Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антоанета Цонева: Нов Изборен кодекс няма да реши проблема с мафиотизирането на политиката

Изборният борд продължава работа и при Орешарски

25 коментара
Антоанета Цонева. Сн: БГНЕС

Гражданският изборен борд към премиера ще продължи да работи и при сегашното правителство, като премиерът Пламен Орешарски му възложи надежди да подпомогне работата на парламента по изработването на нов Изборен кодекс.

Изборният кодекс се превърна в любима дъвка на БСП. Партията видя в пренаписването на закона алиби за съвместното си управление с ДПС и "Атака", чиято оставка искат протестиращите.

Изборният борд бе създаден от служебното правителство като допълнителна гаранция за честното провеждане на предсрочния вот на 12 май.

Във вторник членовете на борда се събраха на първото си заседание, председателствано от премиера Пламен Орешарски.

По повод исканата му от протестиращите оставка той обясни, че постигнатото обществено съгласие за промяна на изборните правила не би могло да стане без работещ парламент. А на въпроса дали ще се оттегли след изработването на новото изборно законодателство той отговори: "Както казах, изборните правила се правят при действащ парламент. След като се гласуват изборните правила, ще преценим ситуацията".

На обявеното като последно заседание на Изборния борд, създаден от служебното правителство, Пламен Орешарски предложи той да продължи да действа и при новия кабинет. "Когато се запознах с работата на борда, останах приятно впечатлен от целесъобразните препоръки, които са направени. Предложих да продължи съществуването на Изборния борд, най-малкото, за да засилим капацитета на изпълнителната власт", коментира министър-председателят.

По думите на Орешарски консултациите с борда ще дадат възможност на кабинета за по-компетентни предложения по изработване на нови изборни правила. Процедурата по очакваните промени вече е задвижена, посочи заместник-председателят на парламента Мая Манолова и покани членовете на Изборния борд на заседанието на парламентарната Комисията по гражданско общество в сряда.

Бих искала да не заблуждаваме хората, че сега, когато всички експерти се втурнем да пишем новия, поредния Изборен кодекс, това ще реши проблема с отдръпването на мафията от публичния живот, заяви Антоанета Цонева от Института за развитието на публичната среда.

Тя посочи, че и днешното заседание на борда, и временната комисия за Изборния кодекс протичат в среда, в която има силно обществено очакване, насочено към промяна на изборните правила.

"Не бива да заблуждаваме, че ние ще намерим златния ключ към преобразяване на политическия ни елит през изборните правила. Много хора смятат, че политическият живот у нас ще се нормализира чрез промяна на изборните правила. Не е така. Политическата система е дълбоко корумпирана, силно прогнила и дълбоко зависима от мафиотски структури", заяви тя и обясни, че тези структури няма да се оттеглят, ако се въведе една или друга избирателна система или направи нещо конкретно с Изборния кодекс.

"Други механизми и друго противопоставяне изисква влиянието на мафията върху политическия живот", каза Антоанета Цонева, която е член на Изборния борд.

Според нея хората не бива да се заблуждават, че като се приеме нов Изборен кодекс и се отиде на избори, изведнъж политическият елит няма да изглежда така, както е в момента.

Системата няма как да се обнови в един такт в такива мащаби, че да предизвика удовлетворение, каза Цонева. Тя цитира и доклада на ПАСЕ, в който една от най-тежките констатации е, че медийната среда в България е силно повлияна от икономически и политически интереси и собствеността се намира основно в ръцете на олигархията. Докато изборите се провеждат в среда, в която няма възможност за равнопоставен достъп и предизвикване на дебат, който действително да информира гражданите, няма как да говорим за честни и свободни избори, каза тя.

Председателят на борда Емилия Друмева допълни, че трябва да се внесе прозрачност и да се направят промени в Закона за политическите партии, както и в медийното законодателство.

Проф. Михаил Константинов пък предпочете да обърне внимание на избирателните системи. Той предложи да се обсъди германската изборна система, която предвижда половината депутати да се избират на мажоритарен принцип. Според него трябва да се помисли и за въвеждане на задължителна преференция при гласуване.

Той допълни, че няма нужда от написване на изцяло нов Изборен кодекс, към който са се засилили от БСП, ДПС и "Атака". "Общо 90% от Изборния кодекс са технически процедури и те не се оспорват. В България има 4 основни вида избори - парламентарни, европейски, президентски и местни, като никой не оспорва три от тях. Всичките спорове се отнасят до парламентарните избори", каза Константинов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Такива като Антоанета Цонева първо трябва да казват кой им плаща и да носят на врата си табелка със списък на спонсорите си, а след това да говорят.

  2. Анонимен
    #24

    Добро утро ...или те ти булка Спасов ден :)

  3. Анонимен
    #23

    Изборен кодекс, нова конституция и наблюдаващ орган излъчен по демократичен начин от протестиращите.

  4. Анонимен
    #22

    Отн.: Нов Изборен кодекс няма да реши проблема с мафиотизирането на политиката
    Това е ясно на всички (с изключение може би на протестиращите). Нов изборен кодекс няма да реши нищо докато не се направи обстоен и обективен анализ - кой, кога, как и защо е станал политмафиот, защото колкото и странно да е за някои не всички политици от прехода са мафиоти. Не може да се слагат всички под общ знаменател, а още по-малко провалите на едни, като напр. Ж.В., да се приписват на други, които нямат отношение

  5. Анонимен
    #21

    Номер 18,ако си забравил през 1999г. американците н атиснаха Костов да приеме 5000/като за начало/ косовски албанци.Но им беше отказано. От Костов!.. Както впрочем олтказа и на руснаците да минат през българското въздушно пространство!..Това е единственият политик след Стамболов, който защитава само и единствен интересите на България11

  6. stanimir_13
    #20

    Ако изборите бяха мажоритарни, ако можехме да отзоваваме депутати, ако друг, а не ТЕЗИ пишат изборния кодекс МОЖЕ да имаме нормална държава някога. Иначе НИКОГА.

  7. Анонимен
    #19

    Избори

  8. Анонимен
    #18

    Много умна и продажна.75 000 долара от американските фондации.Така беше и през 96,97,98 и Костов изпълни всичко което САЩ написаха точка по точка.

  9. sedmicata
    #17

    Никой ли не се замисля,че ако мажоритарния вот би бетонирал мафията,олигархията,обръчите от фирми и техните представители в парламента/някой умник да ми посочи разликите между гореизброените/,то ГЕРБ,БСП и ДПС в този парламент отдавна да го бяха приели ЕДИНОДУШНО.Вместо това,на всички парламентарно представени политици и огромен брой непредставени им се пукат джуките от страх,като чуят за мажоритарен вот.Защо ли?
    При мажоритарен вот се избира ЕДИН от всички регистрирани кандидати от партии,коалиции,граждански

  10. Анонимен
    #16

    Ясно е,че ни трябва образователен ценз,възрастов ценз,но преди това - лустрация,чието начало е изгонването на тЕА скудоумни,генетично увредени и форматирани индивиди,чиито дипломи твърдят за квалификации,които изобщо нямат,за да са в централния офис на територията!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.