за въпросите, аз смятам, че той е задължителен и за институциите, и за политиците. Като национален омбудсман, който защитава правата на българските граждани, подготвих и внесох този законопроект, за да защитя волята на гражданите, изразена на референдума", каза Манолова при внасянето на закона.

Тя допълни, че е използвала идеи и предложения на независими експерти, а за районирането в чужбина са се включили представители на наши сънародници зад граница.

По-късно пред Mediapool Манолова разясни, че дори не твърди, че такава избирателна система е "по-добрата". "Моята работа е да защитавам интересите на хората, а те се изказаха на допитването", допълни тя.

На въпрос защо не е организирала обществено обсъждане както преди приемането на Изборния кодекс, писан от нея в качеството ѝ на заместник-председател на парламента, тя обясни, че това не е нейна работа. "Многократно призовах партиите да обяснят на гласоподавателите какво гласуват преди изборите. Да, трябваше да има обществено обсъждане, но то беше редно да е организирано от политическите формации. Те в парламента ще решават този въпрос. Впрочем, текстовете не са гласувани – може и сега да се обсъдят вариантите".

Манолова допълни, че не е разговаряла с нито една политическа сила. "Ако някой поиска може да внесе, предлаганите от мен текстове. Ако не – нека не ги внасят. Изборът е техен", допълни тя. По закон омбудсманът няма право да внася законопроекти, може само да ги предложи на народните представители, и ако някой от тях реши, едва тогава текстовете могат да бъдат входирани в деловодството на парламента.

На въпрос не смята ли, че мажоритарната система ще бъде грешка, тя отговори: "Политиците, включително и аз сме правили много грешки. Нека дадем възможност и на хората с вота си да направят грешка".

Заплахи от "Шоуто на Слави"

От "Шоуто на Слави" предупредиха народните представители, че ако не приемат едно към едно исканията им, ще има протести.

"Българският народ се е изказал директно и ясно какво иска да стане. Трябва да има система, каквато я пожелаха българите. Ако имат глупостта и наглостта да го направят, в момента сме тук 7 човека, следващият път ще бъдем два милиона и половина. Задължително е този закон да бъде приет от това НС. Законът е внесен, единственото, което трябва да направят е да си вдигнат ръчичките и да го гласуват", каза Тошко Йорданов.

Той заяви в отговор на въпрос, че Слави Трифонов няма да участва в изборите: "Не, ние няма да участваме в предсрочни избори, ние сме телевизионно предаване. Ние не сме военна организация. Ако някой от екипа реши да се кандидатира, и хората го харесват, може да се кандидатира. Всеки човек е в правото си да реши да направи, както постъпи. Но ние организирано да ходим, няма да стане. Не, партия няма да има".

Междувременно избраният президент Румен Радев заяви в понеделник, че ще инициира срещи за обсъждане на вариантите за въвеждане на мажоритарната избирателна система.

Той уточни, че това ще се случи, когато се заговори за предсрочни парламентарни избори. Според ген. Радев тези срещи трябва да се осъществят между председателя на българския парламент, лидерите на всички парламентарно представени партии, експерти по изборно законодателство, както и с инициаторите на референдума. Ген. Румен Радев прогнозира, че най-вероятно ще се отиде на предсрочни парламентарни избори, "но нека не гадаем".

ГЕРБ и БСП вече изразиха готовност да се съобразят с предложенията на референдума, но на няколко пъти говорители на двете формации обясниха, че се обмисля вариант това да стане поетапно.

От ГЕРБ ще гласуват в парламента само въпросите от референдума

Депутати от ГЕРБ вече внесоха предложение промените в кодекса да са готови за второ четене до 15 декември.

Според неофициална информация на Mediapool във формацията на Борисов е взето политическо решение, според което парламентарната ѝ група ще подкрепи само въпросите от допитването. "Няма ние да ставаме лошите – като искат мажоритарна в два тура, такава ще е е", обясниха от ръководството на партията.

Засега обаче в разговори всички останали лидери на партии (с изключение на БСП) с парламентарно представителство са декларирали пред ГЕРБ, че няма да гласуват мажоритарния вот според предложенията на Слави Трифонов. "Това означава, че няма да мине, дори ние да го подкрепим", разсъждават от ГЕРБ, които се осланят на това, че социалисти искат смесена система – 120 мажоритарни на 120 пропорционални депутати.

"Ако обаче БСП и те предприемат нашата тактика, тогава текстът ще бъде приет и ще гласуваме 100% мажоритарно", допълниха от ГЕРБ.

От ДСБ се обявиха за въвеждане на немската избирателна система, при която избирателят гласува с две бюлетини - една за партия пропорционално и една за мажоритарен кандидат. След това всяка партия си взема пропорционалните мандати, но в парламента влизат първо мажоритарно избраните нейни кандидати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #41

    Щом тролювете заговориха "за Костов" :-) , значи червеникавите герои на съответната тема (в случая славейчофците и пишман-рЭфЭрЭндума) са се усетили, че пак за зас*али работата и са им лъснали комуно-кадесаро-съветските за*ницы. ...

  2. SILENCE
    #40
  3. SILENCE
    #39
  4. SILENCE
    #38
  5. SILENCE
    #37
  6. lili
    #36

    Манолова, Борислав Цеков, Гиньо Ганев и сие БОРЦИ за реконструкция. Как ще накарате свободните хора да гласуват задължително? Как ще се застрахова България от риска, че поредният Клан, Барон от махалата и т.н. няма да инвестира, пардон инжектира в някоя поредна кукла на конци? ЗАЩО НЕ ПРЕДЛОЖИТЕ СИСТЕМА ОТ ЗАКОНИ ЗА ПРОЗРАЧНОСТ ВЪВ ФИНАНСИРАНЕТО И ЗАКОН ЗА ЛОБИЗМА?

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #35
  8. maria
    #34
  9. karabenanhel
    #33

    Браво на шоу референдумдума. Браво и на шоу омбудсмайна.

  10. Първо, повтаряйки непрекъснато цифрата 3,5 милиона, нейните защитници заблуждават. Толкова е общият брой на участвалите в референдума. Утвърдително на два от въпросите обаче са отговорили около 2,5 милиона (а на третия - още по-малко). Това, разбира се, е значителна подкрепа. Само че други - близо милион - не са подкрепили този отговор. Трети пък (огромен брой хора) съзнателно не са участвали в референдума, защото го смятат за безсмислен и вреден и не искат да го легитимират. А и като цяло, ако си позволим да си играем "на едро" с числа, както правят други, трябва да кажем, че всъщност с "да" са гласували "само" малко повече от една трета от всичките около 6,8 милиона български избиратели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.