Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

5G мрежа е мисия невъзможна за България, засега

Управление на умни мрежи, онлайн търговия и мобилни финансови услуги са бъдещето на телекомите, смятат във "Виваком"

1 коментар
Атанас Добрев, Виваком

Докато светът очаква до месеци стандарта за следващото поколение мобилна технология – 5G, за да започна да внедрява този тип мрежа, в България, която се слави с едни от най-високите интернет скорости и качество, това се оказва мисия невъзможна - засега.

Причините са две. От години остава нерешен проблемът с освобождаването от страна на военните на жизнено важен за 5G технологията радиочестотен ресурс. Отделно тежките и скъпи административни изисквания за преоборудването на базовите мобилни станции неоправдано повишават необходимите на телекомите инвестиции и крайната цена на услугата за клиентите ще е много скъпа.

"Това, което със сигурност няма да се случи на телекомуникационния пазар у нас през 2018 г,. е раздаването на честоти над 700 мегахерца (Мhz) от страна на Комисията за регулиране на съобщенията. Честотите в обхвата 800 MHz са заети от военните, които от години бавят освобождаването им, защото нямат пари да обновят авиацията", коментира главният изпълнителен директор на "Виваком" Атанас Добрев пред журналисти в петък. Отделно има блокирани честоти и в диапазона над 1800 мегахерца.

Военните искат 1.390 млрд. лв. за честотите си

Министерството на отбраната иска над 1.390 млрд. лв., за да предостави честония спектър от 700 и 800 MHz. Това показва национална пътна карта на Министерството на транспорта и съобщенията за изпълнението на европейското задължение на България да освободи част от радиочестотния спектър за телекомите до 2020 г. Парите са необходими, за да се модернизира военната авиационна и летищна техника, използваща радиочестотните ленти, както и да се внедри стандартът на НАТО за техническо опознаване "свой-чужда" на летателните машини. В документа се посочва обаче, че дори и да се осигури подобно финансиране на военните, едва към 30 юни 2020 г. е възможно частично да се освободи обхват 700 MHz, като се осигурят две дуплексни групи от по 20 MHz.

Според Добрев обаче има и по-евтин начин военните да освободят тези честоти - чрез обособяване на ограничителни зони около територията на военните летища, а при евентуални военни действия просто да се спира достъпът на телекомите до тези честоти и те да работят без тях.

Тежка и скъпа процедура за базовите станции

Другият проблем за 5G мрежата у нас е изграждането на допълнителни базови мобилни станции и преоборудването на съществуващите. Това се налага, тъй като услугата в новия стандарт трябва да комбинира различни честоти от радиоспектъра, за да предложи на клиентите и добро покритие, и високо качество и бързина при преноса на глас, видео и въобще данни, стана ясно от обясненията на Добрев. "Това означава изграждане на 30 хил. базови станции, което е невъзможно и прекалено скъпо при сегашното законодателство", посочи той. По думите му само документацията за изграждането на една нова станция струва около 10 хил. лв. и така цената на услугата за клиентите ще е прекалено висока.

Безуспешно "Виваком" е предлагала да се облекчат законовите изисквания за подмяната на оборудването особено на покривните базови станции. Тогава конструкцията се запазва и на практика не е необходимо да се вади строително разрешително, а може само под контрола на здравните инспекции и измерване на излъчването на новото оборудване, то да се постави, смята компанията. Анализ на съществуващото законодателство в Европа за базовите мобилни станции сочи, че българското е най-тежкото, допълни Жанет Захариева, главен съветник по регулациите в телекома. В момента подмяната на оборудване минава всички процедури и такси като за строеж на нова станция, допълни тя.

Комбинация от честоти за 4.5G

Тъй като към момента 5G мрежата изглежда имагинерна, усилията на компанията ще са съсредоточени върху разширяването на обхвата на оптичната ѝ мрежа, която е напът да стане най-голямата в България, и към комбинирането на честотен ресурс за подобряване качеството на сегашните 4G услуги в мрежа, условно наречена 4.5G. Вече е пусната услуга HDVoice, която подобрява качеството на звука при разговори чрез използването на по-голям спектър и кодеци за по-добра чуваемост. От нея могат да се възползват 800 хил. потребители и някои от тях вече може да се забелязали как има отрязъци, в които започват да чуват много по-ясно събеседника си, обясни Добрев. Другата новост ще е пускането на "глас върху LTE", при която връзка ще може да се установяват за по-малко от секунда и ще има възможност за мобилни разговори в Wi-Fi мрежа. "Нещо като Вайбър, но по-добро", пошегува се той.

Компанията всеки момент ще пусна собствената си платформа "MyVivacom", чиято чел е да засили онлайн присъствието ѝ и дори да има онлайн магазин. Предлагането на онлайн търговия и мобилни финансови услуги са бъдещето за развитие на телекомите, посочи Атанас Добрев. В момента се обмисля дали да започне предлагането на финансови услуги, но все още не е решено.

LoRa следи пътища и водомери

Телекомът обаче смята сериозно да наблегне върху развитието на пусната през октомври миналата година безжична комуникационна мрежа LoRa от нов тип, която осигурява свързаност на всякакъв тип обекти като електроуреди, сгради, паркинги и обмяната на данни между тях. Тя вече е поела видео наблюдението на основните пътища във Враца и е помогнала за разкриването на кражби и дори данъчни измами, разказа Добрев. Със "Софийска вода" пък се водят разговори LoRa да следи дистанционно уличните водомери, което ще позволи на концесионера бързо откриване на течове или кражби на вода.

Развитието на облачните услуги е друг акцент от плановете на компанията през 2018 г. Облачната платформа в момента предлага на малки фирми възможност за тестване на различни сценарии за развитието си с минимални инвестиции, за да вземат най-правилното решение. За големите компании, които вече имат технологична и комуникационна инфраструктура, се предлагат хибридни услуги, позволяващи ползване на класическия облак за решаване на временни нужди или експерименти.

През 2018 г. компанията предвижда да инвестира в развитието на мрежата си около 180 млн. лв., колкото бяха вложенията и през миналата година. Реално влагаме обратно в мрежата 20 процента от приходите си, каза Добрев.

Поредни добри финансови резултати

Компанията отчете за пета поредна година лидерска позиция сред телекомите по ръст на приходите. През 2017 г. те са били 890 млн. лв. или с 1.6 процента повече спрямо предходната година. Ръстът на печалбата преди облагане е 2.7 на сто.

Компанията продължава да увеличава пазарния дял по приходи от мобилни услуги, който е 29%, посочи финансовият ѝ директор Асен Василев. Клиентите на договор растат до 89 на сто, а от тях над 147 хиляди абоната са преминали към телекома абонати от конкуренцията. Средномесечните приходи от тях са 11.40 лв., което е под средноевропейските цени при доста по-добро качество.

За поредна година "Виваком" остава пазарен лидер при най-модерната телевизионна услуга – интерактивна телевизия (IPTV) с дял от 61%. Над 1.1 млн. са потребителите, ползващи оптична мрежа, сочат още годишните резултати на телекома.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Рачо Петров
    #1

    Документацията за изграждане на нова базова станция струва 500лв а не 10хил. Разликата се прибира и разпределя от Атанас Добрев, шайката му и фирмичките, които ги обслужват

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.