Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атина и Скопие преговарят за името "Илинденска Македония"

Каракачанов: Нямаме претенции към името, а към изопачаването на историята

6 коментара
Алексис Ципрас и Зоран Заев са пред разрешаване на спора за името на Македония

"Република Илинденска Македония" е новият компромисен вариант, предложен от македонския премиер Зоран Заев на гръцкия му колега Алексис Ципрас по време на срещата им в София за разрешаване на спора за името на бившата югорепублика. Това съобщават в петък няколко македонски медии, както и източници от правителството в Скопие.

След разговора си с Ципрас, проведен в четвъртък в кулоарите на срещата на върха ЕС - Западни Балкани, македонският премиер заяви, че двамата са стигнали до едно конкретно решение на 25-годишния спор за името на Македония, който блокира евроатлантическите перспективи на страната. Заев не конкретизира кое е името, но изрази увереност, че решение ще бъде постигнато до срещата на върха на ЕС през юни, когато Скопие се надява да получи покана за започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз.

Ципрас беше по-предпазлив, заявявайки, че двете страни разглеждат стъпка по стъпка всички детайли.

Източници на македонската телевизия A1 On, както и други медии в Скопие, твърдят, че след последния разговор в София, премиерите на двете страни са се спрели на предложението "Илинденска Македония". Засега обаче няма потвърждение, че Атина приема този компромис.

Гърция няма да отстъпи от "чернените линии", които е поставила в преговорите за името на Македония, заявиха гръцки правителствени източници в петък, цитирани от в. "Катимерини". През почивните дни премиерът Ципрас ще брифира президента и лидерите на парламентарните партии за разговора си със Заев в София. Според източниците, той ще акцентира на намерението на правителството си, ако се стигне до споразумение за международно име, то да бъде записано в ООН, а след конституционни промени в Македония да бъде прилагано "erga omnes" – тоест както вътре в страната, така и навън.

Според правителствени източници в Скопие, предложението "Илинденска Македония" вероятно ще бъде прието от опозиционните партии в Македония. Това от своя страна ще отвори пътя за промени в конституцията, за които настоява Гърция, според която основният закон на Македония допуска териториални претенции към съседни държави.

Атина и Скопие явно са пред намиране на решение по спора след срещата им София, макар че Заев изглеждаше по-ентусиазиран, отбелязва "Катимерини". И допълва, че целта е сделката да бъде постигната преди срещата на Европейския съвет на 28 юни, макар да не е ясно дали това е реалистично.

Според източници на изданието компромисът, предложен от европейските официални представители, е "Горна Македония" – вариант, който бе предложен и по-рано от Заев.

Проблемът и с "Горна Македония", и с "Илинденска Македония" е този, че съдържа в себе си името на северната гръцка област Македония, а крайнодясната гръцка партия, която е коалиционен партньор в лявото правителство на Ципрас, вече обяви, че е против такъв компромис.

Междувременно вицепремиерът, военен министър и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов коментира в петък, че е запознат с варианта "Илиденска Македония".

"Илинденска Македония съм чул, също и Вардарска, Северна. Илинденското въстание е едно българско въстание, част от общата ни история", каза Каракачанов пред бТВ. 

Според него Атина и Скопие са стигнали "на една ръка разстояние". 

"Ние претенции към името на Република Македония нямаме, имаме претенции да не се преиначава историята и да се преследват хората с българско самосъзнание в Македония", каза той.

Миналата година Македония подписа договор за добросъседство с България, за да преодолее резервите на София заради проблемите с общата история и езика на омразата в Скопие. 

"Важното е този изкуствен спор за името да приключи, спъва Македония за еврочленството. В България живеят повече хора с произход Македония, отколкото в самата Македония, исторически сме свързани, както Гърция и Кипър и Сърбия и Черна гора", добави министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #6

    Как ще се казва на английски? Ilinden Macedonia или St.Elias Macedonia? Пълен абсурд, не знам на кой въобще му е хрумнало такова име?! Досега чувахме варианти като Нова Македония, Вардарска Македония и пр., които общо взето звучаха нормално. Но с това ново предложение ( Илинденска Македония) избиха калкана! Така се краде история, доколкото в илинденското възстание участват най-вече македонски българи, но също и македонски власи срещу турците. По-близо исторически до същността ще е името Пчинска Македония, доколкото в манастирът Прохор Пчински в Сърбия е обявена през 1944 новата македонска република в състава на Югославия.

  2. olele
    #5

    Хехех македонците се наиграха, жалкото е че в бг няма политици които да могат да се възползват от ситуацията и България пак да стигне до Охридското езеро....поооомниииш лииии белите въълллниииии....

  3. fantom
    #4

    Илинденското въстание е българско дело. С новото Заглавие "македонците" продължават да ограбват историята ни и да се опитват да се стабилизират върху нея. Освен това Илинденското въстание обхваща територии извън границите на днешната македонска област. Гърците просто насочват острието към нас.

  4. trajkow
    #3

    Май Ципрас е разбрал вече че прекаленият грък и Богу не е драг ...

  5. Лизи Гугуткова
    #2

    Илинден“ е роман на Димитър Талев от 1953 година, трети в известната му тетралогия, наред с „Железният светилник“, „Преспанските камбани“ и „Гласовете ви чувам“. Особеността на тази голяма литературна творба идва от факта, че то е едно от малкото български произведения с характер на сага. Романът разглежда зараждането на вътрешно-македонската организация и причините, довели до появата ѝ. Описва се онова трудно време, когато България е била вече свободна и княжество, докато Македония се е намирала още под османска власт.

  6. Bлaдo
    #1

    наивни са макетата... - гърците ловко са ги врътнали... С това име държавата им няма да празнува годишнини от основаването си (рожден ден), ами ще празнува само нЕкъв ... имен ден.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.