Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

20% са "за" плоския данък, 50% - за прогресивен

Най-справедливо е богатите да плащат повече, сочи социологическо проучване

10 коментара
20% са "за" плоския данък, 50% - за прогресивен

Колективното мнение на българското общество е категорично в полза на прогресивното данъчно облагане, т. е. по-ниски ставки за по-бедните и по-високи ставки за по-богатите.

Това става ясно от национално представително изследване, осъществено от "Маркет линкс" по поръчка на екоорганизацията "За Земята", съобщи за Mediapool икономистът Димитър Събев. По думите му проучването е направено като част от проект за данъчната справедливост в Европа, изпълняван от 24 европейски неправителствени организации и финансиран от Европейската комисия.

Събев обяви още, че данните ще бъдат предоставени на Министерството на финансите и Националната агенция за приходите (НАП) за анализ.

В момента у нас на практика данъчното облагане е регресивно, т. е. по-бедните се облагат повече, а по-богатите - по-малко, защото максималният осигурителен доход е 2600 лв. и за горницата над тазе сума не се правят удръжки.

Крайните привърженици на плоския данък – тоест на единната ставка върху всички доходи, са 12.5% от запитаните, докато крайните привърженици на прогресивното облагане са 32.8%, посочи Събев. Като се прибавят хората с не толкова категорични мнения, излиза, че плоският данък се радва на подкрепата на около 20% от обществото, а прогресивният – на около 50%. Към 30% от хората нямат мнение.

94.5% от анкетираните смятат, че икономическото неравенство е проблем за България, като мнозинството от тях – 77.1% са на мнение, че трябва да се положат усилия за преодоляването му. Останалите 17.4% пък мислят, че не трябва да се полагат усилия за противодействие на икономическото неравенство.

От имащите мнение 2/3 отговарят, че действащата данъчна система у нас задълбочава неравенството, а 1/3 – че тя не внася промени в разпределението на доходите.

Според близо 48% от българите данъчна справедливост означава богатите да плащат повече, а бедните – по-малко. Вторият най-голям дял – около 25%, е на хората, които смятат, че най-справедливо е всички да плащат ниски данъци и в частния сектор да останат повече пари. 16% пък смятат, че всички трябва да плащат високи данъци, но срещу високо качество на получаваните публични услуги.

Въпреки че общото мнение е, че хората не са запознати с данъчната система, се оказва, че българското общество като цяло е наясно кой е основният данък в бюджета. Най-много хора (42.1%) правилно отговарят, че това е ДДС, докато 25.6% си признават, че не са информирани.

"За разлика от европейските държави при нас данъчната система се крепи върху косвените данъци, които се усещат най-силно от бедните. Но тъй като те са включени в цената на стоките, до голяма степен данъчната тежест в България е невидима, а облагането на най-високите доходи и корпоративните печалби е най-щадящо", посочи Събев.

72.3% от хората казват, че качеството на публичните услуги, които получават, е по-ниско от нивото на данъците, което плащат. Мнозинството от българите (54.9%) смята, че българското правителство пилее парите от данъци.

Вероятно това има връзка и с нежеланието на хората да се повишават данъците. 50% от отговорилите твърдят, че данъците им тежат.

На въпроса, ако държавата изпитва финансови затруднения, откъде трябва да набави пари, мнозинството си признава, че въпросът е сложен и няма мнение – 44.6%. От отговорилите обаче повечето предпочитат да се теглят заеми (18%) вместо да се вдигат данъците (11.9%).

"Традиционно хората смятат, че не трябва да бъдат обременявани, когато се касае за тях лично. А мнението си за обществото като цяло го дават от позицията на нещо имагинерно, от което те не са част", коментира Събев.

Именно затова около 80% от хората смятат, че малко или много неплащането на данъци е лошо за обществото, но въпреки това не желаят те да се повишават. Едва под 5% от хората твърдят, че неплащането е добро за частния бизнес.

Този отговор показва, че има значително разминаване между колективното мнение за необходимостта да се плащат данъците и тезите на някои лансирани от медиите икономисти, че данъците са едва ли не наказание и тежест за обществото, посочи Събев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #10

    Данните от проучването не са учудващи, защото данъци се плащат само от работещите. Онези, които не плащат /пенсионери, непълнолетни, безработни, инвалиди, работещите в сивия сектор/ са около 2/3 от обществото. Данъците не са измислени справедливо: плащат: честните, работливите, можещите, образованите.

