Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите обеднели с 2 млрд. долара за година

Задълженията на човек нараснали с близо 400 долара, надхвърляйки 3 хил. долара

10 коментара
Българите обеднели с 2 млрд. долара за година

Благосъстоянието на българите е намаляло с 2 млрд. долара през последните 12 месеца до 87 млрд. долара. В същото време дълговете на човек от населението са се увеличили с близо 400 долара до 3083 долара. Това сочи седмото издание на доклада за световното богатство Global Wealth Report 2016 на френската банка "Креди Суис" (Credit Suisse).

Това е поредното обедняване от 2013 година насам, когато и страната ни постига най-добрите си от 2000 г. резултати с богатство от 116 млрд. долара и средна задлъжнялост на човек от 2776 долара.
 
Така богатството на глава на населението възлиза на 14 824 долара (9159 долара във финансови активи и 8748 долара в нефинансови активи) през настоящата година.

Според представените данни 58.5 на сто от българите имат благосъстоянието под 10 хил. долара, а 40 процента разполагат с между 10 и 100 хиляди долара. Онези, разполагащи с между 100 хил. долара и 1 млн. долара, са едва 1.5 на сто от населението.

Сегашните отчетени нива на благосъстоянието на българите са най-ниските за последното десетилетие. Графиката сочи, че след нарастване на богатството до 113 млрд. долара през 2007 г. при задлъжнялост под 2 хил. долара кризата удря стабилно населението и се отчита сериозен спад до 88 млрд. долара през 2010 г. със среден дълг на човек от 2641 долара. Следва нов ръст да 116 млрд. долара през 2013 г. и отново кривата на богатството тръгва надолу, но на дълговете - нагоре.

В световен мащаб през последните 12 месеца благосъстоянието е нараснало с 3.5 трлн. долара до 256 трлн. долара, което е с 1.4% повече. Натрупването на богатство обаче едва поддържа темпа на прираст на населението. В резултат на това през 2016 г. богатството на глава на населението остава без промяна за пръв път от 2008 г. насам на ниво от близо 52 800 долара.

Докладът установява още, че неравенството в благосъстоянието в световен мащаб продължава да расте. Близо 141 хил. души по света са с богатство над 50 млн. долара,близо 1.476 милиона притежават между 10 и 50 млн. долара, приблизително 2.488 милиона имат авоари между 5 и 10 млн. долара, а 28.856 милиона души по света разполагат с между 1 и 5 млн. долара. Така 33 млн. души държат 46 на сто от общото благосъстояние на домакинствата. В същото време 3.5 милиарда души, които разполагат средно с по-малко от 10 000 долара, притежават едва 2.4% от глобалното богатство.

Развиващите се икономики значително са повлияли на глобалното разпределение на богатството. Докато през 2000 г. развиващите се икономики са допринесли само за 12% от глобалното благосъстояние, днес на тях се падат почти 25% от световните богатства.

В развиващите се страни в момента живеят 18% от населението с най-голямо нетно богатство в света. Само Китай формира около 9% от топ 10 от глобалните богаташи, което е доста повече от Франция, Германия, Италия и Обединеното кралство.

САЩ продължават да увеличават богатството си от финансовата криза насам, добавяйки 1.7 трлн. долара през 2016 г, но са изместени от лидерската позиция от Япония, която отчита ръст на благосъстоянието от 3.9 трлн. долара. Китай е изгубил 680 млрд. долара заради корекции в цените на акциите и обезценяването на валутата, докато богатството във Великобритания е намаляло с 1.5 трлн. долара заради Брекзита.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #10
  2. Филка Русофилка
    #9

    3. Предполагам, че ако се допитаме до общественото мнение с референдум, резултатът ще е следният: „Във всеки произволно избран исторически момент българите са били много по-бедни и въобще много по-зле във всяко отношение отколкото във всички други исторически моменти, взети поединично или накуп”. Това заключение се потвържава както от преобладаващите вестникарски дописки по темата, така и от преобладаващите форумни изявления. Някои специалисти са убедени, че между нас отдавна живеели извънземни човечета, които хич не се различавали от нормалните. Изглежда и те пописват. :)

  3. Филка Русофилка
    #8

    2. През 2000 г. тройунцията е била 3,7 пъти по-скъпа в долари. Значи благосъстоянието ви в жълтици е били 5 пъти по-голямо отколкото сега.:) Оня ден обаче един уважаван десен икономист, т. е. не комунистически демагог и лъжец или популистки тъпак, заяви, че българите никога не са били по-богати отколкото сега. Ето ти дилема: а) Ако сега сме най-зле, признаваме, че при Царя сме били най-добре. б) Ако при Царя сме били най-зле, признаваме, че сега сме най-добре. За да разрешим дилемата, трябва да въведем нов критерий: Кое твърдение е политически по-коректно в настоящия исторически момент? :)

  4. Филка Русофилка
    #7

    1. Линкът към доклада на Credit Suisse е блокиран, поради невалиден или фалшив сертификат. :) Дописникът не се е усетил обаче, че (без да иска) е направил реклама на Царя. При него през 2000 г. благосъстоянието е било най-голямо – 116 млрд. дол., значи с 33,3% по-голямо от сегашните мизерни 87 млрд. дол. Ако се преизчисли в лева или евро, разликата е двойно по-голяма. През 2000 г. курсът беше стигнал 2,29 лв./дол., а днес е 1,84 лв. дол. Значи при Царя сте били с 66% по-богати от сега, измерено в евро или лева. Това е положението. При наличната информация никой не може и копче да каже. :)

  5. кат се кача сабален в метрото виждам едни богати и щастливи хора :) ... а не някакви дето са заприличали на орки ....

  6. Горскио
    #5

    Медияпул - преписано недопреписано.

  7. Горскио
    #4

    Медияпул пак пише безсмислици: ако им се вярва,че средният българин има богатство от 14824 долара, а средният жител на планетата - от 52800 долара то излиза, че българинът е 3 пъти по-беден от средния жител на планетата. А това не е вярно - макар и да сме най-бедните в ЕС,ние сме доста над средното за планетата.

  8. Коментарът е изтрит в 07:51 на 1 юли 2023 от автора.
    #3
  9. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    В същото изследване данните за русия са чудесни! Домохозяйства РФ за год обеднели на 15%, - Credit Suisse

  10. tim
    #1

    Дрън, дрън,.... Истината е следната - преди кризата цените на имотите бяха надути, а сега се върнаха на нормалните си нива. Т.е. българина НЕ е обеднял, а се намира на същото ниво като преди 10 години. Освен ако преди кризата не си е продал панелката, а след кризата си е купил тази на съседа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.