Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асфалтът спечели срещу паважа в участък на столичния булевард "Дондуков"

Флашмоб в подкрепа на паважната настилка ще има в петък вечерта

8 коментара
Асфалтът спечели срещу паважа в участък на столичния булевард "Дондуков"

Пътните платна по столичния булевард "Дондуков" в участъка между ул."Георги Раковски" и бул."Васил Левски" ще бъдат асфалтирани. Това реши Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата след близо два часа дискусия в четвъртък вечерта.

Решението беше взето с 8 гласа "за", 4 "против" и 1 "въздържал се". Един от гласовете "за" беше на експерт, който отсъстваше от залата, но заявил, че подкрепя решението за асфалта, по думите на председателстващия.

Така в рамките на няколко месеца културните експерти обърнаха мнението си, след като по-рано през годината решиха, че паветата в историческия център на София са част от цялостен архитектурен ансамбъл и представляват историческа ценност.

Според заповед на министъра на културата от декември 2016 г. паважната настилка в София, положена преди 1944 г., е декларирана недвижима културна ценност с определен временен режим на опазване.

Приетите промени в четвъртък вечерта стават по искане на Столична община за комбинирана настилка – асфалт по пътните платна и паваж по релсите на трамвая. По този начин, според експертите на общината, ще се облекчи трафикът в центъра на столицата, ще се намалят шумът и запрашеността.

Така столичният булевард "Дондуков", чийто ремонт започна в началото на юни, ще бъде изпълнен с три вида настилка в различните участъци. Само паваж между Министерския съвет и ул."Раковски", паваж и асфалт – от ул."Раковски" до бул."Васил Левски" и само асфалт от бул."Васил Левски" до ул."Кракра".

Според последните обещания на Столична община ремонтът на бул."Дондуков" трябва да приключи през ноември.

Междувременно от Инициатива за запазване на автентичните настилки в София съобщиха, че организират флашмоб за сивите павета преди фестивала на жълтите на 6-ти октомври (петък) от 18 часа. Час по-късно в Театъра на българската армия е фестивалът на жълтите павета.

Двете събития са по повод политиката на Столична община в последните години паважната настилка да бъде отричана и неглижирана въпреки, че е естествен и вечен материал и е символ на култура.

Събитието е и по повод поредното искане на общината частта на бул. "Дондуков" между ул."Раковски" и бул."Васил Левски" да бъде асфалтирана.

Фестивалът на жълтите павета отбелязва внесената в България настилка, но не отбелязва добитите с ръчен труд владайски гранитни павета. Настояваме фестивалът да бъде озаглавен като почит и към гранитните, и към жълтите павета, посочват от инициативата.

Фарсът с продължаващите опити на общината за асфалтиране на улици се случва и въпреки издадената от бившия министър на културата Вежди Рашидов заповед за обявяване едновременно на керамичните (жълти) и гранитните (сиви) павета в София за недвижима културна ценност от местно значение, посочват от Инициатива за запазване на автентичните настилки в София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 23:30 на 21 юли 2019 от автора.
    #8
  2. Експерт
    #7

    Щом разни провалени НИПК-лелки и чичковци, събрани от кол и въже и назначени за "видни експерти" в МК-то, заедно с младото "мефистофелче" Тошко Чобанов – амбициозният селчо от Лъки до Асеновград – решават съдбата на улиците, паметниците, културното наследство и цялостния облик на Столицата на България – то ГОРКО НИ!!!
    Откога разни овчари, чобани, свинари, домусчии и всякакви пазванти и невежи влечуги, изпълзяли от N-тите дупки - има водеща и решаваща роля в живота ни?!? КАК ДОПУСНАХМЕ това? Всъщност,

  3. edin.drug
    #6
  4. nik
    #5

    Защо си пазят паветата англичани, германци и французи? Като ценност от естетическа гледна точка? Като традиция, римейк на миналото? Тук-там може. Не и в пешеходни зони. Само за традицията не върви дамите да си чупят токчетата.Иначе традиция е било софиянци преди 1887-88-ма година да си изхвърлят боклуците /оборския тор, по-точно/в средата на градеца. Когато Иречек дошъл се впечатлил най-много от гигантката камара. Според него - не от десетилетия, а от столетия.От нея в дъждове тръгвали зловонни потоци. Това също е традиция.

  5. Дядо ми Петър
    #4

    Отбор мало-ум-ни-ци държи Дондуков затворен цяло лято.

  6. Коментарът е изтрит в 09:52 на 6 октомври 2017 от автора.
    #3
  7. edin.drug
    #2
  8. nik
    #1

    Гранитните павета - символ на култура!? В какъв смисъл? Какво културно има във вълнообразните каменни павета, редени как да е от ромите по "Дондуков", предизвикващи в пъти по-голям шум и прахоляк? Жълтите павета - да. Но обикновените? Паветата са неподходящи и за пешеходни зони.Само защото преди 50-100 години са преобладавали, трябва и сега ли да преобладават? По някои улички могат да се ползват за половината, където колите паркират, но само там. Не и където се движат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.