Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

7.6% от трудоспособните българи не желаят да работят

10 коментара
7.6% от трудоспособните българи не желаят да работят

В България общо 232 хиляди трудоспособни не търсят работа, а 25 хиляди биха работили, но не веднага, показва проучване на Евростат, оповестено в понеделник. Това означава, че общата потенциална допълнителна работна сила на България са 257 души – 7.6% от трудоспособното население на страната на възраст от 15 до 74 години.

България се нарежда на трето място в ЕС по дял на неработещите здрави граждани. На първо място е Италия с 13.6%, а на второ място е Хърватия с 9.6%. Веднага след България е Финландия със 7.4%.

Интересна подробност е, че делът на жените в категорията на неработещите и нетърсещи работа в България е доста по-нисък, отколкото в останалите държави членки на ЕС – 46%. По-малко са само в Ирландия – 43%.

Потенциалната допълнителна работна сила (тези, които са трудоспособни, но не работят), е по-многобройна, отколкото в България, само в в Италия (13.6% от работната сила) и Хърватия (9.6%).

Общо 9.5 млн. са трудоспособните в Европа, които не търсят работа или са обезкуражени да търсят работа, сочат данните на Евростат. Във всички европейски държави членки тази категория се състои основно от хора, които могат да работят, но не търсят работа. Ако към тях се добавят и групите, които имат желание да работят, но не могат да започнат веднага (например студенти, които искат да започнат работа след дипломиране), неоползотворената трудова сила в ЕС е общо почти 12 милиона души. От тях отново 57% са жени.

От общо 44.1 млн. души в Европейския съюз, работещи на непълно работно време през 2014 г., 9.8 млн. (или 22%) са имали възможност и желание да работят повече. Това означава, че 4.5% от трудоспособното население не могат да се възползват от възможностите си за заетост напълно. По-голямата част от тях са жени – 67%.

В България заетите на непълно работно време, които биха искали по-сериозна заетост, са 34 хиляди. Те са 43.5% от всички упражняващи тази форма на заетост. Повече недоволни от недостатъчните часове работа има само в Гърция, Португалия, Испания и Кипър.

В България делът на тази категория заети е сравнително по-малък, отколкото в останалите европейски държави (2.6%), което може да се дължи и на недостатъчното популяризиране на непълния работен ден като форма на заетост.

Най-голям дял от работещите по-малко, отколкото биха искали, има в Гърция, Кипър и Испания, а най-малък в Холандия, Люксембург, Дания, Естония и Чехия.

Единствено в Румъния и Словакия делът на жените в тази категория е по-малък от този на мъжете.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #10

    След урбулешката приватизация и "земятя в реални" граници нищо чудно нещата да стоят така, някои здрави люде да могат да минат и без да работят....

  2. стефчо
    #9

    "общата потенциална допълнителна работна сила на България са 257 души" Че сме племе - племе сме си.. ама хайде вземете си поправете малко числата, че с това 257 направо си е срамота.. нещо две-три нули в повече, едно, друго..

  3. Филка Русофилка
    #8
  4. скъпа Русофилке, впечатляваща статистика ! Ако не е тайна, кой е източника на данни ? ;-)

  5. Филка Русофилка
    #6

    Ако от безработните махнем неискащите да работят и търсещите работа, но без да си дават зор, действителната безработица в България е 2,9% - на 10-то място по най-малка безработица:
    Люксембург – 0% (5,5-5,6?-0,8?)%;
    Норвегия - 0,8% (3,4-2,1-0,5)%;
    Австрия – 1,1% (5,6-3,6-0,9)%;
    Холандия – 1,5% (6,5-3,9-1,1)%;
    Финландия – 1,8% (8,4-5,5-1,1)%;
    Германия – 2,2% (4,8-1,2-1)%;
    Естония – 2,2% (6,3-4,1-0)%;
    Великобритания 2,5% (5,5-2,1-0,9)%;
    Румъния – 2,5% (6,7-4,2-0)%;
    БЪЛГАРИЯ – 2,9% (10,6-7-0,7)%;

  6. И какво от това
    #5

    Защо 25 години имаме най-ниските заплати в Европа/и ЕС, най-никсите данъци в Европа и ЕС, и най-ниския растеж в Европа? Не обясняваха ли някой до втръсване, че ниските заплати и даници привличат инвестиции, а инвестициите вещаят растеж. гУляяям растеж! Що при нас туй ни проработи?

  7. И какво от това
    #4

    35% от работещите са работещи бедни! Да ходиш на работа за парите за път обяд? При соц-а имаше скрита, сега има СТРУКТУРНА безработица. Всъщност има и сега скрита. Как иначе да си обясним,че в АЕЦ Козлодуй се водят на работа над 5000 души. Все с високи заплати. А в проекта на"Белене", за 2 рекатора като Козлодуйските, трябало да работят 800/само осемстотин души! Някой може ли да обясни поне последното?

  8. докато демокрацията не дойде за БГ работодателите и не започнат да плащат като в демокрация, а не като в социализъм, тогава със сигурност няма да има и 1% нежелаещи да работят, както във Великата Британия има вече 3-то поколение безработни.

  9. daskal
    #2

    Много оптимистично наблюдение. Мисля, че лентяите са далеч повече.

  10. pump it!
    #1

    На пръв поглед евростатското твърдение, че 232 000 трудоспособни българи не търсят работа е шокиращо. Но само на пръв поглед. Защото по-шокиращ е фактът, че в провинцията работната заплата е 230-290 лева! Шокиращо, нали? И вярно! Затова считам евростатските статистики за непълни, а оттам и невярни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.