Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българска изложба на най-старото европейско злато гостува на Виена

1 коментар
Българска изложба на най-старото европейско злато гостува на Виена

В Музея за история на изкуствата в австрийската столица Виена ще бъде открита изложбата "Първото злато. Ада тепе. Най-старото златно съкровище в Европа"в понеделник – 6 март.

Eкспонатите, представящи развитието в бронзовата епоха по нашите земи и включващи първите известни в Европа находки от ценни метали, са подбрани и курирани от Националния археологически институт с музей(НАИМ) при БАН, съобщават от научната академия.

Изложбата ще продължи до 25 юни и ще е център за международна научна конференция през юни. Инициативата е част от проекта "Златният път на Балканите през бронзовата епоха - Златото от Ада тепе, производство и разпространение" между НАИМ и Института за ориенталска и европейска археология към Австрийската академия на науките.

Гост на откриването в понеделник ще е и министърът на културата в служебното правителство Рашко Младенов. Той ще има среща и с федералния министър на изкуството, културата, защитата на конституцията и медиите на Австрия Томас Дрозда за обсъждане на приоритетите за българското и австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.

Ада тепе се намира при днешния Крумовград и там е бил единственият известен в Европа рудник за добив на злато и благородни метали. Общо 333 находки са включени в изложбата, които датират от втората половина на 3-ото хилядолетие пр. н.е. до 13-ти век пр. н.е.

 Сред експонатите са златни накити и съдове, бронзови сечива и оръжия, слитъци от бронз, калъпи за изливане на бронзовите предмети, сребърни украшения. Включени са и по-късни находки, показващи как се е използвало златото през вековете - например известната златна маска, открита от Георги Китов в могилата Светицата до Шипка, части от златния комплект накити от некропола при Свещари, както и пълния комплект накити от Рациария.

Хълмът Ада тепе, наричан Златният остров се определя от археолозите като най-старото находище на злато в Европа, експлоатирано близо 700 години. В древността оттам са успявали да извличат до 90% от златното съдържание на скалите и количеството е било огромно. Като много други места в Родопите хълмът се е смятал за свещен. Според изследователите, цели фамилии са се занимавали със златодобив, а занаятът се е предавал по наследство в племето кикони.

Съвременните проучвания на местността започват преди 13 години и са подновени отново през 2010 г., когато се включват и австрийски учени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #1

    "...Общо 333 находки са включени в изложбата, които датират от втората половина на 3-ото хилядолетие пр. н.е. до 13-ти век пр. н.е...." Медиапул, общоизвестно е, че калинките обикновено са държавни чиновници. Но случайно да сте чували, че най-старото обработено злато В СВЕТА е намереното през 1972г. на брега на Варненското езеро? Над 5 кг, с чистота почти 24 каратаот 4 600 - 4 400 години пр. Хр! Което не прави 3-то, а 5-то хилядолетие пр. Хр.! Да, почти 24 карата! И каква ли омерта тежи върху него, че за тези артефакти вече дори и в България не се говори!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.