Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бъчварова: Помощта на ЕК за България е ярка проява на солидарност

Общо отпуснатите суми за справяне с миграционния натиск възлизат на 220 млн. евро

0 коментара
Бъчварова: Помощта на ЕК за България е ярка проява на солидарност

Последната отпусната от ЕК на България финансова помощ за справяне с миграционния натиск в общ размер на 160 млн. евро е е изключителен жест и израз на разбиране на Европа и ярка проява на европейска солидарност. Това обяви вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова след редовното заседание на Министерския съвет (МС) в сряда.

Тя уточни, че 124 млн. евро от тази сума са предвидени за мерки за подобряване на охраната на границата, а около 12 на сто са за за дейности, свързани с бежанците или нелегалните мигранти, които вече се намират у нас.

Тази помощ бе предшествана от други два транша – на 50 млн. и 8 млн. евро, с които общият размер на европейската финансова подкрепа към България достига 220 млн. евро, обобщи Бъчварова. Средствата са в рамките на фондовете "Вътрешна сигурност" и "Убежище, миграция и интеграция". Освен това ЕК вече ни изпрати 150 служители на "Фронтекс" и самолет за гранично наблюдение от Словакия.

"До 9 на сто от сумата е, за да се справим с евентуален бъдещ натиск, което означава да разполагаме с ресурс при по-засилен миграционен натиск, ако Турция допусне навлизане на по-голям брой мигранти през границата ни", добави вътрешният министър.

Според еврорегламента с тези средства не може да се финансира изграждането на ограда по границата, нито нови пътища. Освен това те трябва да се изразходват по предназначение за не повече от 12 месеца. Бъчварова информира, че вече са изпратени пет апликационни форми, предстои и да се представи шеста за около 4 млн. евро, като някои от първоначално предложените мерки не са били одобрени в пълния им обем.

"Ще се промени апликационната форма за покупка на кораб, защото тя не може да се изпълни за 12 месеца и на нейно място ще се предложи друго оборудване за охрана на границите – най-вероятно видеосистеми", поясни тя.

Сред по-големите разходи за гранична охрана са покупка на 420 автомобила с висока проходимост на жандармерията, граничната полиция и полицията, за развиване на интегрираната система по границата с Турция, която ще ни позволи да увеличим със 100 километра допълните сензорни системи.

Освен това се предвиждат 5.6 млн. евро за текущи разходи за специализираната операция по българско-турската граница, в която участват близо 700 военни, полиция, граничари и жандармерия, в допълнение към други близо 6 млн. евро, отпуснати по-рано тази година.

"Ще бъде купено и оборудване на един хеликоптер със системи за наблюдения на границата. Издръжката на бежанците и нелегалните ще е за 14 млн. евро и тя е за персонал, храна, превод, медицинска и психологическа помощ за домовете на Агенцията за бежанците и дирекцията "Миграция". 5 млн. евро са за преместване в нов дом на един от домовете от София, като ще се търси място, което да не е почти в центъра на столицата. 2 млн. евро ще са за доброволно връщане на 1000 бежанци в страните, от които са дошли, 15 млн. евро са за три кризисни центъра от затворен тип – за фургони и издръжката им за 4 месеца", добави министърът.

По думите ѝ управляващите няма да изграждат нови центрове за прием на мигранти, а площадки и инфраструктура и ограда към тях, ако са засили мигрантският поток. Целта е да може да се реагира спешно и да се настаняват хората там във фургони, които ще се купят. Центрове може да се разгръщат за определен период, след това да бъдат закривани, с което няма да се промени ситуацията в населените места.

"Това, което привлича нашето внимание, е по цялата дължина на българско-турската граница в съответните области, търсят се места, отдалечени от населените места и които може да се охраняват", изтъкна министърът без обаче да спомене конкретни набелязани точки.

Бъчварова припомни, че по ангажимента, приет с общоевропейско решение, по програмите по релокация и презаселване България се е включила и следва квотния принцип на преразпределение. Страната трябва да приеме 1800 мигранти, от които 80 са по презаселване, останалите по прелокация. Към момента министърът информира, че 6 души от Гърция са приети по програмата за релокация и се очакват 9 души от Турция по програмата за презаселване, като са предварително проверени и одобрени от ДАНС и Агенцията за бежанците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.