Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

3D-досие пази всички данни за ротондата " Св. Георги" в София

0 коментара
Снимка: БГНЕС

Един от най-старите архитектурни и художествени паметници в България – ротондата "Свети Георги" в София вече има досие в триизмерен модел, създаден чрез лазерно сканиране, който позволява съхранение на пълната информация за сградата и стенописите в цифров формат и гарантира възстановяване до най-малък детайл в случай на погиване. Паралелно с това специализирани данни предоставят адекватна информация за текущото състоянието на храма и помагат за вземане на решения при нужда от консервационно-реставрационни дейности.

Цифровизацията на ротондата е само първият етап от проект за реконструкция и реставрация на храма, за което са нужни 200 хил. лв. Очаква се те да бъдат набрани чрез дарителската акция DMS Rotonda чрез изпратен есемес на номер 17777.

Храм-ротонда "Свети великомъченик Георги“ е най-старата запазена архитектурна ценност на днешна София, символизираща величието на Сердика в зората на християнството. Сградата е вдигната по времето на император Константин Велики (306 – 337).

Прието е, че първоначалното и предназначение е било култово – за съхранение на християнски реликви (мартирион), възможно е да се е ползвала и за извършване на различни церемонии. С налагането на християнството за официална държавна религия (381 г.), в последната четвърт на IV в. Ротондата е превърната в баптистерий за покръствания. Хунското нашествие през 447 г. засяга както Сердика, така и Ротондата. В запуснато, полуразрушено състояние сградата е просъществувала до XI в.

В началото на XVI в., по времето на султан Селим I (1512 – 1520) Ротондата вече е джамия, като към югозападния и ъгъл е било пристроено минаре и навес. Действала е до 1858 г.

След Освобождението на България (1878 г.) сградата остава в запуснато състояние. Била е седалище на гимнастическо дружество "Български сокол”. Използвана е за медицински склад. Тук е бил и временният мавзолей за тялото на княз Александър Батенберг до 1898 г.

Чак през 1915 г. започва нейното почистване от привнесените в нея неоригинални елементи.

В периода 1960 – 1973 г. е извършена цялостна консервация и реставрация на стенописите в църквата. След това се преминава към архитектурно-строителните и реставрационни работи по сградата.

Ротондата „Св.Георги” е забележителна не само с архитектурата си, но и със стенописите, покриващи вътрешността на централната зала (ротонда). Виждат се пет стенописни слоя.

В църквата се пази най-ранната българска стенна живопис (IX век), която се отличава с висока художествена стойност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.