Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българин закупи къщата на Ботев в Задунаевка, за да я дари и превърне в музей

2 коментара
Българин закупи къщата на Ботев в Задунаевка, за да я дари и превърне в музей

Къщата в бесарабското село Задунаевка, в която през 1866-1867 година е живял Христо Ботев, скоро ще бъде превърната в музей. Генералният консул на България в Одеса Димитър Тучков е закупил със свои лични средства къщата от наследниците на Тома Вакаренков - някогашния хазяин на тогавашния млад учител и бъдещ български поет и революционер. Намерението на българския дипломат, както самият той съобщи за Mediapool, е да превърне къщата в музей на Ботев и на българите, преселили се преди близо два века в този край на днешната украинска Одеска област.

По силата на Букурещкия договор през 1812 година този район влиза в състава на тогавашната Руска империя. След това започва масовото заселване на бягащи от поробената си родина българи. Първите от тях пристигат от Пловдив и Сливен през 1817 година. Днешната улица на мястото, където се заселват, носи името на Ботев. Именно на нея е и къщата, приютила поета. Няколко години по-късно пристигат още няколко десетки български семейства и през 1822 година е основано селище с името Задунаевка – защото спрямо България се намира зад Дунав.

Както е известно едва 15-годишен Христо Ботев е изпратен от баща си даскал Ботьо Петков да учи гимназия в Одеса. След завършването си той е изпратен като селски учител в Задунаевка, където пристига през август 1866 година. През следващата година заминава, за да се погрижи за своите близки в родния Калофер. Междувременно към края на 1866 г. в Задунаевка пристига Г. С. Раковски ипрекарва три денонощия в същата къща.

Макар и пребиваването на Ботев там да е сравнително кратко, то оставя следи в паметта на местните хора, които са съхранени до ден днешен и се предават от поколение на поколение. На къщата, в която е живял, е поставена паметна плоча, през 1991 година в центъра на селото е поставен негов паметник, където местните хора всяка година честват втори юни. В края на 2008 година е открит и музеят "Христо Ботев”, който е филиал на Одеския литературен музей.

Именно той ще бъде преместен и разширен в закупената от генералния консул в Одеса къща. Намерението му е с помощта на дарителска акция къщата да бъде реставрирана и дарена като принос за опазването и съхраняването на историческата памет за един от най-бележитите българи и неговата връзка със сънародниците ни от Бесарабия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Знайко
    #2

    Браво! Но имам и въпрос: защо това досега не го направи българската държава.

  2. Сандокан
    #1

    Чест и почитания! Добре, че още има такива Българи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.