Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Амбициите на Русия в Централна Европа надхвърлят възможностите й

15 коментара

През последните няколко години Русия активно работи, за да увеличи средствата си за влияние в Централна Европа, а кризата в Украйна само засили интереса на Кремъл към региона. Целта на Москва е да използва търговските и политическите си връзки, за да подкопава западните институции и да насочва Централна Европа в посока, изгодна на руските интереси.

От началото на кризата в Украйна Русия засили вниманието си към няколко страни в този регион - а именно към Унгария, Словакия и Чехия, които се мъчат да балансират между нея и Запада. Руският министър на външните работи Сергей Лавров е планирано през април да посети Словакия, а президентът Владимир Путин вече посети Унгария в средата на февруари. Кремъл освен това укрепи връзките си с чешкия президент Милош Земан. Но геополитическите и икономически ограничения на Русия са по-силни от амбициите ѝ в региона.

* * *

Централна Европа е стратегически важна за Русия заради географското си местоположение в източната периферия на Европейския съюз и НАТО. Някои централноевропейски страни, включително Унгария, Словакия и Чехия, се намират в гранични земи, за чийто контрол в миналото са спорели сили като Хабсбургската и Османската империя.

Разположението на тези централноевропейски страни е фактор, обуславящ по-различното им отношение в сравнение със страните от руската периферия и те са по-отворени към възможността за по-тесни отношения си с Русия.

За разлика от тях Полша - заради географската ти си близост с Русия, нееднократните (руски) нашествия, които е преживявала в историята си, и местоположението си в Средноевропейската равнина - с по-голямо желание гледа на Запад и е по-колеблива в изграждането на политически и търговски отношения с Москва. Румъния - която има излаз на Черно море и граничи с бившата съветска република Молдова, където съществува подкрепян от Русия сепаратистки район, е гранична страна, която от историческа гледна точка е балансирала между Русия и Запада.

Но сега поради геополитическите предизвикателства и опасенията ѝ от руското влияние, тя е променила курса си на прозападен, изграждайки силни отношения със западните институции в политически и отбранителен план. В Централна Европа обаче има и страни, които са по-отдалечени географски от Русия и зоните на стратегически интерес за нейните военни, като например Черно море. И понеже са изправени пред по-малка заплаха от Москва в сферата на сигурността, те са в състояние по-добре да балансират между Русия и Запада.

Преди да ескалира кризата в Украйна, Москва се възползваше в пълна степен от финансовата криза в ЕС, за да увеличи търговското си присъствие в Централна Европа, засилвайки по този начин лостовете си за влияние в региона. През 2012 г. руската "Сбербанк" разшири дейността си в Европа, като придоби филиалите и допълнителните активи на "Фолксбанк интернешънъл".

В резултат през 2013 г. "Сбербанк" разполагаше с пазарен дял съответно от 1.9 процента в Чехия и 2,9 процента в Словакия. Русия също така поощряваше сключването на стратегически сделки в ядрения сектор, в това число на споразумението между руската "Росатом" и Унгария за разширяване на АЕЦ "Пакш". Подразделението на "Росатом", горивната компания ТВЕЛ, продължава да снабдява с ядрено гориво и трите въпросни страни.

Усилията на Русия да увеличи влиянието си в региона засягат и сферата на разузнаването. Смята се, че Москва години наред е използвала възможностите си в тази област, за да засилва
позициите си в района. През октомври 2014 г. чешката Служба за информация и сигурност съобщи, че е имало "изключително много" разузнавачи, работещи под прикритие в руската дипломатическа мисия през 2013 г.

Същевременно Русия подкрепяше крайнодесни организации в Централна Европа, както правеше и в други страни.

През май 2014 г. унгарската прокуратура поиска от Европейския парламент да свали имунитета на Бела Ковач - европейски депутат от крайнодясната партия "Йоббик", заподозрян, че работи за Русия. Има и непотвърдени данни, че се е засилила дейността на чужди разузнавания в Унгария.

Кризата в Украйна накара Русия да положи повече усилия за разширяване на влиянието си в региона. Докато някои от околните страни, като например Румъния и Полша, настояват за по-голямо присъствие на НАТО в източната периферия на алианса, Москва цели да си гарантира, че страни като Унгария, Словакия и Чехия няма да подкрепят полските и румънските инициативи, нито ще позволяват да се засилва присъствието на Северноатлантическия алианс на тяхна територия.

Освен това Кремъл работеше за укрепване на влиянието си в региона и за насърчаване централноевропейските държави от ЕС да се противопоставят на режима на санкции срещу Русия. Що се отнася до Словакия и Унгария, Кремъл притиска тези две страни - макар и в различна степен, да ограничат реверсните доставки на газ към Украйна.

