Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българи и румънци с най-много собствени жилища, но пренаселени

Най-много хора живеят под наем в Швейцария, в Холандия и Белгия домовете са най-широки

16 коментара
Българи и румънци с най-много собствени жилища, но пренаселени

Румъния и България са начело по най-много собствени жилища, които не са обременени с ипотека или заем, съответно 97% и 95% от населението. Средно за ЕС повече от половината от населението на всяка държава членка има собствен дом.  Това сочи анализ на Евростат за типа и статута на жилищата в ЕС през 2011 г.

Едва между 2 и 3% от българите и румънците живеят под наем, показват още данните.  Най-много хора живеят на свободен наем в Швейцария - около 56 на сто от населението, като делът на наемателите значително надхвърля дела на собствениците на жилища.

Други страни, където значителен процент на хората живеят на свободен наем, е отбелязан в Германия (около 30%), Дания, Холандия и Швеция (по около 25%).

Също в Швеция около 66 на сто от хората обитават жилища с ипотека или заем. Така е и с хората в Норвегия и Исландия (около 63%), Холандия (60%), Дания (52%) и др. Швеция, Швейцария, Норвегия и Холандия са и страните от ЕС с най-нисък дял на хората, обитаващи собствено жилище без тежести на ипотека или заем - между 5 и 10 на сто.

Около 40 на сто от населението на ЕС обитава апартаменти. Малко над една трета от европейците (35%) живеят в еднофамилни къщи, а една четвърт обитава двуфамилни къщи, сочи европейската статистика.

Делът на хората, които обитават апартаменти е най-висок в Испания, Латвия и Естония - по около 65 на сто. За България процентът е около 47 на сто, като българите са притежавали над 2.5 милиона жилища в градовете и близо 1.3 милиона жилища в селата.

Най-много хората обитават еднофамилни къщи в Хърватия (71%), Словения (66%), Унгария (64%), Румъния и Дания (по около 60%).

Въпреки че в България и Румъния е отбелязан най-висок процент в притежаването на собствени жилища - хората в тези две страни са далече от качеството на жилищните условия по броя на стаите в жилището и хората, които го обитават.

Жилищната пренаселеност е най-висока сред населението в Румъния (54%), България, Полша и Унгария (по 47%).

Най-ниски нива на пренаселеност в жилището се наблюдават в Холандия (1.7%) и Белгия (2.2%) при среден показател за ЕС - 17 на сто.

По друг показател за качеството на жилището - наличието на елементарни санитарни условия - около 38 на сто от румънците и 25 на сто от българите не притежават вътрешна тоалетна в жилището при среден показател за ЕС от 3 на сто.

Освен това 36 на сто от румънците и 15 на сто от българите не притежават в жилището си вана или душ. В Испания, Холандия, Швеция и Великобритания подобни жилищни проблеми практически са сведени до нулата.

Криминално посегателство, кражби или вандализъм срещу жилището са били възприемани като проблем средно от 14 на сто от европейците.

За България този показател е 27 на сто, Великобритания и Гърция - по 20 на сто, Холандия - 18 на сто, Румъния - 16 на сто.

Най-висок риск от загубване на жилището поради изпадане в бедност е отбелязан в Румъния - 53 на сто от населението, Унгария - 40 на сто, България и Латвия - по 35 на сто.

Риск от изгубване на жилището поради бедност практически липсва в Швейцария, Холандия, Норвегия, Ирландия и Исландия, отчита Евростат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Незнам до колко подобна стъкмистика е достоверна, но в Белгия например къщите са обикновено тесни и долепени една за друга, а много от стаите им са едва по 3-4 квадратни m...

  2. Анонимен
    #15

    Хи-хи! 120 долара за отопление и ток, които в Америка и хората с най-ниски заплати изкарват за малко повече от ден. А в България някои хора постонно твърдят, едва ли не, че тока и парното са без пари!

  3. Анонимен
    #14

    Миля, че в най-големия студ платихме $80 газ ,което е за отопление, бойлер и готварска печка. И $30-40 ток

  4. Анонимен
    #13

    12, кажи им и колко плащаш за отопление. Щото тука за панелка 60 кв. към 300 лева заминават. Много българи работят за 400 лева на месец чисто.

  5. Анонимен
    #12

    Да ви имам жилищата. Аз живея в Америка под наем за $1650/мес и никак не ви завиждам. Друг е въпросът, че имам две жилища в България

  6. Анонимен
    #11

    90% от българите живеят в абсолютни кимизарници. Стари и неподдържани жилища, липса на нормална инфраструктура и зелени площи, както и места за паркиране, мръсотия. Голяма част от новото строителстно е тотален боклук. С една дума гето. Който е живял навън в нормална страна го знае много добре.

  7. Анонимен
    #10

    Значи колкото повече хора от жителите на една страна живеят под наем,толкова по-богата е тя и хората живеят по-добре.Аз това разбрах от статията.

  8. Анонимен
    #9

    До 8 от 3 - Знам, италианците, испанците и гърците са като нас, но статистиката се отнася за Германия, Дания, Холнадия... Просто спроед мен, така поднесена информацията е заблуждаваща, тъй тако ние броим за собствени жилищата на нашите родители, а в повечето западни държави никой не може да си помисли да брои жилището на родителите си за свое. Това е така, защото в западните държави често жилищата на родителите им служат да изплащат социалните грижи, когато трябва да отидат в старчески домове.

  9. Анонимен
    #8

    3 Това което казваш не е верно за Италия.

  10. Анонимен
    #7

    До г-н Плевнелиев–всички които мислят по проблема за Oлигарсите и Средната класа – отдавна са го измислили! Първо– препоръчват строителството да бъде – ЕДНОЕТАЖНО, в самостоятелни къщи – както за „едноетажната Америка”от Илф и Петров ?! По изключение се допущат жилищата в столичния град да бъдат с до 5 жилищни етажа...! В крайни случай се правят „многоетажки” ! При нас и в Русия те са типични жилищни сгради! Т.е.–така застроени нашите (и руските) градове могат да раждат само – „Олигарси” и милиони „Лузари ”- и те ги раждат ! Ако искате да имаме средна класа–трябва да смените схемата на застрояване! Ако ГО разбрахте каквото съм Ви писал – ще Ви благодаря?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.