Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако не друго, президентът периодично разваля настроението на властта

15 коментара
сн: БГНЕС

Една от причините корупцията да продължава да се шири безнаказано в България е, че думата "корупция" се превърна в спам. Тя вече е клише, използвано от всеки, който иска да спечели доверие за своята кауза срещу нечия друга, да бори политически опоненти, да променя закони и безотговорно да приема нови, да пази властта си и смазва инакомислещите.

По същия начин от смисъл се изпразни и понятието "фалшиви новини", след като публичните фигури и медиите, които ги фабрикуват, обвиняват за същото разобличителите си. И тъй като преценката на хората за това кой реално се бори с корупцията и кой я защитава зависи до голяма степен от надеждността на медиите, така нареченият обикновен гражданин все по-трудно се ориентира в цялото това словоблудство.

Хората обаче продължават да откликват на всяко публично откровение за наличие на корупция и злоупотреби, както и на призивите и заканите за справяне с тях.

В този контекст лекцията на президента Румен Радев пред студенти бе точно попадение – но не в сърцето на корупцията, а в сърцето на електоралните очаквания. Аудиторията кима одобрително: а́ така, каза им го. Но какво от това? Не че казаното не е вярно, но то отново е безадресно. Обвиненията към всички са обвинения към никой.

В средата на февруари президентът разбуни духовете с дръзкия си въпрос дали премиерът Бойко Борисов има общи бизнес интереси с Делян Пеевски  и продължава ли да разпределя обществени поръчки в негова полза. Абсолютно не, отговори Борисов и посъветва президента, ако разполага с някакви данни за контрабанда на Пеевски, да ги предаде на прокуратурата. Последва и публична подкана на самия Пеевски към президента и премиера: "Ако смятат, че аз съм нещо "лошо", да кажат защо".

Оттогава минаха два месеца и никой не каза нищо. Румен Радев не повдигна повече тази тема и всичко утихна.

Президентът все по-сръчно успява да маркетира своята нерешителност, раздразнителност и политическа безпомощност като дързост и загриженост за обществото. Година и три месеца след началото на мандата, той трескаво връща закони, напада управляващите, отвръща на техните нападки. В какофонията на шумните и безсмислени парламентарни и междупартийни скандали, президентът все повече се намества в нишата на обединител на нацията. Рейтингът му лети нагоре, а това безспорно ще му дава кураж да продължи да повдига въпроси, които са неудобни за управляващите.

"Най-хубаво е да си президент в България. Нищо не зависи от теб, само намираш кусури", разясни ситуацията зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Бойко Борисов обаче реши да не остава длъжен. В сряда той нареди на министрите си да отидат един по един при Радев и да го попитат за кои точно конкурси и обществени поръчки има претенции, че са "на тъмно". "Отивате при президента и му казвате: за който смятате, че е на тъмно, вземаме прожектор и го осветяваме!" , каза Борисов. И уточни, че самият той обществени поръчки не прави, а който е допуснал злоупотреби, да отива в затвора.

Така Борисов, известен майстор на измъкванията, хем се дистанцира от работата на правителството си, хем успя да прехвърли топката в полето на президента.

Интересно е какво ще каже Радев след срещите с министрите. Ако не посочи конкретни случаи на непрозрачност, корупция и нередности, управляващите ще имат всички основания да го обвинят, че ги напада самоцелно, само и само да търси политически дивиденти и да клати "стабилността".

И въпреки това е сигурно, че президентът няма да спре с упреците. Тази стратегия работи за него, защото неговата институция така или иначе е на "за́вет", за разлика от останалите. А ефектът общо взето е този, че периодично разваля настроението на властта.

Ако иска действително да е полезен за обществото, президентът трябва да формулира конкретно и с факти както критиките си, така и идеите и решенията, които предлага. До момента единственият случай, в който той е направил това ясно и недвусмислено, бе настояването му да се купят изтребители "Грипен", за каквито той е лобирал още докато беше шеф на ВВС.

Малкото правомощия, с които президентът разполага, му дават възможност да влияе на реалните процеси в държавата. Едно от тях е възможността да сезира Конституционния съд.

Малко след като се оттегли в мълчание по питането си за Борисов, Пеевски и обществените поръчки, Радев наложи вето на спорния закон "Пеевски" за КТБ, посочвайки, че той противоречи на конституционния принцип на правовата държава. Парламентът прегласува закона и той влезе в сила, а президентът така и не се решава да го даде на Конституционния съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #15

    Бившият военен няма кой знае каква фантазия, той просто следва сценария на кремълските разбойници. Решетников много добре го е преценил че е застинал в миналото старшинка дето продължава да работи за Варшавския договор. В главата на Радев европейска България е враг на Варшавския договор и той ще продължава с всички средства да руши устоите на родината си. Така пРезидентът Радев превръща България в лесна плячка за руските варвари, на които той очевидно е все още предан. Клел се е когато е бил на 18 че ще служи на БКП и КПСС и продължава да им служи, нищо че тях отдавна ги няма. Просто човека си има нужда да служи на чужди господари.

  2. edin.drug
    #14
  3. П. Стоянов
    #13

    Георгиева се подиграва с президента, а тук я упрекват в слагачество.

  4. Преслав
    #12

    ЦРУ е собственик. Преди имаха USAIDS сега е "Америка за България" Затова и не им се сърдя на редакционната политика все пак за това им плащат.

  5. Коментарът е изтрит в 10:35 на 25 април 2018 от автора.
    #11
  6. Becko
    #10

    Корекция - номерата са 5, 6, 7 и 8! Още веднъж хвала на такива коментатори!

  7. Becko
    #9

    Редакционният коментар е нормален, но направо не е е за вярване, че 4 /четири/ различни читатели с коментари №4, 5, 6 и 7 мислят и пишат съвсем еднакво и едно след друго!? Хвала!

  8. edin.drug
    #8
  9. [email protected]
    #7

    Както винаги,"автентичните" които уж е представител и тази медия,са на принципа,"врагът на моя враг е мой приятел". Само да питам,на Рундьо ще му отпуснете ли някой грантче през Отворено общество,след като го подкрепяте така очевадно? Тя Деса "тоалета",няма да ви откаже!

  10. tibia
    #6

    Направо не е за вярване, че Радев прави всичко, което Борисов още в ранната пролет на 2016 г. е "проиграл"!Задават се лоши дни за солистите тромпетисти на сюитата "Пеевски, Цацаров, Борисов", понеже това е същата шетня като "двете каки батко адвокатко". Има обаче и по-лошо - точно Радев /няма по-подходящ!/ ще държи знамето на "Демократична България", понеже те не са нито леви, нито десни, Дядовата ръкавичка някаква и всеки може да се примъкне и да се скрие от прокуратурата. И както се крият дори

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.