Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Алфа рисърч": ГЕРБ с над 2.5% преднина пред БСП

"Галъп" потвърждава формулата 5+1, но прогнозира близо 3% за ДОСТ

29 коментара
"Алфа рисърч": ГЕРБ с над 2.5% преднина пред БСП

ГЕРБ води с 2.6% пред БСП, три дни преди извънредните парламентарни избори на 26 март. Това сочат данните на социологическата агенция "Алфа Рисърч Груп", публикувани в четвъртък. Проучването отчита, че ГЕРБ ще получи 31.7% от гласовете на твърдо решилите да участват в изборите. За БСП биха гласували 29.1%.

Агенцията отчита също изключително близки позиции между "Обединените патриоти" - 8.9%, и ДПС - 8.4 на сто. Разликата между тях е, че ДПС рязко мобилизира вота си през последните дни, докато при националистите се наблюдава лек отлив в рамките на кампанията, отбелязват от агенцията.

Партия "Воля" на Веселин Марешки е петият сигурен участник в следващия парламент с 6.8% подкрепа. Поради неясния политически профил на тази нововъзникнала партия обаче, са възможни по-широки амплитуди.

Точно на 4-процентната бариера е коалицията "Реформаторски блок - Глас народен". За нея мобилизацията на колебаещите се все още десни избиратели ще бъде решаваща за присъствието в следващото Народно събрание.

Според изследването подкрепата за коалициите "АБВ - Движение 21", Движение "Да, България" и "Нова република" е около и над 2%. Те имат твърди избиратели, но малка периферия и са неравномерно представени в различните региони и типове населени места.

Партия ДОСТ на Лютви Местан събира около 1% от гласовете в страната.

Според данните на агенцията намерение за участие в изборите изразяват 62% от живеещите в страната (близо 6 млн. пълнолетни граждани). Очакванията са за около 3.6 млн. – 3.7 млн. души да упражнят правото си на глас.

В последната седмица преди вота рязко нараства делът на хората, които вече са направили избор кого да подкрепят. Избирателите, които все още не са решили, намаляват до 12%, или малко над 360 хил. души. "При запазващите се къси дистанции между партиите, тези избиратели могат да се окажат решаващи за различните следизборни сценарии", се казва в изследването.

"Алфа рисърч" изчислява как би изглеждало 44-то Народно събрание на база данните от проучването.

При 5-партиен парламент разпредлението би изглеждало приблизително по следния начин:

ГЕРБ – 89-91 мандата

БСП – 81-83

"Обединените патриоти" - 24-25

ДПС –  24-25

Воля" – 18-19

При 6-партиен парламент разпределението би било:

ГЕРБ - 85-87 мандата

БСП – 77-79

"Обединени патриоти" - 22-24

ДПС- 22-24

"Воля" – 17-18

РБ - ГН – 10

"Въз основа на така регистрираните електорални нагласи може да се каже, че бъдещата управленска формула със сигурност ще трябва да включва поне трима участници. Което освен въпроса за победителя, прави ключови още два въпроса - за електоралната подкрепа на другите политически сили и за обществената приемливост на възможните коалиции", посочва "Алфа Рисърч".

Картината, която регистрира проучването в края на кампанията, е резултат от промените в обществените нагласи през два условно разделени периода на кампанията: първият, започващ още от края на януари, се характеризира със силен старт на БСП - конгреса на левицата, новите лица в листите, ранно представяне на програма с акцент върху социалните послания, действия на служебното правителство, съвпадащи с нейни позиции.

"Активното медийно присъствие на БСП и инерцията от президентските избори, на фона на защитната позиция на ГЕРБ ѝ създадоха увереност и самочувствие на победител. Точно тази увереност вероятно я накара в хода на същинската кампания недвусмислено да артикулира тези, които до този момент само бегло маркираше - промени в данъчната политика, в лихвите на банките, анти-СЕТА, вето на санкциите срещу Русия за нарушения на международното право, демокрацията, като "отнемаща и ощетяваща" живота на българските граждани", казват още социолозите.

Според тях това отключва и един своеобразен втори период в кампанията - усилване на съмненията и страховете на българските граждани от евентуална ревизия на основни вътрешно и външно-политически принципи, които гарантират европейското членство и липсата на непредвидими промени. Така, разгръщайки своята позиция, БСП в известен смисъл сама я отслаби. Неопределилите се избиратели се отдръпнаха от нея. В резултат, промени се не толкова дистанцията между двете водещи партии, оставаща все така малка и преодолима, но посоката на промяната.

"Галъп" потвърждава формулата 5+1, но прогнозира близо 3% за ДОСТ

Формулата на влизащите в парламента партии остава 5+1. Пет ясни партии, както и Реформаторският блок, който би влязъл при мобилизация, сочи изследване на "Галъп интернешънъл", публикувано в четвъртък.

Сред онези, които се очакват да гласуват, 27.1% казват, че ще подкрепят ГЕРБ, а 26.5% - БСП. Дали БСП, или ГЕРБ ще спечели изборите ще зависи от поведението на българите в последните часове преди вота.

