Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бъдещето на пушачите

6 коментара
Бъдещето на пушачите

Много тютюневи компании в момента се опитват да убедят пушачите да преминат от конвенционални горими цигари на изделия с намален риск. Вече се отчитат някои успехи в тази посока, но изделията още са далеч от статуса "пазарен хит". Авторитетното германско издание "Ерцте цайтунг" (Ärzte Zeitung – или "Лекарски вестник") публикува обширна статия по темата, която ще публикуваме в две части.

Според данни на Световната здравна организация употребата на тютюн е водещата причина за смърт от незаразни болести. Съответно над седем милиона души по света си отиват от този порок. Нарастващият международен натиск за налагане на политики за обществено здраве с фокус върху превенция на тютюнопушенето поставя големите тютюневи компании в трудна ситуация – поне тези на Запад. Те все повече трябва да се справят със забраните за пушене на обществени места и с изискванията да се поставят шокиращи изображения на цигарените опаковки.

И все пак, големите компании признават съвсем открито на своите уеб страници, че най-добрият избор за хората е да не започват да пушат. "Филип Морис Интернешънъл" (ФМИ) – производител на известни марки като Marlboro, L&M, и Chesterfield – вече променя позиционирането си, като призовава за смяна на парадигмата на употреба на тютюн. В станало доста популярно интервю на британското радио Би Би Си още в края на ноември 2016 г., главният изпълнителен директор на ФМИ Андре Каланцопулос обяви, че идва краят на конвенционалните горими цигари. Около новогодишните празници тютюневият гигант пусна рекламни карета в големите британски ежедневници, в които поема ангажимент да спре да продава цигари във Великобритания.

Ясно разграничение с електронните цигари

ФМИ вижда спасението за пушачите в новата технология с нагряване без горене. Тези иновативни системи за нагряване на тютюна го изпаряват до освобождаване на никотина; за разлика от конвенционалните цигари, при които се освобождават канцерогенни токсини, при тези системи не протича процес на горене. Именно така компанията представя своята система за нагряване на тютюн с марка IQOS, като вид нов продукт с намален риск (ПНР). ФМИ подчертават, че IQOS е фундаментално различна система от електронната цигара с никотин, при която потребителят вдишва пара, генерирана от никотинова течност.

IQOS обаче не е единствената платформа на пазара за нагряване на тютюн. Конкурентите от "Джапан Табако Интернешънъл" и "Бритиш Американ Табако" (БАТ) също залагат на иновативни, бездимни алтернативи на конвенционалните горими цигари със своите продукти Ploom и iFuse.

В защита срещу аргументите, че тези нови изделия отварят вратата за пропушване и по-специално, че новите продукти с нагряване на тютюн може да са привлекателни за младежите и чрез тях те да се пристрастят към никотина, ФМИ отбелязват, че системата "е предназначена само за пълнолетни пушачи, които в противен случай биха продължили да пушат."

Според проучване на ФМИ, проведено в Япония – водещият пазар за системата IQOS в света – след пускането ѝ на пазара, 97.3% от 1000 изследвани потребители на системата за нагряване на тютюн преди са пушили конвенционални горими цигари. ФМИ има дял от 11.9% от общия тютюнев пазар в Япония през третото тримесечие на 2017 г.

Имайки предвид факта, че в света има около един милиард пушачи, ролята на тези нови алтернативи с нагряване на тютюн ще се изяснява в бъдеще. Пет години след пускането на IQOS, само 3.7 милиона пушачи са преминали на бездимната тютюнева алтернатива. В общи линии и ФМИ са наясно, че продуктите с намален риск все още не са се превърнали в пазарен хит.

Изследвания при спазване на най-високи стандарти

Както обяснява д-р Александър Нусбаум, директор по научните и медицински въпроси във "Филип Морис", в интервю за Ärzte Zeitung, успехът на подхода за намаляване на вредата зависи от дизайна на предлагания продукт и от приемането му от пушачите – така че готовността на пушачите за преминаване към новите продукти е проблемният аспект.

След отделянето си от американската корпорация Altria през 2008 г., ФМИ започва да прилага нова стратегия за свят без дим. Компанията инвестира над 3 млрд. долара в този пазарен сегмент. Оттам казват, че в световен мащаб вече имат 2350 издадени патенти и 3750 подадени заявления за патенти. Ангажирани са повече от 430 научни специалисти с цел да убедят медици и експерти по обществено здраве в предимствата и намаления риск при нагряване на тютюна. Научноизследователската и развойна дейност е концентрирана в два центъра в Сингапур и Швейцария.

