Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Адвокати се обединиха в сдружение за реформа ИКАР

3 коментара
Адвокати се обединиха в сдружение за реформа ИКАР

В събота в София официално бе представена ново реформаторско сдружение от адвокати, които си поставят за основна цел да се приведе адвокатската професия „в крак с времето. Сред учредителите на Инициативен комитет за адвокатска реформа (ИКАР) са: проф. Ангел Калайджиев, Александър Пелев, Валентина Каменарска, Велислав Величков, Петромир Кънчев, Стефан Левашки и още над 20 познати имена в адвокатските среди.

Адвокатите Велислав Величков и Петромир Кънчев участват още и в Инициатива „Правосъдие за всеки“, която се обявява за радикална съдебна реформа и създаване на независима прокуратура по румънски модел. Програмата декларация на ИКАР започва с историческата роля на адвокатите в българския обществен живот:

"В исторически план българските адвокати винаги са били дейни и свободни хора, които са сред водачите на обществото като държавници, политици, общественици и благотворители. И днес ние не можем да стоим безучастни пред актуалните проблеми на гражданското общество и държавата, част от които е и недовършената съдебна реформа", пише в декларацията.

Основателите на ИКАР смятат, че за да бъде адвокатурата полезна за обществото, то първо тя трябва да реши собствените си проблеми. Сдружението се обявява за „преодоляване на проблема с пасивността и непрозрачността в дейността на ръководните органи на адвокатурата".

"Трябва да се справим и с нелоялната конкуренция, негативно настроената медийна и обществена среда, както и с липсата на истинска държавност", допълват от ИКАР.

От ИКАР обещават, че няма да се бяга от темата със спорния проект за промени в Закона за адвокатурата. Най-големият проблем при него е въвеждането на монополни права за адвокатите. Става дума за промените в чл. 24 от закона, където като изключително адвокатски услуги се записват редица дейности като: изваждането на справки в съдилища, прокуратури, полиция, арбитражи, съдебни изпълнители, нотариуси, административни органи и получаване на документи от тях, изготвяне на договори, проекти за нотариални актове и завещания, нотариални покани, заявления за приемане и за отказ от наследство, пълномощни.

Това означава, че ако изпълнявате услуга на свой клиент и се опитате да му извадите някаква справка, ще бъдете глобен с от 1000 до 2000 лв, защото се бъркате в монополните права на адвокатите. Промените закона се отхвърлят буквално от всички организации, извън адвокатурата.

"Трябва да подходим разумно и с чувство за отговорност, като разясним на достъпен език обществената полезност на този законопроект и между двете четения да прецизираме с общи усилия текстовете, които предизвикват неразбиране и объркване, но и да запазим смисъла и духа му", обясняват адвокатите от ИКАР..

Тяхната теза е, че пълноценна съдебна реформа е невъзможна без решителна, значима и адекватна реформа и в адвокатурата. 

Сдружението има осем основни цели. Първата е да се насърчава прякото участие на адвокатите в дейността и управлението на адвокатурата. Втората е да се предложи нова правна рамка за регулиране на адвокатсата професия в съответствие с актуалните обществени отношения.

ИКАР смята да насърчава и подкрепя в изборите за ръководни органи на адвокатурата личности, които са визионери и притежават високи нравствени качества и добродетели. Сдружението ще бъде против хората, които търсят единствено влияние и постове.

Четвъртата цел е да се работи за повишаване на „професионалната квалификация на адвокатите, добрите конкурентни практики, повишаване на качеството на адвокатските услуги и издигане статута на адвокатурата и адвоката като единствен конституционно признат защитник на правата и законните интереси на гражданите и организациите в страната“.

Сдружението ще насърчаваме диалога между българската адвокатура, държавата и обществото. Шестата цел е да се гарантира активно участие в дневния ред на българското общество по въпросите на съдебната реформа.

Последните две цели на сдружението са създаване на ясна нормативна регламентация на дейността и отговорностите на всички органи на адвокатурата, както и изработването на всеобхватна комуникационна стратегия на органите на българската адвокатура с цел положителна промяна на образа на адвоката сред обществеността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #3

    и да върне уважението на хората към нея. - цитат на коментар #0 от “статиа” ?! С болнични листиве за адвокати? Всички в тая държава го правят, адвокатите не са изключение! Или като адвокатите пишат законите в парламента така, че да има повече работа за тях? Закон, стимулиращ газенето на пешеходна пътека, защото всеки сгазен или всеки газещ е клиент на адвокат!

  2. pepe
    #2

    Този Закон за адвокатурата драги ми господа не може да бъде приет, защото нарушава основни граждански права, като правото на всеки гражданин на невъзпрепятстван достъп до органите на държавната администрация, правото на всеки гражданин да избира дали и от кого да бъде представляван /пред институции и правни органи/ и т.н., нарушава редица европейски закони и Конституцията на Република България. И никакви "разяснения на достъпен език" няма да помогнат. Всъщност "разясненията на достъпен език" можете да си ги заврете сещате се къде.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Румяна Ченалова към Цацаров: Времето на всеки от нас ще дойде, рано или късно "За разлика от Вас, аз не съм политически избор" и "Аз не водя битки Господин Главен прокурор. Реших да кажа истината и го правя". Това са част от изявленията на отстранената съдийка Румяна Ченалова към главния прокурор Сотир Цацаров в отворено писмо, разпространено до медиите. В писмото си Ченалова задава редица въпроси на Цацаров и дава примери за негова намеса по дела, някои разпределени и на нея. В Дневник

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.