Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бъдещият шеф на КФН не смята да ревизира "ерата Мавродиев"

Карина Караиванова не отговори на най-спорните въпроси

3 коментара
Карина Караиванова, сн:БГНЕС

Най-вероятният бъдещ председател на Комисията за финансов надзор – зам.-министърът на финансите Карина Караиванова, не пое ясни ангажименти за ревизия на 6-годишното управление на сегашния шеф Стоян Мавродиев, което беше изпълнено с куп скандали.

Това се видя по време на изслушването на Караиванова в парламентарната бюджетна комисия, което премина формално, безлично и без отговор на най-спорните въпроси.

Темата за наследството на Мавродиев и за евентуална ревизия на неговото управление беше отклонена по време на изслушването. Караиванова, която е и единственият кандидат за поста председател, заяви единствено, че ще направи финансова проверка на състоянието на КФН, а също и "одит на операциите", без да е ясно какво точно има предвид.

Настоящият заместник-министър на финансите избегна всякакви коментари и оценки за работата на Мавродиев. Председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова пък директно отклони въпроса за отговорността на надзора за фалита на КТБ, като каза, че той не е в компетенциите на Караиванова и с него се е занимала специална парламентарна комисия.

Йордан Цонев от ДПС, който преди десетина дни открито защити управлението на Мавродиев като го представи за активен борец срещу пазарните манипулации и злоупотреби, отправи предупреждение към евентуални намерения за ревизия.

"ДПС ще следи кои решения ще се ревизират и имат ли те връзка с нарушения на поднадзорни лица, притежатели на медии", каза Цонев.

В последните месеци се разгоря бурна обществена дискусия за ръководството на КФН в резултат от купищата проблеми около надзора през последните години.

Основните критики към Стоян Мавродиев са свързани с едноличния му и конфликтен стил на управление, довел до оставките на трима зам.-председатели – Димана Ранкова, Борислав Богоев и Николай Попов, и изпразнил финансовия надзор от експертния му потенциал чрез мащабна подмяна на професионалния състав на институцията.

През годините Мавродиев се замеси в куп скандали – от компроментирания начин, по който се издигна до поста председател, през появата му в списъка на свидетелите по делото срещу осъдения за наркотрафик Евелин Банев–Брендо, до отказа му да пусне финансови инспектори да проверят КФН.

В последно време имаше проблеми и около подготовката на прегледа на активите и балансите на застрахователите и пенсионните фондове, но в крайна сметка те стартираха успешно на 15 юли след решения на надзора в "12 без 5".

При представянето на Карина Караиванова във вторник стана ясно, че тя ще заложи на превенцията и на срещи и семинари с бизнеса и инвестиционната общност, за да има диалог и обратна връзка по отношение на надзорната дейност. Членовете на комисията щели да имат редовни приемни часове, по време на които да изслушват проблемите на поднадзорните лица. Кандидатката обеща и повече прозрачност, включително публичност на актовете на КФН и техните мотиви. Караиванова се ангажира също с реформи в институционалното управление, анализ на цялостния модел на управление на ръководно ниво на КФН и анализ на оперативната ефективност.

По отношение на едно от основните последствия от управлението на Мавродиев – напускането или освобождаването на множество професионалисти от КФН, Караиванова обеща да направи анализ на експертния капацитет на ведомството. Там, където той е добър, ще се направи опит за увеличение на заплатите, а където липсва – ще се привличат външни експерти. "До нас достига информация, че в комисията вече няма и актюери", посочи тя.

По отношение на развитието на капиталовия пазар Караиванова обеща разнообразяване на финансовите инструменти, електронизация, създаване на единна входна точка, отворени интерфейси, създаване на инфраструктура за деривати. Кандидатката се ангажира и със стартиране на отделен сегмент на фондовата борса за търгуване на книжа на малки и средни предприятия, които ще се листват не чрез проспекти, а при облекчени условия.

До края на седмицата предстои кандидатурата на Караиванова да бъде гласувана в пленарната зала. След парламентарната ваканция тя трябва да предложи на парламента имена на двама заместник-председатели, отговарящи съответно за инвестиционния и за осигурителния надзор.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #3

    Как ще ревизира действията на Мавродиев, нали смята като него да не прилага закона и да рекламира мафията...Може ли нещо да се очаква от герберска калинка2

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  3. [email protected]
    #1

    "Някой" медии много се вълнуват от смяната на Мавродиев,може би се надяват собствениците им да не платят глобите с които са глобени ,за краденето на мангизите от ЧПФ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.