Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българо-македонска комисия ще чисти общата история от неистини

Екатерина Захариева: Ясно е цар Самуил чий е, нека имаме повече самочувствие

3 коментара
Българо-македонска комисия ще чисти общата история от неистини
Българо-македонска комисия от изявени историци и общественици ще обсъди общата история на база легитимни исторически източници и ще подготви доклади за подобряване на учебните програми. Това е заложено в проектодоговора между двете страни, които се очаква да бъде подписан в началото на август, обясни вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева. 
 
В договора ще има специална клауза за общата история, според която двете страни заедно ще честват исторически събития и личности. 
 
"Чий цар е Самуил? Ясно е цар Самуил чий цар е, нека имаме повече самочувствие”, посочи Екатерина Захариева пред бТВ.
 
Тя съобщи, че проектодоговорът вече е финализиран и България няма намерение да води нови преговори. По думите ѝ споразумението стъпва върху декларацията от 1999 година, но вече има обвързващ характер. 
 
Предвиден е механизъм, който да следи изпълнението му. 
 
"Неизпълнението на договора би било сериозен имиджов проблем за дадена държава. Кой ще ти вярва, ако не го изпълняваш, партньорите в ЕС и НАТО, инвеститорите ли ?", посочи Захариева. 
 
Езикът и малцинствата 
 
Захариева обясни, че в договора няма как България да признае македонския език и народ и ще се следват принципите от декларацията от 1999 година.
 
Тя бе подписана на български, македонски и английски език. Този формат ще се използва и при новия договор. Проблемът произлиза от това, че България първа призна Република Македония, но не и македонския език. В съшото време обаче не съществуват процедури за признаване на език, идентичност и други в международното право.
 
"Договорите не признават нито езици, нито народи”, допълни Захариева.
 
Очаква се въпросът с македонските претенции за малцинство да бъде решен по идентичен начин като в декларацията от 1999 година. Там е записано:
 
"Република Македония заявява, че нищо от нейната Конституция не може и не трябва да се тълкува, че представлява или някога ще представлява основа за намеса във вътрешните работи на Република България с цел защита на статута и правата на лица, които не са граждани на Република Македония".
 
По повод исканията на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ да бъде признато съществуване на македонско малцинство в България, Екатерина Захариева каза: „Не водим преговори с партии, водим преговори с правителство. (…) Това е офертата, това е договорът”.
 
Премиерите Зоран Заев и Бойко Борисов се разбраха договорът, който трябва да изчисти спорните въпроси между двете страни и да разчисти пътя на Скопие към ЕС и НАТО, да бъде подписан на 2 август в рамките на общо честване на Илинденското въстание. От тогава Заев е обект на остри критики от страна на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, която го обвини, че предава националните интереси. Подобни аргументи в България използваха и среди в БСП. 
 
Подписването изглежда сигурно 
 
Захариева посочи, че към момента подписването на договора изглежда сигурно, но отбеляза, че "България няма бърза работа”.
 
"В Скопие трябва да решат дали "да продължат да бъдат изолирани 11 г. от съседите си, от света, правейки се на много велики, или искат да имат европейско развитие”, посочи Захариева. 
 
Проектодоговорът вече беше представен в македонския парламент и приветстван от Европейския съюз, но срещу подписването му все още има силна съпротива от страна на македонската опозиция, която твърди, че той дава повече права на българите. 
 
"Обединените патриоти": Договорът да бъде подписан без компромис 
 
В четвъртък в Народното събрание "Обединените патриоти" излязоха с декларация във връзка със 114-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание и призоваха Договорът за добросъседство с Македония да бъде подписан "без компромис и с усърдна работа за връщане на доверието между двете държави в името на паметта на илинденци". 
 
По думите им само така националната Голгота от 1903 г. ще има смисъл.
 
"Македония не е наш враг, Македония - това сме самите ние, напук на всички, които искат да ни разделят. Затова 20 юли е символна дата, която днес трябва да ни обединява", заявиха от ПГ на "Обединени патриоти". Те декларираха, че България е гарант за европейското бъдеще на Македония. 
 
Патриотите призоваха да се върви към все по-близки икономически и културни връзки с Македония, запазване на териториалната ѝ цялост и париране на стремежите за нейната дестабилизация. Общото минало и отговорното настояще ще са гаранция за общото бъдеще на двете страни, заявиха от парламентарната група.
 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пеперлиев
    #3

    Ако не друго, поне тази работа да свърши като хората това правителство!

  2. Дядо ми Петър
    #2

    Когато искаш да забатачиш някой проблем първо създаваш комисия.

  3. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.