  2. Плоския данък е един много хубав данък, ако си бивша номенклатура, а сега си мастит бизнесмен с поне 1 приватизирано предприятие... то тогава ако от приватизираното предприятие изкарваш около 10 000 лв. на месец то ти ще платиш 1000 лв данък, но те няма да се промени жизнения ти статус, ако пък си чистачка и получаваш 600 лв. и платиш 60 лв. данък то ти няма да можеш да купиш нови обувки на детето. Ако обаче платиш на 10 000 - 2-3 хил. лв данък, ще може 3000/60 = 50 чистачки да купят нови обувки на детето си, ако те са освободени от този данък... Излиза на яве алчността на днешните бизнесмени и политици... бедните да платят обяда на богатите..... Болен здрав носи.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Общо данък доход, здравна и ДОО, които лично плащаме е по-малко от 22%. Размерът на доходите е малък... В Германия общата тежест е към 48%, ама живеят богато, спестяват и като отидат в полиция ,болница или друго държавно-нямат никакви проблеми!

  4. lili
    #6

    Плоският данък е сред немногото атрактивни неща за инвеститорите в България. Премахване на плоския данък и увеличаване на данъците за "богатите" води до отлив от нови инвестиции и пренасочване на бизнес към страни с по-ниски данъчни ставки. Както стана например във Франция. Това има своите икономически и социални последствия. Кой финансира това проучване и какво общо има въпросното сдружение с този въпрос?

  5. NORAD
    #5

    съгласен съм за прогресивното облагане да се въведе отново (както беше 90те години ) - нещо от което лично аз ще плащам повече на правителството .... НО ! да не е просто добавяне /изгубване на увеличените приходи в общия бюджетен кюп - на за заплати на шапкари, полицаи, НАП и НОИ и другите цоцкащи- с/у което да получим същите услуги със ниско качество !! а в вместо това увеличените приходи (примерно 250 млн / година) да отиват на проектен ротационен принцип всяка година - за наука, за нови форми на образование, за инфраструктура ....но просто в общия кюп!

  6. безпартийна
    #4

    Освобождаването от плащане на осигуровки за доходи над определена сума саботира смисъла на плоския данък. А иначе 10% от по-голям доход е повече от 10% от по-малък. Така, че богатите плащат пак повече от бедните. И по-добре да си платиш 10%-тния данък, отколкото да не плащаш прогресивния. Плоският данък има и това предимство, че изисква по-малко данъчна администрация.

  7. т€еритория на Мики Маус
    #3

    дЕсното милсене ми подсказва освен плoсък и прогресивен, и още 2 вида данъци-по равно-на калапак-всеки да плаща примерно по 3500 лв на година, от пеленачето до пенсионера. И още един дЕсно мислещ данък-регресивен. Пеевски ще каже-защо той да плаща 100 пъти повече от мен данъци, щом той е платил милион, а аз-примерно 2000, не трябва ли неговата ставка да се намали от 10 на 1 %, за да може той по-спокойно да развива бизнеса си и да има повече пари за храна! дЕсното мислене дърпа обществото напред към

  8. Achird
    #2

    Нека не забравяме каква беше целта на 'плоският данък' - да привлече чужди инвестиций. Дали привлича или не е въпрос на друго изследване, но като идея 'плоският данък' е нещо положително. Но това изследване показва една важна черта от народопсихологията на българина - завистта! Българинът не се поставя за цел да живее по-добре, а да гледа как съседа му живее по-зле от него. При прогресивно подоходно облагане средната класа българи ще плащат абсолютно същият данък, така че този слой няма да усети промяна. Темата 'плосък данък' се експлоатира в момента тъй като е евтин ПР на идеите на тази или онази политическа структура или казано на по-прост език - популизъм.

  9. Kitko
    #1

    А на бърпоса "Искате ли да плащате данъци" 98% са отговорили отрицателно. Питайте мързеливите дали предпочитат да работят или някой да има плаща и да се седят у дома.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.