Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Алтерко" продава телекомуникационния си бизнес за 8.8 млн. евро

Купувач е норвежката група LINK Mobility, за която това е втора българска сделка

0 коментара
"Алтерко" продава телекомуникационния си бизнес за 8.8 млн. евро

Българската ИТ група "Алтерко" продава телекомуникационния си бизнес, който включва пет компании в три държави, на норвежката LINK Mobility Group. Предварително договорената цена е 8.8 млн. евро. Очакванията са сделката да приключи към края на април. Това се казва в официално съобщение до медиите на "Алтерко".

Това е втора сделка за норвежката група на българския пазар, след като през октомври 2017 г. тя придоби и ИТ компанията "Войском" за 3.82 млн. евро.

Параметрите на сделката

Според подписаното обвързващо споразумение "Алтерко" продава телекомуникационните си компании в Европа - "Тера Комюникейшънс" АД, "Теравойс" ЕАД, "Алтерпей" ЕООД, както и румънската Teracomm Ro SRL и македонската Tera Communications Dooel.

Купувачът е европейският лидер и най-бързо развиваща се компания в областта на нотификациите и мобилните услуги LINK Mobility Group ASA.

Договорената неокончателна цена е 8.8 млн. евро. Тя е изчислена на база консолидирана EBITDA за 2017 г., която се оценява на 1.6 млн. евро, умножена с коефициент 5.5. Крайната цена ще бъде определена по метода cash-free/debt-free при нормализирани нива на нетния оборотен капитал на всяко от придобиваните дружества за последните 12 месеца преди датата на продажбата, се казва в съобщението на "Алтерко".

Цената ще бъде платена на три равни части. Първата една трета ще бъде преведена по банков път при сключването на сделката. Втората една трета ще бъде платена три години след сделката при годишна лихва от 4.75%, платима на тримесечие. Последната една трета от сумата ще бъде платена в ценни книжа от капитала на LINK Mobility по цена, определена при затваряне на фондовата борса в Осло в последния работен ден, предхождащ датата на сключването на обвързващото споразумение. Това на практика е 23 февруари, когато книжата на LINK Mobility са затворили на цена от 139.80 норвежки крони за брой.

Фокус върху интернет на нещата

Петте компании на "Алтерко" - "Тера Комюникейшънс" АД, "Теравойс" ЕАД, "Алтерпей" ЕООД, както и румънската Teracomm Ro SRL и македонската Tera Communications Dooel, които са обект на сделката, работят в сферата на телекомуникационните услуги с добавена стойност, мобилен маркетинг и нотификации (изпращане на уведомителни съобщения).

Сред клиентите им са мобилни оператори, банки, общини и търговци. Приходите им за 2017 г. се очаква да бъдат 11.9 млн. евро, което досега ги правеше ключови за общите постъпления на холдинга "Алтерко".

Според компанията през последните години дъщерните дружества се развиват устойчиво и са успели да заемат стабилни пазарни позиции, което е привлякло интереса на норвежката LINK Mobility.

След продажбата им българското дружество ще се фокусира върху развитието на бизнеса си с интернет на нещата (IoT).

"С оглед резултатите на IoT бизнеса и интереса на инвеститорите към него офертата на LINK беше оценена като изключителна възможност за промяна в стратегията за развитие на групата. Продажбата на телекомуникационния ни бизнес в Европа ще ни даде възможност да концентрираме всичките си ресурси в развитието на нови IoT продукти и услуги", коментира изпълнителният директор Димитър Димитров. Една от основните компании в групата е "Алтерко роботикс", която предлага именно решения в IoT сферата.

Норвежкият интерес

LINK Mobility е европейският лидер и най-бързо развиваща се компания в областта на нотификациите и мобилните услуги, предоставяни от бизнес към клиенти (b2c).

По думите на главния изпълнителен директор на LINK Mobility Арилд Хустад първата придобивка на норвежката група в Югоизточна Европа - "Войском" и новите пет компании на "Алтерко" чудесно се допълват. "Сега ще разполагаме със стабилна платформа за по-нататъшното развитие и растеж на LINK в региона чрез силния ни фокус върху продажбите и иновациите в мобилните съобщения и решения", казва Хустад в официалното съобщение. Според него регионът има значителен потенциал за растеж и компанията смята да вземе "голямо парче" от него.

Норвежката компания купи "Войском" през октомври 2017 г. за сумата от 3.82 млн. евро. Предишните собственици бяха Анели Бачева-Баткова (75.25%) и Илияна Бенчева (24.75%), но реално зад компанията стоеше бизнесменът с интереси в рекламния, медийния и комуникационния бранш Мартин Батков.

За "Алтерко"

"Алтерко" работи в сегмента на мобилните услуги с добавена стойност. Компанията е с изцяло българска собственост, като основните акционери са изпълнителните директори Светлин Тодоров и Димитър Димитров (по 38.61%).

Холдингът има 12 дружества в България, Румъния, Македония, Сингапур, Малайзия, Тайланд и САЩ и общо над 100 служители. Основна част от продуктите на компаниите в групата се разработват и поддържат от българския офис.

От декември 2016 г. акциите на "Алтерко" се търгуват на Българската фондова борса. Последните консолидирани резултати на групата са към края на септември 2017 г. и показват 29.5 млн. лв. нетни приходи от продажби и 1.1 млн. лв. нетна печалба за деветмесечието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.