Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Америка няма лесно да избяга от пожарите в Близкия изток

7 коментара
Президентът Барак Обама говори пред Общото събрание на ООН през септември тази година

Близкият изток гори, а САЩ се измъкват. Това описание е малко преувеличено, но само малко. Изострящата се конфликтна динамика и оттеглянето на САЩ взаимно се подсилват. Колкото по-големи са пожарите, толкова повече Вашингтон изглежда готов да се отдръпне.

Бивш европейски лидер със силни връзки в арабския свят говори за регионален "метеж" срещу САЩ в частност и Запада като цяло. Решението на Саудитска Арабия да откаже място в Съвета за сигурност на ООН, насочено повече срещу САЩ, отколкото срещу международната общност, беше предзнаменование за това, което може да последва. Друг подобен знак е нежеланието на арабските държави да финансират палестинците в момент, когато САЩ се стремят да посредничат за мирно споразумение с Израел. Разочарованието обхвана и Турция. Нейният президент Абдуллах Гюл каза преди няколко дни, че липсата на решителност от страна на САЩ е позволила Сирия да се превърне в убежище за джихадисти - Афганистан в Средиземноморието.

В тази част на света се раждат фантастични конспиративни теории. Един от англоезичните вестници в Персийския залив съобщи наскоро за предполагаем американско-ирански заговор за отслабване на арабските държави чрез разпалване на пламъците на враждата между сунити и шиити. Не е ли това пълна фантасмагория? Разбира се. Но не и за мнозина араби сунити, както ми стана ясно за няколко дни в Бахрейн. Според друг широко разпространяван слух, за който ми каза един висш служител, имало заговор между Израел и Иран. Мнозина са повярвали в това.

Наскоро Америка започна преговори с Иран за ядрената му програма. Споразумението на САЩ с Москва за премахването на сирийските химически оръжия дава възможност на президента Башар Асад свободно да избива сунитското мнозинство в своята страна. Иракският министър-председател (шиит) Нури ал Малики е приеман в Белия дом. Какви допълнително доказателства бяха нужни за това, че в момента правителството на Барак Обама е на страната на шиитите в междуобщностната вражда? Подобни приказки запълват пространството, оставено от отдръпналите се Съединени щати.

Елементът на истина тук е, че САЩ действително решават да се оттеглят. Обама казва, че е бил избран, за да сложи край на войните на Америка, а не да започва нови. Преориентирането към Азия беше първи сигнал за промяната на посоката, въпреки че арабските въстания го правят да не изглежда толкова ясно. Същото важеше за приемането на поражение в Афганистан. Отдръпването се забелязва и на други места - при поемането на направляваща роля отстрани в свалянето на Муамар Кадафи в Либия и при отказа от военна намеса в Сирия след голямо колебание.

До каква степен тези решения се развиват в стратегия, стана ясно от речта на Обама пред Общото събрание на ООН. Тази реч остана до голяма степен незабелязана на фона на събитията в Сирия и спирането на работата на държавния апарат във Вашингтон, но в историята тя все пак може да остане като момента, в който САЩ са се отказали от над половинвековното си водачество в Близкия изток.

Президентът, разбира се, не се изрази точно така. Той каза, че САЩ щели да използват всички инструменти на своята сила, включително военна мощ, за да защитават основните си интереси в региона. Сред тях били защита на съюзници от външна агресия, противопоставяне на терористи, взели на прицел САЩ, и запазване на свободното движение на енергийни ресурси. Американската външна политика щяла да бъде внимателно съсредоточена върху това да не бъде допуснато Иран да се сдобие с ядрено оръжие и върху стремежа към мир между Израел и палестинците.

При очертаването на приоритетите обаче Обама постави по-стриктни граници. Разпространяването на демокрацията било в интерес на САЩ, но не можело да бъде налагано. САЩ щели да уважават суверенитета на държавите. Нямало да заемат ничия страна в Египет, нито да се стремят да диктуват условията на каквото и да е уреждане в Сирия. Те разбирали, че междуобщностните конфликти не могат да бъдат уредени от външни сили. Либералният интервенционизъм се заменя със суров реализъм.

