Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ангъс Дийтън получи Нобелова награда за икономика за проучвания на моделите на потребление

4 коментара

Роденият в Шотландия анализатор Ангъс Дийтън, който работи в престижния университет Принстън, САЩ, е носител на тазгодишната Нобелова награда за икономика.

Той е награден за научните си трудове, посветени на консумацията, благосъстоянието и бедността.

"Като свързва частните индивидуални избори и колективните ефекти, неговата научна работа помага да се трансформират сферите на микроикономиката, макроикономиката и икономиката на развитието“, посочва в сайта си от Кралската шведска академия на науките.

Дийтън е роден в Единбург и има британско и американско гражданство.

Работата на Дийтън е ключова за определяне на държавната политика в някои страни, тъй като икономистът се опитва да обясни икономическите решения на индивидите, най-вече как хората избират да похарчат доходите си, и как обществата измерват и анализират благосъстоянието и бедността.

Ангъс Дийтън прилага иновативни статистически техники, за да разбере какви са движещите сили зад покупателните навици на хората и как правителствата по-добре да насочват икономическото развитие. Той е новатор в използването на по-прецизни микроикономически данни, които да обяснят какво се случва в икономиката като цяло; да постави под въпрос добре познати допускания и да помогне за решаването на очевидни парадокси в отношенията между потреблението и доходите, пише "Файтетшъл таймс".

Така например, заедно с Джон Мулбауер от Оксфордския университет, Дийтън е съставил система от уравнения, за да разбере как си взаимодействат потребителските решения за различни видове стоки. Това е важно за плановете на правителствата да предприемат политически промени като намаляване на ДДС за определени продукти, като тези решения ще имат различен ефект върху различните групи потребители в зависимост от това какво те купуват.

Ангъс Дийтън надгражда постиженията на други свои колеги нобелови лауреати като Франко Модилиани и Милтън Фридман в изследването на връзката между консумацията и дохода, за да разбере как промените в дохода водят до промени в консумацията.

Той предупреждава срещу използването на обобщени данни за цялата икономика за оправдаване на важни политически решения и показва колко съществено е да се разбира какво се случва с различните групи потребители, в зависимост от тяхната възраст и равнища на доходи.

И накрая, Дийтън посочва колко важно е да се създават обширни набори от данни за моделите на потребление, за да се разберат определящите фактори за бедността. Обратно на това, което преди е било прието, той показва, че нарастването на доходите на хората не води до по-добро хранене. В резултат малко са емпирични основания за това програми за подпомагане да се насочват само към храни, за разлика от ръста на икономиката, както някои агенции са препоръчвали.

През 1980-те години проучванията на икономическото развитие бяха предимно теоретични и когато е имало емпирични, те са били базирани на обобщени данни от националните отчети. Сега това е променено, посочва Кралската академия на науките в Швеция.

"Намаляването на бедността в бедните страни е ключово за ограничаване на продължаващата мигрантска криза", каза нобеловият лауреат Ангъс Дийтън в телеконферентен разговор с медии след обявяването на наградата.

По думите му притокът на бежанци и имигранти в Европа е "резултат от стотици години неравно развитие".

Според него намаляването на бедността в изостаналите страни ще разреши проблема, но не за много дълго.

Отличието за икономика е последната Нобелова награда, обявена за текущата година.
Нобеловата награда, както и сумата от 8 милиона шведски крони или 962 000 долара ще бъдат връчени на церемония в Стокхолм на 10 декември, в деня на кончината на Алфред Нобел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #4

    До mony Не се излагайте. Руснаците нобелисти са доста - повечето физици и писатели. Но не там е работата. Ако проверите, ще установите, че повечето от тях са бегълци от родината си. А нобелистът Солженицин най-точно е показал защо е така.

  2. анита хегерланд
    #3

    "Брет Нийман и Лукас Карабурбунис твърдят, че делът на труда в БВП намалява от 70 години на 20 век насам, което от своя страна понижава благосъстоянието на трудещите се. Според Робърт Солоу моделът на глобализираната търговия предполага, че в крайна сметка капиталовите пазари ще се адаптират и доходите в реалния сектор ще започнат да растат, заради застаряването на голяма част от наличната сега работна сила. Според Ангъс Дийтън богатството по света никога не е било по-равномерно разпределено." Да не забравяме, че богатството не създава потреблението и бедността не е единственият фактор за разрешаване на кризата в потреблението.

  3. Miau
    #2

    А бе защо един път РУСНАК не вземе Нобелова награда за нЕщо, а?Както вече предложих, да учредят НАГРАДА ЗА ОМРАЗА И ПУТЯ ДОГОДИНА ЩЕ Я СПЕЧЕЛИ

  4. Ivan Mitev
    #1

    С поздравленията към Г-н проф. Ангъс Дийтън за спечелената Нобелова награда по икономика е полезно да се зачита истината, че той е от специалистите, които не зачитат наличие на сегашна сгрешена парична система, която подсигурява развитие на катастрофална стопанска криза. На тази база не е възможно успешно приложение на предлаганата от него "икономическа политика, която да стимулира благосъстоянието и редуцира бедността".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.