Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американските централи склонни да намалят цената на изкупувания ток

1 коментар
Американските централи склонни да намалят цената на изкупувания ток

Двете американски централи - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" са склонни да намалят преференциалните цени на изкупувания от НЕК от тях ток, но не и с 30%. Преговорите на правителството с тях се очаква да приключат до края на месеца.

Това стана ясно по време на кръглата маса на тема "САЩ-България: Икономическо партньорство за повече бизнес възможности". След нея заместник-министърът на енергетиката Николай Николов посети двете централи на място, за да се запознае с работния процес. В обиколката на съоръженията участваха и посланикът на САЩ у нас Марси Рийс, зам.-министърът на околната среда и водите Бойко Малинов, както и изпълнителните директори на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица изток 3" Оливие Маркет и Гари Левсли.

Българското правителство преговаря с двете американски централи за намаляване на преференциалните цени за изкупуване на ток срещу изплащане на просрочените задължения към тях от страна на НЕК.

"Не е реалистично да се очаква преговорите между НЕК, правителството и "Ей И Ес" да доведат до 30% намаляване на цената на изкупуваната енергия. Уверен съм обаче, че ще намерим решение, което да удовлетворява и двете страни", каза Оливие Маркет, изпълнителен директор на "Ей И Ес България". Той е уверен, че до края на март ще бъде постигнато споразумение.

Преговорите вървят добре и очаквам до края на месеца да бъдат финализирани, каза зам.-министърът на енергетиката Николов.

Решаването на проблемите в енергийния сектор изисква редица мерки. "Ние ще изпълним нашата част от тях, но делът на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" в общото количество електроенергия, изкупувано от НЕК на пазара, е много малък. Затова ще са необходими и други мерки и смятаме, че обявеният от правителството пакет в областта на енергетиката е много добър и трябва да бъде приложен", каза Маркет.

Той подчерта, че печалбата на "Ей И Ес България" от производството на електрическа енергия е много по-малка от цитираните в различни източници 17%. Този процент е бил заложен при първоначалните преговори, преди влизането на американската компания на българския пазар. Впоследствие споразумението беше изменяно многократно, като включително беше променена и цената за разполагаемост, обясни изпълнителният директор на "Ей И Ес България".

Американската компания може да излезе на свободния пазар на електрическа енергия у нас, при условие че съществуват специфични механизми, които да отговорят на променливостта на приходите, да ни позволят последователно да изпълняваме ангажиментите си към нашите кредитори и трети страни и да покрият инвестираните в проекта 1,3 млрд. евро, каза Маркет.

Двете американски централи са сред най-големите инвеститори в енергийния сектор у нас, каза зам.-министър Николов. По неговите думи чрез водените разговори за предоговаряне условията на дългосрочните договори, двете централи са важен фактор за финансовото стабилизиране на енергийната система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    А.ааа...аааа можело значи.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.