Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската кандидатура за ОИСР получи подкрепата на генералния й секретар

Румен Радев поиска дата за присъединяване

9 коментара
Българската кандидатура за ОИСР получи подкрепата на генералния й секретар

Генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гурия е изразил своята подкрепа за българската кандидатура на среща с премиера Бойко Борисов, съобщи в събота правителствената информационна служба

"Посочено беше, че страната ни се придържа към основните принципи на отворената пазарна икономика, демократичния плурализъм, воля за реформи и зачитането на правата на човека. Високо бяха оценени ускореният икономически растеж, ниската безработица, ниският външен дълг и почти нулев бюджетен дефицит," съобщиха от правителството. Гурия е приветствал и приемането от кабинета на пътна карта, в която са заложени дейности за ускоряване на подготовката за присъединяване към организацията.

Борисов е подчертал консенсуса в България по отношение на членството на страната ни в ОИСР. Той е посочил, че то се подкрепя както от основните политически сили, така и от работодателските и синдикалните организации.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е международна организация на развитите държави, която има за цел сътрудничество за намиране на решения на общите проблеми в икономическата и социалната сфера, в областта на околната среда, образованието и пазара на труда. Присъединяването на България към ОИСР е един от външнополитическите приоритети на правителството на Бойко Борисов.

ОИСР е наричана "клуба на богатите" и в нея участват 34 държави, в това число повечето държави са членове на ЕС. Страните-членки на ОИСР произвеждат около 60 % от световния БВП.

По-късно през деня среща с Гурия проведе и държавният глава Румен Радев. “България трябва да получи точна дата за присъединяване към ОИСР и тя трябва да бъде в най-обозримо бъдеще”, каза той след срещата си с генералния секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Обсъдихме българската кандидатура в организацията за налагане на добри търговски практики в доброто управление и в устойчивото развитие, каза Радев и добави, че диалогът с г-н Гурия е приятен, но не винаги е лесен.

"Членството в тази престижна организация е важен приоритет за България – това ще допринесе за повишаване на жизнения стандарт. Изложихме известните вече доводи за нашето приемане – всички ги знаем много добре. Запознах го и с дейностите ни като председател на съвета на ЕС. България не само полага усилия за по-добро сътрудничество между ЕС и ОИСР, но има и съществен принос за стабилизацията на региона на Западните Балкани и за утвърждаване на ценностите и принципите на ОИСР в Черноморския регион. Затова съм убеден, че получаването на покана за преговори за членство е важно, има своите регионални измерения, защото тя ще бъде сигнал за другите държави, че това е пътят, който трябва да се следва, и ще има голяма добавена стойност за Югоизточна Европа", каза още Радев. Той добави, че въпреки че още не е член на организацията, България вече прилага нейните стандарти.

"Подкрепяме готовността на България да се реформира и е чест да получим искане за кандидатстването ѝ в организацията", каза Анхел Гурия след среща с президента. "България вече е член на семейството на OИСР, защото в рамките на организацията България участва в 10 различни нейни инструмента. Така че въпросът дали вие сте втори или трети братовчед не е толкова важен, защото връзките стават все по-тесни. А по- тесните връзки означават, че сме се договорили да полагаме ежедневни усилия по новите инструменти, които са необходими. Защото извън момента, в който процедурите започнат нормално, има много други неща, които трябва да бъдат изпълнени така или иначе – работа по дейности като образование, здравеопазване, участие в различни дейности, свързани с научно-изследователската дейност, защита на конкуренцията и др. Така че има много теми, по които продължаваме да работим съвместно с България", каза още Гурия.

Той обясни, че процедурата започва с формално кандидатстване, след което се провеждат серия от обсъждания от членовете на ОИСР и те трябва да вземат решение, след като постигнат съгласие по между си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #9
  2. Петко Любенов
    #8

    Апропо, можете да замените й --> ѝ. Става лесно: Ctrl x на фонетична кирилица.

  3. [email protected]
    #6
  4. trezwomislesht
    #5
  5. trezwomislesht
    #4
  6. [email protected]
    #3

    Странно как др. Рундьов,си приписва успехи на правителството и председателството ни на ЕС,като своя заслуга? др.Нинова прави такива неща по абсолютно същия начин,върви след правителството,и си приписва инициативи които вече са иницирани от други. :))))

  7. Филка Русофилка
    #2

    Майк, България щом е рекла ще я приемат в ОИСР, ама Русия и да иска няма никакъв шанс да я приемат в клуба на богатите. :)

  8. Ако с приемането ни в "рестижни" международни организации енщо се променяше към по-добро, од сега да сме Швейцария на Балканите! Приеха на в ЕС и НАТО! Нещо промени ли се към по-добро? Не! Само МАФИЯТА доби европейско и евро-атлантиеско самочувствие! И как иначе-през ден в Брюксел, през година у Вашингтон!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.