Русия разбира, че централноевропейските страни са второстепенни играчи в ЕС и не са достатъчно силни, за да попречат сами на санкциите срещу нея, но Кремъл се надява тези държави, а и други като например Гърция и Кипър, да спомогнат за забавяне или смекчаване на бъдещи подобни мерки, когато този месец изтече срокът на сегашните санкции.

Засилват се обаче факторите, които ограничават Русия.

Финансовата криза там донякъде допринесе за решението на Кремъл да замрази работата по проекта "Южен поток". Той служеше като сериозен лост за влияние на Русия в централноевропейските страни, които от своя страна очакваха инвестиции и заетост в резултат на строителството на газопровода. Въпреки че има планове новата тръба, която бе предложена - "Турски поток", да стигне и до Централна Европа, финансирането за този проект може да се окаже ограничено.

Финансовите проблеми на Русия засягат и банковия ѝ сектор.

По изчисления на "Стандард енд Пуърс" руските банки може да имат нужда от 41 милиарда долара тази година за покриване на лоши кредити. В края на февруари се появиха данни, че "Сбербанк" може да продаде филиалите си в Словакия и Унгария. Рублата загуби 40 процента от стойността си само през 2014 г., а ако руската национална валута остане слаба за продължителен период от време, това вероятно ще повлияе отрицателно и върху руския внос от Централна Европа. В резултат руското правителство се съсредоточава върху вътрешните разходи. Макар част от финансирането да отива за подкрепа на главните геополитически
цели на Москва, особено в Украйна, харчовете в други области може да бъдат намалени.

Русия отдавна се стреми да засили влиянието си в Централна Европа, а кризата в Украйна е още по-голям стимул за Кремъл да обърне внимание на този регион. В миналото посещенията от Кремъл на високо равнище там бяха рядкост. Визитата на Путин в Унгария и планираното посещение на Лавров в Словакия показват, че Кремъл добавя Централна Европа към списъка си на приоритети.

Съобщенията за засилена разузнавателна дейност са сигнал, че разбирането и оказването на влияние на събитията там са част от руската стратегия. Въпреки това в регион, където страните постоянно балансират между Запада и Русия, новите ограничения, произтичащи от руската финансова криза и геополитическите предизвикателства, ще намалят способността на Кремъл да реализира амбициите си в Централна Европа

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #15
  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #14
  3. boby1945
    #13

    №8 Тези лакардиий ги разправяй на семествата на 3-те милиона убити от последните 12 години войни водени от САЩ само в Близкия изток... или на 2 млн. бежанци в Анадола пак поради войните на САЩ в Близкия изток...Може би те ще ти повярват....за спазване на закона, независима и некорумпирана съдебна система, спазване на човешки права и т.н спазвания.... За \"некорумпирана съдебна система\" можеш да се обърнеш за по лесно към Малики, Дик Чейни или Халибъртан ..... преко намешани ...

  4. Анонимент
    #12

    Румъния е показателен пример за неистовата борба на една държава да се отърве от руско влияние, като още навремето така наречената =славянска дъга", измислена от руските царски геополитици, е минавала през Румъния и е стигала до нас. Румънците обаче се романизират, като през 1860 година сменят кирилицата с латиница, а посетепенното изместване на българските думи с такива от романски произход е постоянен процес. От измислената славянофилска политника губим и ние българите, защото голяма част от населението

  5. Иван Сусанин
    #11

    Стратфор е доказано анти-руски сайт, който използва анти-руска реторика. Отвратително е да ги четеш - толкова са необективни. Когато Русия използва напълно легални средства за защита на своите интереси - дори и тогава това е представено в шпионски краски. Вижте какво са писали, когато гръмна Сноуден, особено по въпроса за шпионирането на Зап. Европа от американската агенция по сигурността, и ще ги разберете що за птици са.

  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #10
  7. Plutonijum
    #9

    Европа и САЩ имат много по силни оръжия в арсенала си от колкото Путин. Дори цялостното му укротяване днес може да стане и без нито един произведен изстрел. Днес най силните оръжия са капиталите, а по всичко личи, че те не желаят и да чуят за Русия.

  8. Panasonic
    #8
  9. LoudSpeaker
    #7
  10. П. Стоянов
    #6

    Погнусата на Меркел и Оланд от Путин дава шанс на Ренци да предаде посланието на ЕС и САЩ на разбираем от Путин език. Сега се следи всяка стъпка на Путин дали е във вярната посока. Ако продължи да се "дуе" ще последва колапс на руската "икономика".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.