Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупционният закон – с нагласени срокове за нагласен шеф

Пламен Георгиев е фаворит за шеф на антикорупцията и наследник на Цацаров

9 коментара
Пламен Георгиев. Снимка: БГНЕС

Дали досегашният шеф на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев е предопределеният шеф на новия антикорупционен орган, който оглавява временно до 23 февруари? Отговорът на този въпрос изглежда предрешен не само от активите, които Георгиев натрупа с решението си да запорира имущество на издателя на "Икономедия" Иво Прокопиев, но и от самата процедура в антикорупционния закон на управляващите, подкрепен и от ДПС.

Източници от управляващите твърдят неофициално пред Mediapool, че Георгиев е най-добрият кандидат за постоянен шеф, на който са се спрели засега.

Сроковете за избор на антикорупционен борец №1

КОНПИ е гръбнак на новия антикорупционен орган, който инкорпорира няколко съществуващи структури за борба с корупцията. Затова и шефът на КОНПИ става негов временен ръководител. От същата дата – 23 януари - членовете на КОНПИ вече са и членове на ръководството на институцията. По закон Пламен Георгиев трябва да остане на временната длъжност един месец - 23 февруари. Дотогава Народното събрание трябва да избере постоянен началник. След това започва тече нов едномесечен срок, в който антикорупционният шеф трябва да предложи на НС членовете на новата мегаструктура.

Късите срокове за първоначалното назначаване на ръководството на антикорупционния орган са предвидени в преходните и заключителните разпоредби от закона. Те влизат в рязко противоречие с тезата, че изборът ще е прозрачен. Това бе един от аргументите на ГЕРБ да възложи на парламента, а не на президента, назначението на шефа на комисията. От самия закон се разбира, че изборът на Пламен Георгиев е вероятно е бил предопределен още при писането на закона.

Антикорупционният закон създава различен режим за избор на първия шеф на антикорупционната комисия и на всички останали след неговия. Процедурата по избор на първия трае само един месец, а парламентът не се задължава да води дебати, да изисква концепции и да дава възможност на граждански организации да поставят въпроси.

В условия на такова "бързане" кандидатурата на Пламен Георгиев изглежда единствено възможната, защото само той няма да се окаже в "небрано лозе" в напълно новия орган.

За всички след него Народното събрание е предвидило тримесечна процедура, включително писмени концепции, изслушвания, декларации за несъвместимост и позиции на гражданския сектор за кандидатите. За всеки кандидат се изисква проверка дали е бил сътрудник на ДС. Нито един от тези срокове и процедури обаче не важи за най-важния представител на органа – неговият председател, който според закона ще има право самостоятелно да посочи екипа, с който иска работи. Всичко това навежда на мисълта, че управляващите са били наясно с избора си за шеф на "Антикорупция" още преди да са стъкмили окончателно целия закон. Както и че може би са спазарили с въпросния "прозрачен" избраник правилните хора, които са предложи за членове на комисията.

ГЕРБ засега залагат на Георгиев

Представители на ГЕРБ казаха пред Mediapool, че до момента нямат друг по-подходящ от Георгиев за шеф на "Антикорупция". Самият Георгиев на свой ред бил "заявил интерес" и към поста главен прокурор, който се освобождава в края на 2019 г., когато изтича мандатът на Сотир Цацаров.

"И за това е удачен. В добри отношения е с прокуратурата и с изпълнителната власт. Но сега си имаме главен прокурор. Като приключи мандатът на Цацаров, може и Георгиев да го наследи", твърдят народни представители.

Номинацията на Пламен Георгиев за шеф на антикорупционната структура най-вероятно ще бъде внесена от ГЕРБ и ще бъде подкрепена от "Обединените патриоти". "Възможно е за него да гласуват и от опозицията, не изключвайте този вариант", твърдят от ГЕРБ.

Скандалите

Пламен Георгиев беше първо следовател, след това прокурор, а през 2011 г. стана зам.-министър на правосъдието в първото правителство на Бойко Борисов. Две години по-късно Борисов го назначи за председател на Комисията за конфискацията. Възходът в кариерата му, неизменно толерирана от ГЕРБ, настъпва, след като Пламен Георгиев прекрати досъдебното производство по един от най-шумните корупционни скандали през последните години, известен като "Ало, Ваньо".

Скандалът избухна след изтекли записи от подслушани телефонни разговори, от които ставаше ясно, че Борисов е нареждал на тогавашния шеф на Агенция "Митници" Ваньо Танов да оттегли проверката в пивоварната в Мездра на вече покойния варненски бизнесмен Михаил Михов – Мишо Бирата. От записите се чуваше, че Борисов е "поел ангажимент да не го закача".

През март 2013 година в интервю за Mediapool Пламен Георгиев (вече шеф на КОНПИ) каза, че прокуратурата е била възпрепятствана да извърши проверка навреме заради филтриране на информацията от подслушването на телефона на Ваньо Танов. Георгиев твърди, че прокуратурата не е била уведомена навреме за записите по "Ало, Ваньо", а е разбрала едва след като записите са изтекли в медиите над година по-късно.

