Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АИКБ: АЕЦ "Белене" може да натовари тежко българските фирми и домакинства

6 коментара
АИКБ: АЕЦ "Белене" може да натовари тежко българските фирми и домакинства

Потенциалните инвеститори в проекта АЕЦ "Белене" без съмнение се стремят в договора им да влезе т.нар "доплащане на разлики", което ще натовари изключително тежко българските фирми и домакинства – въпреки афишираната от правителството независимост на новата централа от държавни гаранции и договори за дългосрочно изкупуване на електрическата енергия. Това се посочва в позиция на Асоциацията на индустриалния капитал в България по повод информацията за потвърден пред правителството инвестиционен интерес към проекта "Белене". 

Изграждането на АЕЦ "Белене", както и на VІІ-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", не е достатъчно да бъде без държавни гаранции и без дългосрочни договори за изкупуване на произведената електрическа енергия от държавната НЕК, посочва работодателската организация.

АИКБ апелира изпълнителната и законодателната власт в никакъв случай да не допускат инвеститорът, който и да е той, да получи правото на т. нар. "доплащане на разлики". Това би му дало възможност да продава на борсата цялото си количество произведена електроенергия, а чрез "задължения към обществото" целокупната българска индустрия и домакинствата ще доплащат разликата от борсовата цена", казва АИКБ.

"Ние вече преживяхме един път примера със "задължението към обществото", генерирано от непазарната и недообмислена политика по отношение на производителите на електроенергия от възобновяеми енергийни източници и на т. нар."американски централи" и от породилия се на основата на тази политика узаконен грабеж. Повтарянето на тази грешка този път в "ядрена форма" би се превърнало в бедствие с много тежки икономически последици", се казва в позицията на АИКБ.

Асоциацията настоява преди всичко да се актуализира енергийната стратегия на страната, за да е ясно кога и дали изобщо се нуждаем от такива мощности, преди да се слагат нови "заробващи подписи“: "Защото, ако до тук сме изгубили 2 милиарда, то с един такъв проект може да изгубим още 20 милиарда, доплащайки за разлики по милиард годишно през следващите 20 години. Не е ли по-добре да спрем дотук със загубите?”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Абсолютно вярно и се говори от години, но политическите джуджета на ДЯДО КОЛЕДА имат финансов интерес да не слушат гласа на разума. Когато се прави голяма сделка от национално ниво, печели партията, която е анонсирала проекта, а не е личен корупционен скандал, който може да се засече от комисията за конфликт на интереси. Става въпрос за БАНКОВИТЕ СМЕТКИ НА ПАРТИИТЕ, където отиват парите на заинтересованите от сделката.

  2. Milenca
    #5

    Проектът "АЕЦ Белене" от самото си рестартиране от НДСВ ежегодно натоварва и българските семейства, и бизнеса. Всъщност някой може ли да каже колко МИЛИАРДА ЕВРО за потънали там? Два, три, четири милиарда евро? И което е по-лошо още нищо не е приключено - само един наивник може да повярва, че към края на годината няма да постъпи една друга фактура за изплащане - за наем за съхранение на реакторите, които все още никой не ги е видял!

  3. Лизи Гугуткова
    #4

    ТАЯ РАБОТА НЕ Е КАТО ОНАЯ!
    Правителственото решение да се изгради ядрена централа подлежи на съдебен контрол. През 2004 решението на кабинета за рестарт на централата, основано едва на 40-50 страници документация, бе обжалвано от НД "Екогласност" пред Върховния административен съд (ВАС) с подкрепата на Програма достъп до информация (ПДИ). През ноември 2004 състав на пето отделение на ВАС се раздели по въпроса дали да гледа делото по същество.През януари 2005 петчленен състав на ВАС окончателно реши,

  4. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #3

    Нито има пазар, нито сеизмичната експертиза ще е добра, нито екологичната експертиза ще е добра, Дори и да излъжат ще има обжалване- 3 инстанции съд и пак се докаже че не става. Накрая, можем да получим за много милиарди, пукнaтa стоманобетонова площадка и пaк дa рaзкопaят.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Ежегодни разходи ВЕИ-та:1 млрд/год Марица 1 и 3:800 млн/год-без още да се плащат парниковите емисии. Най-големият замърсител в Европа! Малки ВЕЦ:200 млн /год "Високоефективни":300млн/год Саниране:1млрд лв/год Белене стартира като далавера, но бе заменена от още по-големи далавери! ДемоКРАДЦИята ми е скъпа!

  6. Коментарът е изтрит в 16:12 на 18 декември 2016 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.