Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската икономика - напред и нагоре

9 коментара
Българската икономика - напред и нагоре

Тази седмица бяха публикувани най-ранните данни за съвкупното производство през четвъртото тримесечие, както и редовните тримесечни данни за пазара на труда. И двете статистики потвърждават, че икономиката на България продължава да расте с добър темп и да създава нови работни места. Растежът на реалния брутен вътрешен продукт (на база коригирани данни) през четвъртото тримесечие е 3,6% на годишна база. Макар и да е малко по-нисък от растежа предходни три тримесечия[1], той все пак остава над средното за ЕС.

След експресната оценка за последното тримесечие, обаче, става по-малко вероятно икономиката да достигне 4%-ния растеж за цялата 2017 г.[2], както прогнозира МФ в актуализираната си средносрочна рамка. Този темп на експанзия на икономиката се случва на фона както на рекордно създаване на нови работни места, така и на рекордно висок коефициент на заетост. През 3-то и 4-то тримесечие на 2017 г. броят заети (15+) се увеличават съответно със 172 300 и 161 700 души на годишна база, което е съпоставимо с най-високите темпове на създаване на нова заетост от периода на предишния бум на трудовия пазар в края на 2006 и началото на 2007 г.

Разликата с бума от 2005-2008 г. обаче е в темповете на растеж, които в момента остават 1,5-2 пъти по-ниски спрямо растежа тогава. Макар и коефициентът на заетост в момента да изпреварва пиковите стойности от 2008 г. (51-52% за населението на 15+ години) и да достига 52-53%, то хората, които работят, са с около 200 000 по-малко заради демографските процеси (отрицателен естествен прираст и нетна емиграция). Това, комбинирано с далеч по ниското капиталообразуване сега, снижава потенциала на икономиката и води до по-ниски темпове на растеж.

 

Източник: НСИ

Докато при предишния бум инвестициите в основен капитал достигаха и надхвърляха 6 млрд. лева на тримесечие в пика си (в постоянни цени), сега едва успяват да прехвърлят 4 млрд. лева. Основната причина за това е далеч по-малкия приток на чужд капитал в момента – както под формата на преки инвестиции, така и под формата на заемен капитал. ПЧИ в България са около 900 млн. евро за първите 11 месеца, което е сходно с нивото им за същия период на миналата година. Т.е. за годината те ще се от порядъка на 1 млрд. евро или малко повече, което е несравнимо с притока на ПЧИ предишния бум, когато бяха между 3 и 9 млрд. евро на година (2005-2008 г.).    

Видно е, че в момента основният ресурс, който се използва за запълването на новите работни места, са хората над 55 години. Коефициентът на заетост за тези на 55-64 г. при предишния бум не надхвърляше 46-47%, а през 2017 г. вече се движи около 59-60%. При тези над 65 г. също имаме сериозно покачване на заетостта – от около 3-4% преди до 5-6% сега. Това е както заради процеса на застаряване на населението през последните 10-15 години, така и заради постепенното покачване на пенсионната възраст и изискуемия стаж – по-чувствително за жените - от предишния бум досега. Докато мъжете се пенсионираха на 63 г. в периода 2005-2008 г., а жените – на 58-59,5 г., то пенсионната възраст за 2017 г. е 64 г. за мъжете и 61 за жените.

При другите възрастови групи заетостта или е сходна с предишния бум, или е по-ниска, като при младежите на 15-34 г. тя все още е видимо по-ниска от стойностите при предишния бум. Докато през 2005-2008 г. заетостта в групата на 15-24 годишните е достигала 27-28%, а при тези на 25-34 г. е била 78-79%, то сега тя се движи около 23-25% и 74-75%, респективно. Това навежда на мисълта, че именно при младежите има все още неизползван ресурс за трудовия пазар, който при една продължаваща експанзия на икономиката (както се очаква) би могъл да бъде ангажиран.

Като цяло, данните за БВП и пазара на труда подкрепят част от нашите притеснения и отхвърлят други. Отхвърлят страховете ни от миналата година, че пикът на заетостта вече е достигнат и по-нататъшен растеж е невъзможен – е, оказа се, че е възможен и на пазара на труда се включва все още свободен ресурс. Въпреки това, опасенията ни, че растежът при този бум, предвид ситуацията с човешкия фактор и капитала в икономиката, ще се движи в рамките на 3,5-4%  и няма да успее да надхвърли 4%-тната граница, засега се потвърждават.

През 2018 г. икономиката най-вероятно ще запази този курс, освен ако страната не успее да привлече голям брой чужди работници и значителен чужд капитал. Първото е спорно, ако говорим за сериозен приток на работна ръка, но второто не е невъзможно предвид новия бум в строителството, който набира сила в големите градове.

 


[1] когато се движи между 3,7% за първите две тримесечия и 3,9% за третото според коригираните данни

[2] Неизгладените данни дават растеж на годишна база от 3,6%, 3,9% и 3,8% съответно за първите три тримесечия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Икономика на услугите е най-новата парадигма на ЕС. Има документ от 2017 г., в който се определят насоки - електронна пътна карта на услугите в целия ЕС /формира 2/3 от икономиката и близо 90 % от заетостта/. Защо не се говори в медиите за това?!

  2. dimitardi100
    #8

    Вари ги, печи ги ,фактите са си факти !

  3. Борето от София
    #7

    Нека все пак погледнем и другата страна на медала - устойчивото нарастване на процента на правителствения дълг към БВП за България през последното десетилетие. Иначе всеки, който получи пари наготово, може да ги изхарчи и така да предизвика някакъв ръст в производството и търговията. Лесно е.

  4. Kruger
    #6

    Значи, прогнозния ръст на БВП на БГ за 2017 г. е 3.9%. Това е ръста на най-бедната и слаборазвита икономика в ЕС. За сравнение - на Румъния е 8.6%, Латвия - 6.2%, Чехия - 5%, Полша - 5%, осем други страни са между 3 и 4%, сред които и стари членки с големи икономики... Как ще настигнем дори предпоследния Румъния с този темп? Ами ние всъщност изоставаме още повече. Това е положението - в мафиотска и корумпирана страна - толкова.

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #5
  6. xa_poznai
    #4

    Това, което помогна най-много е, че китайската средна заплата подмина българската. Вече сме на абсолютното дъно и няма сила, която да задържи заплатите. Разбира се, последното място ни е гарантирано но поне робството ще отпадне. Хората ще могат лесно да съберат някакъв капитал за да изчезнат от тук.

  7. анита хегерланд
    #3

    Като всяка малка икономика и нашата трябва да бъде гъвкава и приспособима към различни икономически методи за растеж и развитие. Един от тях е работата на ишлеме - работниците получават работа, която някой е заявил, платил и осигурил материалите и реализацията. Това помогна на Турция, която произвеждаше стоки за Германия, да създаде нови производства, да разшири и модернизира съществуващите.

  8. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Двойно по-нисък растеж спрямо Румъния

  9. dimotimo
    #1

    Безкрайния икономически ръст, безкрайно растящото потребление, безкрайно увеличаващите се печалби - все идоли на тъмната страна! Устойчива икономика, използвай, използвай отново, рециклирай(use, reuse, recycle), равно разпределение на благата, взаимопомощ(не взаимоограбване както е в икономическия свят)... Това са инстинските неща. Не напразно е казано "When the Power of Love overcome the Love of Power the World will know Peace!" /Hendrix.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.