От ФМИ заявяват, че за компанията е важно да провежда научноизследователската си дейност при спазване на най-високите стандарти на фармацевтичната индустрия и съгласно указанията на Агенцията по храни и лекарства (АХЛ) не само в медицинската и здравна сфера, но и като се прилагат добри лабораторни практики (ДЛП), добри клинични практики (ДКП) и приетите етични и научни стандарти за качество на лабораторни и клинични проучвания, подчертава Нусбаум по време на посещение на журналисти от Ärzte Zeitung в "Куба" - научноизследователския център в Нюшател, Швейцария.

Учените и екипите извършват постоянно измервания на концентрациите на токсини в аерозола на бездимните платформи и осъществяват анализи на мутагенността и токсичността.

Намаление на цитотоксичността с 90%

През 2016 г. ФМИ публикува резултати от изследване, които показват намалени концентрации на токсични вещества в аерозола при системата IQOS. В сравнение с горимата цигара, цитотоксичността е намалена с 90%, а мутагенността – с 90% (Regul Toxicol and Pharmacol 2016, 81: стр. 27- стр. 47). ФМИ изследва 58 химически вещества – включително и 18-те, определени от АХЛ, и 15-те определени от Международната агенция за изследване на рака. На 15-тата Конференция за контрол на тютюна, проведена в Хайделберг, Германия, представители на Федералния институт за оценка на риска (Bundesinstitut für Risikobewertung) потвърдиха тези резултати – с уточнението, че изследванията не включват оценка на потенциала за намаляване на риска на изделията с нагряване на тютюн.

Както обяснява представителят на ФМИ Нусбаум, съществуват трудности в търсенето на старши изследователи, които да ръководят възможни бъдещи проучвания. "Налице е готовност на учените да сътрудничат в проучвания относно ролята на продуктите с намален риск за намаляване на вредата, но професионалните организации понякога застават на пътя", казва Нусбаум. Наред с много други аспекти, учените се притесняват за своята репутация и се страхуват, че ще имат проблеми, ако влязат в подобен тип сътрудничество с индустрията.

Нусбаум подчертава, че научните изследвания на ФМИ се осъществяват спрямо "златния стандарт", определен от Американския институт по медицина, а това е именно "спиране на пушенето", като резултатите за намалена вреда се сравняват с тези при продължаващо пушене на горими цигари.

От 2008 г. до сега Филип Морис Интернешънъл инвестира 3 млрд. долара в сегмента системи за нагряване на тютюн. Средствата са насочени основно към центровете за научни изследвания в Сингапур и Нюшател, Швейцария.

  • Кратък профил на технологията, използвана при изделията с нагряване: предизвиква се процес на изпаряване на тютюна чрез неговото електронно нагряване, без той да гори.

  • Профил на вредата: Потребителят получава своята доза никотин, но според проучванията аерозолът е с 90% по-ниска токсичност и 95% по-ниска мутагенност в сравнение с горимата цигара.

  • Целева група: За сега изделията с нагряване, предвид високата цена на устройството в сравнение с конвенционалните продукти, са по-скоро символ на статус и луксозен продукт. Това позициониране на пазара цели да се избегне това изделията с нагряване да насърчават хората да започнат да пушат.

*Очаквайте Част II на статията: "Намаляването на вредата печели поддръжници"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mina
    #6

    Надявам се по-бързо да навлязат и да станат масови. Имам пушач вкъщи и не се трае.

  2. Лизи Гугуткова
    #5
  3. Лизи Гугуткова
    #4

    Донесоха ми в Къщи, Племенникът вече имаше -от официален диструбутор. Визитката е в къщи. Напиши в Гугъл и чети. Поръчваш и ти го носят. Платих 65 лева за устройството и плащаш начални 5 кутии по 5,50 - общо към 90 лева. Цигари има на много места

  4. тото
    #3

    МОНИ ПРОБОЙ С ПРЕСОВАНИ ТОПЧЕТА ДЖОЙНТ ЩЕ СИ И УСМИХНАТ.НО МАЛКО СЕ УСЕЩА МИРИСА.

  5. joro
    #2
  6. Лизи Гугуткова
    #1

    От три месеца си взимам никотина с IQOS Не пречи на другите, -няма пушек, пепел, не смучеш горяща хартия, не ми горчи в устата, а са доста силни. Една кутия от 20 „цигарки“ съдържа само 6 гр. тютюн. От много години знам , че най-вредното в цигарите е ЦИГАРЕНАТА ХАРТИЯ /от дървесина обработена с химия-при горене, отново започват химични реакции /.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.