Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Анкара: Декларацията за "масовото изтребление" на арменци ще се отрази негативно

Българският парламент бил взет за заложник от "екстремистки елементи"

7 коментара
Анкара: Декларацията за "масовото изтребление" на арменци ще се отрази негативно

Турското външно министерство осъди остро приетата от българския парламента декларация, с която София призна "масовото изтребление" на арменци, и обяви, че тя ще се отрази негативно на двустранните отношения.

"Решението, прието от българския парламент на 24 април 2015 г. във връзка със събитията от 1915 г, по инициатива на ултранационалистическата, ксенофобска, расистка партия "Атака", която също е против евроатлантическите ценности, показва антагонистично отношение към Турция. Турция отхвърля тази клевета срещу своята история", посочва турското външно министерство на интернет страницата си.

Според Анкара българският парламент е бил взет за заложник от "екстремистките елементи в него и пренебрегна хуманитарните и конкретни инициативи, които Турция е предприела по този исторически въпрос".

"Няма съмнение, че това решение ще се отрази негативно на отношенията между Турция и България", отбелязва турското външно министерство.

Анкара вече привика за обяснение по въпроса българския посланик Красимир Тулечки.
По време на разговора Тулечки е заявил, че декларацията не е насочена срещу съвременна Турция и подчертал искането за развитие на двустранните отношения на равноправна основа във всички области от взаимен интерес и ще работи последователно за изпълнението на тази цел.

В петък парламентът прие внесеното от "Атака" проекторешение за признаване геноцида над арменците (1915-1922 г.) в Османската империя, но в редактиран вариант, в който международно употребяваното понятие "геноцид" бе заместено с българското словосъчетание "масово изтребление".

За да настоява за тази езикова поправка, в парламента дойде и лично министър-председателят Бойко Борисов.

Премиерът обясни в типичния си стил, че "винаги в ГЕРБ сме отчитали това, че на границата ни с Турция има проблеми, те направиха жестове сега към нас с износа на месо, където контрасанкциите от Русия ни удариха много".

Той заяви още, че се надява на ясно разграничение между Османската империя и сегашна Турция, както и че правителството в Анкара ще отчете безспорния исторически факт за тогавашното избиване на хора.

През годините "Атака" многократно предлага подобно решение, но досега то винаги бе отхвърляно почти без обсъждане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. а османското присъствие как го приемат нежните душиците в Туркия? благва ли им.... не е като да ги обиждат, че са наследници на империя държала народите поробени като скотове!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  4. dimitardi100
    #4

    Това е първото, най-голямо, масово избиване на хора от човекободобни в историята на човечеството! От това зверско унищожение на цивилно, невъоръжено и беззащитно население по-късно се учат Хитлер и Сталин и съответно го надминават, но лошият пример е даден тогава! Ако днешна Турция иска да влезе в Европа и да стане част от цивилизования свят трябва да се откаже от този дивашки нрав, да се покае и да поиска прошка и то не само от арменците! Пътят на Турция към Европа минава през Балканите, а там има много какво да поправят и възстановяват!!!

  5. Гарабед Занасян
    #3

    Формулировката на българското изявление е много добре изпипана. Защото в нея се твърди че нечовешкото престъпление спрямо невинни арменци е извършено от институциите на религиозната Османска империя която на книга не прави национално разделение а само религиозно - тоест миллиета се разделя на правоверни и рая. Точно това унищожи знаменитият Ататюрк - премахна религиозната държава и установи национална държава с основен пълнител новооснованата нация на т.н. турци и други малцинства. Тоест подразбира се от изявлението, че турската държава не би трябвало да носи всички пасиви на султаната, освен ако тайно не иска реванш на османлъка което ще бъде крушение на всичко създадено от Мустафа Кемал.

  6. Fireball
    #2

    Може и да не е имало геноцид. Даже и масово изтребление може да не е имало.

    Обаче. Остава една загадка - къде са изчезнали минимум милион и половина арменци, населяващи по онова време Османската империя? Наличието им преди да изчезнат е било документирано, и това са признали самите турски власти няколко години след събитието. Все пак, в Империята е имало ред и отчетност, поне що се отнася до жизненоважните данъкоплатци - гяури или не. Къде са се скрили, как, защо?
    Да бъде така добър Ердоган ефенди

  7. Коментарът е изтрит в 18:51 на 13 януари 2020 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.