След ГЕРБ и БСП се нареждат "Обединените патриоти", които могат да спечелят 12.3% от гласовете, ДПС – 9.7%, "Воля" – 8.2% и за коалицията "Реформаторски блок - Глас народен" – 3.8%. Това са формациите с шанс да попаднат в Народното събрание.

Разбира се, още няколко формации имат своите шансове, но сега са под "бариерата“, коментират от "Галъп". Според тях "ДОСТ е важна неизвестна". Въпреки това обаче те прогнозират резултат около 2.9% за формацията на Местан. "АБВ - "Движение 21" имат 2.6%, "Да, България" – 2.4%, "Нова република" – 2.1%. Според данните им на практика ДОСТ изпреварва трите коалиции, ангажирали се с концепции за радикална съдебна реформа.

Други партии се очаква да вземат 2.4% от гласовете.

Общото гласоподаване сега може да се калкулира на близо 3.7 милиона души, но може да варира. Социолозите отбелязват, че обикновено сред тези гласове има чувствителни дялове недействителни бюлетини. Например, в предишните парламентарни избори те бяха около 200 хиляди 3.1% от гласуващите вероятно ще ползват опцията "Не подкрепям никого“, твърдят от агенцията.

Данните са на базата на национално представително проучване сред 1012 души в цялата страна, проведено от 14 до 21 март по метода на прякото интервю лице в лице.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Екзакта : Нова Република – 2.6% ///В последните дни на кампанията регистрираме мобилизация сред избирателите на още две политически формации: ----21 и Нова република. Този факт оставя впечатлението, че тези формации биха могли да подобрят позициите си до деня на вота.

  2. Призив на гражданско сдружение "Обединени земеделци и демократи" Моньо Христов·23 март 2017 г. Ние, от гражданско сдружение „Обединени земеделци и демократи“ се обръщаме към всички деца и внуци на репресираните от комунизма в България. Те бяха смели и горди българи. Защитаваха своите принципи и достойнството и свободата на България. И вие с право се гордеете с тях. В тези години на преход вие подкрепяхте ОДС, след това подкрепихте и ГЕРБ, казвайки, че няма друга алтернатива. Днес алтернатива има – Нова Република. Повече истини на: https://www.facebook.com/notes/моньо-христов/призив-на-гражданско-сдружение-обединени-земеделци-и-демократи/1905653743045559

  3. Филка Русофилка
    #27

    „Обединените лъже-патриоти“ са внедрили 3-ти в листата си в 24-ти МИР (София) гаулайтера на антибългарското наци-движение Русофили - Николай Малинов, който след руската окупация на Крим, се изцепи в „Референдум“ по БНТ, че „след Крим идва ред на Балканите“. Водещата Чешмеджиева прие „аналогията“ и не го изгони. Откъде да знае тя, па и гостите ѝ, че в Кримската война Русия беше разгромена, руският цар Николай I се самоуби, а Русия загуби присвоеното си през 1774 право да „покровителства“ християните в Турция. Това даде мощен тласък на българските църковни и националноосвободителни борби. :)

  4. nabl
    #26

    Според мен има два вида политици.Първият тип са политици, които работят в полза на държавата.Вторият тип са политици, които работят в своя лична полза.Тези, които работят в своя полза също се делят на два типа.Едните са патологични нарциси и за тях всички останали българи са боклуци и само те са най - великите.Другите са обикновени продажници.Те са готови да продадат Родината си само и само да напълнят джобовете си. Независимо кое ги движи, дали парите или огромното им его и двата типа политици,

  5. С.Славов
    #25

    "Реформаторски блок - Глас народен" – 3.8%.= плюс "Да, България" – 2.4%, = плюс=="Нова република" – 2.1%.== плюс поне 2% бонус от ГЕРБ == плюс= поне 1% от колебаещи се = на минимум 45 депутати,който можеха да променят картината. Пропусната възможност!!!

  6. dobromir
    #24

    Малка ретроспекция - защо нацията ни постепенно загива. 1396 г. България пада под турско робство. 500 години България изчезва, избита е аристокрацията, висшето духовенство, които са носители на културата и духовността по онова време. Да не забравяме, че по онова време за първи път в България се заражда Възраждането и Ренесанса. Имаме леко възраждане в края на 19 век и началото на 20 в.С идването на 9-ти септември под мъдрото ръководство На БКП интелигенцията на България отново е избита. В наши дни с всяко спечелване на избори от БСП се увеличават младите и кадърни хора, които напускат България. Е това народ,който избира самоунищожението с избора на БСП и т.н "Патриоти"

  7. Николина
    #23

    Не ме интересуват социолозите, ще гласувам по съвест за Нова република. РБ И ГЕРБ не са десни и обслужват явлението Пеевски. ДаБГ са леви либерали и не разбирам защо ги позиционират в дясното. Марешки е откровен престъпник, а Обеднелите патриоти са елементарни популисти.

  8. Както Мони вече е написъл под друга статия : "Шок ! турция се меси в изборите, които русия провежда в страната ни!"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.