Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Акцията срещу ЕРП-тата може да отблъсне чуждите инвеститори

7 коментара
Драгомир Стойнев и Пламен Орешарски присъстваха на общото събрание на БСК, сн. БГНЕС

Своята силна загриженост заради процедурата по отнемане на лицензите на трите електроснабдителни дружества у нас и предупреждение, че това може да откаже много инвеститори да дойдат в България е изразила най-голямата европейска бизнес организация "Бизнес Юръп" в писмо до българския премиер Пламен Орешарски. Това съобщи в петък по време на общото събрание на Българската стопанска камара, която е член на оржанизацията, Жером Шовен, зам.-генерален директор на "Бизнес Юръп". 

Предупреждението му е поредното подобно, което българското правителство получава заради атаката си срещу австрийската ЕВН и чешките ЧЕЗ и "Енерго-Про", които у нас притежават електроразпределителната мрежа и имат по две предприятия - електроразпределително (ЕРП) и електроснабдително. В началото на април дори еврокомисарят по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер заяви, че страната ни е застрашена от наказателна процедура заради акциите по отнемане на лицензите на трите частни дружества и заради проекта за газопровода "Южен поток". Въпреки това кабинетът продължава да упорства и по двата въпроса.

На срещата присъстваха и самият Орешарски и министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който в отговор на думите на Шовен даде станалата му дежурна реплика, че "нашето желание е чуждестранните компании, които са в България, да спазват българското законодателство, да уважават българските институции и да имат същото поведение, което имат и в собствените се държави".

"Само така може да имаме конкретен диалог и заедно да намираме решенията", каза Стойнев по повод спора между ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про" с държавната "Национална електрическа компания" (НЕК) за прихванати от трите електроснабдителни дружества близо 350 млн. лв. от дължими от тях суми за закупена електроенергията заради борчове с около 100 млн. лв. повече на самата НЕК към тях. Жалба от страна на НЕК в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) доведе до започване в средата на март на процедура по отнемане на лицензите на доставчиците на ток. Решението дали това ще се случи се очаква да бъде взето от регулатора на заседание на 28 април.

Междувременно обаче ЧЕЗ започнаха преговори с НЕК по сключване на споразумение за уреждане на въпроса с взаимните задължения. Преди два дни от ЕВН също внесоха предложение в НЕК за уреждане на съществуващия търговски спор между двете компании за невъзстановените разходи на частната компания, произтичащи от задължението за изкупуване на енергията от ВЕИ производители. Офертата бе изпратена и до ДКЕВР, от която пък ЕВН поиска отлагане на насроченото за 28 април нейно заседание, за да може да се запознае с представените допълнително от НЕК доказателства срещу доставчиците.

"Смятаме, че всички спорове с тези компании трябва да са предмет на разглеждане от търговските съдилища, а не да се решават по административни начини", каза в петък Жером Шовен. На същото становище са и трите частни предприятия. Според представителя на европейския бизнес отнемането на лицензите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", освен всички други негативни последици, би могло да откаже много потенциални инвеститори от това да дойдат в България.

Стойнев от своя страна посочи, че диалогът по спора продължава. "Една компания е с две крачки пред другите две ЕРП-та, готови са за съвместни действия, т.е. признава се част от вината, така че на базата на диалог трябва да се намира най-правилното решение", заяви министърът.

По-късно през деня четири профсъюза в ЕВН от структурите на КТ "Подкрепа" и КНСБ внесоха в ДКЕВР над 1600 картички, върху които предишния ден служители на компанията собственоръчно са написали послания към регулатора и са изразили в тях своето становище за процедурата по отнемане на лицензите.

Така синдикалните организации и служителите изразяват своето несъгласие със започнатата от ДКЕВР процедура за отнемане на лицензията на дружеството, което е "коректен работодател, даващ хляб на хиляди семейства, крупен данъкоплатец за държавната хазна и част от енергийната сигурност на страната". В посланията те изразяват надежда, че ще бъде взето "единственото разумно решение, а именно прекратяване процедурата по отнемане на лицензията".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #7

    Какво можем да очакваме от тези родни "специалисти,които не могат дори и произведената в България електроенергия да разпределят,а повериха срещу прилични комисионни тази операция на чужди посредници, за да ни правят на маймуни? Докога ще търпим тези продажници?

  2. Майк
    #6

    Тръгвате си вие, идваме ние. Майната ви, крадци! Ще си продам губещите хотели на някой баламурник и ще си взема ЕРП-та, понеже носят реална печалба! Ще ни плашат, юдите, че "никой няма да дойде". Още по-добре, печалбата ще остава в страната, данъците също!

  3. Васил Илиев
    #5
  4. Васил Илиев
    #4

    Всяко повишение на цената на електроенергията се оправдава с аргумента, че на "инвеститорите" им трябвали пари за инвестиции. Откак ги довлече Мони Комарджията, тия симпатяги не са построили нищо ново, даже планови ремонти не правят, само авариен кърпеж. Къде отиват парите?

  5. A.Aleksiev
    #3

    Клатят им се фесовете на Пелтеков и Кухия Орех, че щели да откажат чуждите т.е. западните инвеститори- нели ще довадят Советските! Къв Греат Уолл, глупости- ще си делкаме Масквичи у Ловечо както в доброто старо време и за Булгарреното не щем да чуваме! И отново от Искъро по длибоко- нема да има!

  6. бакърджиев
    #2

    Ами да се махат. Те ще ни казват как да си оправяме страната. Ние си искаме социализъм и Русия да ни казва какво да правим и братска дружба със Северна Корея и Куба. Пък ако ще и още по-бедни да ставаме и още по-зле да живееме. Ей така си искаме ние.

  7. Пази боже сляпо да прогледа! Кви инвестиции бе! Кви 5 лева! Всяка "инвестиция" по ежемесечните си сметки я виждам! И "цанков камък", и "гьолът Белене" и ВЕИ-тата! И ТЕЦ-марица 1 и 3-офшрни и бездействащи! И Софийска вода-и те "инвеститори" френски значи! Инвестиции като Форд в Словакия, която дава 20% от БВП там, никога няма да видим! Стига сте ни залъгвали! Виж, инвестиции в "лавка", "алея първа", Карадере, такива НЕЖЕЛАНИ инвестиции колкото и да ги отблъскваш, те пак се случват!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.