Последният най-голям "удар" на КОНПИ под ръководството на Пламен Георгиев беше в края на 2017 г. срещу издателя на "Икономедия" Иво Прокопиев. Комисията реши да му запорира активи на стойност 150 млн. лева, но мотивите, с които става това, граничат с правния произвол.

Комисията за конфискация аргументира действията си с "незаконната приватизация" на "Каолин", въпреки че нито една институция не е установила незаконна приватизация. Освен това приватизацията бе извършена преди 16 години – много отвъд 10-годишния давностен срок на Закона за конфискацията. След това КОНПИ търси удобен съд, който да уважи запорите и най-накрая успя да пробие в Бургас.

От "Икономедия" заявиха, че КОНПИ се е активизирала срещу Иво Прокопиев след среща на Пламен Георгиев с главния прокурор Сотир Цацаров и че причина за това е критичната позиция на "Капитал" и "Дневник" спрямо Цацаров, както и разследвания, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски. Тоест, макар медиите, издавани от Прокопиев, да не са засегнати пряко от запора, причина за налагането му е именно независимата им редакционна политика. Самият Георгиев отрече това и обвини медийния издател в безпрецедентен натиск върху работата на КОНПИ.

Какво е антикорупционната комисия?

Бъдещата антикорупционна комисия бе създадена по инициатива на ГЕРБ, след като партията на няколко пъти обещава пред Брюксел, че ще предприеме мерки за борба с корупцията. От закона не става ясно как точно корупцията ще се бори по различен начин, но е ясно, че ще се подслушва повече.

Комисията ще се превърне в четвъртия орган в държавата, който може да прилага специални разузнавателни средства. Другите са прокуратурата, МВР и ДАНС. Проблемът е, че антикорупционната институция няма да има разследващи функции. Именно това предизвиква огромни притеснения сред правозащитните организации, защото комисията ще събира безцелно чувствителна информация за политици и граждани, която може да се ползва за натиск и шантаж.

Концепцията на ГЕРБ предвижда обединяване на няколко различни структури под шапката на единната антикорупционна комисия. В нейното ядро ще влязат Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Комисията за борбата с конфликта на интереси, както и дирекцията в ДАНС за борба с корупцията.

Антикорупционният закон предвижда отстраняване от публична позиция на служители, хванати в конфликт на интереси. При такива случаи те в продължение на една година няма да имат право да работят на публична позиция, да сключват трудови договори, договори за консултантски услуги и други.

Подателите на сигнали за корупция обаче няма да се ползват от защита срещу последващо съдебно преследване. Това означава, че всеки, който е подал сигнал, ще може да стане обект на дело за непозволено увреждане или клевета. В крайна сметка антикорупционният закон може да се превърне в оръжие срещу разследващата журналистика.

Президентът наложи вето върху целия закон, подчертавайки притесненията за подслушването и липсата на разследващи функции в новата институция. Ветото обаче бе преодоляно с гласовете на управляващите и ДПС.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gracata
    #9

    Казват,че народа изпитвал носталгия по миналото за народа не знам но политиците така действат.ГЕРБ издига Пламен Георгиев шеф на КОНПИ за шеф на новия антикорупционен орган,които вече е повдигнал обвинение срещу Пеевски.Това не ви ли напомня за Солаков-шеф на КДС(Комитет на държавна сигурност)които ликвидира заговора Горуня но когато отказва да участва в ликвидацията на Тексим завършило с вкарването на Георги Найденов в затвора понася гнева на Тодор Живков.Пионера на външно-търговските дружества

  2. Филка Русофилка
    #8
  3. Премиер Боко - слуга и телхранител на Тошо, царят предал своя народ и виден сикаджия. Главен прокурор - Цацаров слуга на Боко, Доган и преялият млад шопар. Първи борец срещу корупцията - слуга на Боко. Монопол в медийте на младият преуспял Делянчо - маша на Доган и първа дружка на гореспоменатият Боко. Демокрация по български.

  4. Голяма борба с корупцията ще падне. Да благодарим на мъдрте гласували за сикаджийската формация ГЕРБ.

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #5
  6. sokrat
    #4

    Този текст е пълен с лъжи и фалшиви новини. Да си измисляш уж проведени разговори с този или онзи от ГЕРБ, да приписваш на депутати от ГЕРБ своите собствени долнопробни твърдения - това е мърсотия, достойна за брадвата на Тръмп.

  7. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Тя и деморкацията е нагалсена, и самоата"борба с корупцията" Как запона всичко? 1988г Белязаният екс КГБ шф и ген сек на КПСС, се среща с Буш на американски самолетоносач. Правят се сделки! Тайни! След което САЩ се прегръщат с бившия комунистически елит! Колко пъти в годината Бойко го целуват, регръщат, канят, ръкуват? Този закон е дело на ГЕРБ, ония от €НП!

  8. kompetenten
    #2

    От сегашната тройна коалиция не съм и очаквал нещо друго, ДПС ГЕРБ "ПАТРИОТИТЕ".

  9. Jordan*
    #1

    Разкажете подробности от биографията на това другарче-баща, майка,членували в....?! Защо никога не се посочват истини от миналото на кандидатите за високи постове на властта?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.