Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите доплащат все повече за здраве

Тютюнопушенето, пиенето и затлъстяването засягат по-голям брой хора

1 коментар
Българите доплащат все повече за здраве

Пациентите поемат все по-голям дял от разходите за здравеопазване в България. От всички средства за здраве 44.2 на сто се доплащат от гражданите, а останалите се осигуряват от държавата. Данните са към 2014 г. и са посочени в доклад на Световната здравна организация (СЗО), представен в четвъртък в Министерството на здравеопазването. Документът сравнява статистиките от 2000 г. с данните от 2014 и 2015 г.

За периода от 2000 г. до 2014 г. делът от разходите за здраве, поеман от пациентите е нараснал с 13 пункта. Общо за този сектор в края на периода са отделени 8.4% от БВП годишно, докато в началото процентът е бил 6.2. От СЗО подчертават, че държавата продължава да отделя за здраве по-малък процент от средния за Европа. В същото време тежестта за пациентите е почти двойно по-голяма в сравнение с тази за останалите европейски граждани (26.6% доплащане средно за ЕС).

Според Скендер Сила, ръководител на офиса на СЗО за България каза, е неприемливо хората да бъдат бедни вследствие на лошо здраве. Според него освен високият процент доплащане за здраве, тревожни са и данните за тютюнопушенето, употребата на алкохол и за все по-голямата финансова тежест за системата от незаразни заболявания.

Една трета от населението - с наднормено тегло

Тревожна е статистиката за факторите, които влияят отрицателно на здравето. България продължава да е на първо място по тютюнопушене - 36% от населението са активни пушачи, показват данните, цитирани от СЗО.

Употребата на цигари е фактор за развитието на сърдечно-съдови, белодробни, ракови, мозъчни и други заболявания.

Консумацията на алкохол също се е увеличила с 24% за изследвания период.

Повече са и хората с наднормено тегло. Близо една трета от населението попада в тази графа. Отчита се и ръст на затлъстяването, каквато е тенденцията по целия свят.

Все повече българи страдат от онкологични болести. Болните от сърдечно-съдови заболявания намаляват, но честотата на тези болести у нас остава с 1.5 пъти по-висока от стойността за Западна Европа. Болестите на сърдечно-съдовата система са основна причина за преждевременна смърт в България.

Към тези проблеми и фактори за нарушено здраве се добавя и ниското удовлетворение на българите от живота.

"Основният извод е, че всеки управляващ, всеки правещ политики в областта на здравеопазването, трябва да бъде наясно, че в центъра на здравето не е лечението на болести, а е тяхното предотвратяване. Наливането на пари само в болници, само в лекарства, само в нова техника, е необходимо, но не е достатъчно условие и не може да реши здравните проблеми на една нация. Нещата са много ясни и навързани - тютюнопушене, алкохол, наднормено тегло, обездвижване, стрес. Резултатът е тази продължителност на живота, която е все още значително по-ниска от средната в Западна Европа", коментира държавният главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Положителни тенденции

Като положителни тенденции в доклада се отбелязват почти наполовина намалялата смъртност сред новородените, както и увеличената продължителност на живота у нас - с 3 години за десетилетие.

Средно мъжете живеят 71.4 години, а жените - 78.7 години. При дамите тенденцията е за намаляване на очаквания живот. По данни на Националния статистически институт средната продължителност на живота в България е 74.65 години, което въпреки повишението, е под средната стойност за Европа - над 80 години.

Според експертите по-важно е колко години хората у нас живеят в добро здраве. По думите на д-р Кунчев и тези данни за страната са сравнително добри - 63.8 години за мъжете и 69.2 г. за жените, или средно 66.4 години. В Западна Европа този показател е 68.1 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Активният живот, спортът, здравословното хранене са единствената алтернатива на болестите. Една жена, която има бизнес с дебелариум в Ирландия е установила, че на хората с вредни навици им липсва дисциплина. Хората, които не живеят здравословно, са разглезени от удобствата, които сами си създават в живота и от които "не могат да се лишат". "Не мога да не си хапна" е мотото на лежачите пред телевизора, които са склонни да изгледат някой лош филм, подправен с вкусна храна, вместо да послушат разума си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.