Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Австрийски експерт: ЕК закъсня с реакцията си срещу "Южен поток"

1 коментар

Австрийски енергиен експерт и бивш дипломат смята, че Европейската комисия е закъсняла с реакцията си за газопровода "Южен поток". Пред БНР д-р Карин Кнесел коментира, че е озадачена от късната реакция на Брюксел.

"Руските официални представители биха ви казали, че комбинацията от газопроводите "Северен" и "Южен поток" ще сведат до нула риска за транзита. Именно Русия предприе стъпки за деверсификация в периода 2006-2009 година с тези два проекта. Колкото до "Южен поток" обаче много съм озадачена от факта, че ЕК твърде късно излезе с възражение и правни аргументи срещу газопровода", каза тя.

"Въпросите за собствеността на газопреносната система, регулациите и други не бяха такъв проблем, когато се строеше "Северен поток". Той се реализира въз основа на междуправителствени споразумения. Сега руснаците казват, че реакцията на Брюксел е твърде закъсняла и формалистична, каквото е и моето мнение. Ето защо определено виждам връзка между ролята на Украйна като транзитираща страна и бъдещето на "Южен поток", добави тя.

"Ако ЕК отговори на строежа на "Южен поток" в България с големи глоби противопоставянето между Брюксел и страните членки само ще се задълбочи. Не знам до каква степен България е в позицията да се противопостави и да продължи напред въпреки наказателната процедура", обясни д-р Кнесел.

Бившият изпълнителен директор на "Булгаргаз” Васил Филипов смята, че с усилия могат да се построят тръбите на "Южен поток", но не може да се постигне дебитът, който се твърди, че ще бъде доставен на брега на България:

"Учуден съм от това, може би това е и инерцията, по която се управлява нашата държава на колективната безотговорност, да се приемат твърдения и да се подписват анекси, споразумения и договори, които да загробят нашата държава и в бъдеще, когато това намерение няма да бъде достигнато и ние да плащаме неустойки", отбеляза той.

Според него "Южен поток" не е необходим на България и се аргументира защо:

"Защо България ще взима кредит от "Газпром" да им строи газопровод, те да си правят бизнеса. От бизнеса да се изплатял газопроводът на България и едва след 50 години най-малко – ние едва тогава сме щели да получим собственост върху газопровода. За какво ни е това? Да им правим бизнеса на тях. Ние това го правим непрекъснато", каза Филипов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #1

    " Именно Русия предприе стъпки за деверсификация в периода 2006-2009 година с тези два проекта..."Не бях чувал по абсурдно мнение от това на австрийската социалистка-д-р Карин Кнесел.Диверсификация от руски газ,да е започнала Русия?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.