САЩ изоставят ролята си на водещата сила, що се отнася до Близкия изток, и стават дистанциран балансьор. Може да се види как Обама стигна дотук. Падането на авторитарните режими в Ирак, Египет и Сирия разкрива дълбоките разделения между сунити и шиити. Малцина биха определили нахлуването на САЩ в Ирак като успех. "Леката намеса" в Либия подхрани миграцията на джихадисти в Сахел. САЩ не успяват да оформят събитията в Египет, а Русия използва войната в Сирия, за да затвърди влиянието си в региона.

Западът никога не е имал с какво да се похвали в Близкия изток и винаги е бил уязвим за обвинението в двойни стандарти. Сега цената, платена от гледна точка на жертви и разходи през последните години на война, изчерпва волята на Америка да действа, освен ако не става дума за непосредствена защита на нейни граждани. Дори тези, които подкрепят идеята за намеса, се мъчат да измислят стратегии, които не просто да вкарат Запада в пожарите.

Поради всичко това подозирам, че за Обама ще се окаже по-лесно да очертае подхода си, отколкото да го приложи. Началните стъпки в ядрените преговори с иранския президент Хасан Рохани са окуражаващи, но нищо повече. Ако Вашингтон и Техеран не успеят да постигнат споразумение, което позволява на Иран да използва ядрена енергия за мирни цели и същевременно не му дава възможност да създаде бомба, тогава всички залози в региона отпадат.

В сърцевината на разделението в Близкия изток стои дълбоката вражда между Саудитска Арабия и Иран. Без възпиращата ръка на Америка има голяма вероятност тя да излезе извън контрол. Ако опитът първо в Ирак и после в Либия показва опасностите от различните видове намеса, то Сирия разкрива ужасните рискове, които могат да придружават бездействието.

Миналия месец съветникът на Обама по националната сигурност Сюзан Райс заяви пред в. "Ню Йорк таймс", че промяната в политиката на САЩ е била движена от убеждението, че Америка "не може да бъде погълната денонощно от един регион, колкото и важен да е той". Това изглежда доста логично твърдение. Подозирам, че то също така има повече общо с надеждата, отколкото с реалполитик.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Ген. Аугусто Пиночет: САЩ били победените , а Афганистан били победителите. Да.... Защо тогава никой от САЩ не ще да бяга в Афганистан ( а пардон, нека се поправя - 1 само! Нарича се Джони Уокър Американския Талибан от Калифорния), а всички останали бягат от Ирак и Афганистан в САЩ? Защо не си седят при победителите, а бягат при победените? За мен е важно, че САЩ не започна война на страната на сунитите в Сирия, защото аз няма да плащам с моите данъци да избиват алуити и моите събратя-праовославните

  2. Анонимен
    #6

    Това че разбираш от оборски торове, не значи че разбираш от Америка

  3. Анонимен
    #5

    Ало, антиамериканците, вие гласувате за чалгарите в България, не ми се правете на интересни

  4. Анонимен
    #4

    Някой по-умен от мен бе казал, че каквото и да се говори и прави, в крайна сметка става въпрос за пари. САЩ фалираха и просто не могат вече да си позволят да водят интензивни войни. По-добре е желаещите да се избиват да бъдат оставени да го правят по родните си места и с много по-малко пари да бъде ограничен достъпа им към цивилизования свят.

  5. Анонимен
    #3

    Интересно как г-н Стивънс в цялото си писание успява да не спомене именно палителя на тия пожари. И сега, след като Нетаняху с ужас вижда как изведнъж е възможно споразумение между Иран и "международната общност", започват да се появяват поръчкови писания като горното, заклеймяващи "нерешителността" на обамната администрация. Хората просто се опитват да се измъкнат от траещата вече десетилетия хазарска прегръдка.

  6. Анонимен
    #2

    Америка играе стражар в близкия изток само за да може да си осигурява доставки на петрол за икономиката си. Арабските простотии стават твърде скъпи за озаптяване, и наближава момента в който ще е по-евтино да се намерят други енергоносители в други райони на света. Така арабите ще бъдат оставени да се избиват на воля.

  7. Анонимен
    #1

    А защо наистина някой набутва САЩ в тези каши. Омръзна им това на американците, нямат никаква полза. А единствената причина е, че американските лакеи се страхуват да не би САЩ да искат да се забъркат и да изкарат лакеите виновни, което наистина не е изключено.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.