Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската металургия се поздрави за ръста на производството и на заплатите

1 коментар
Българската металургия се поздрави за ръста на производството и на заплатите

С инвестиции за над 4.2 млрд. лева през последните над 15 години българската металургична промишленост е произвела продукция за близо 6.8 млрд. лв. през 2016 г., което е 13.6 на сто дял от преработващата промишленост. В бранша работят близо 13 000 металурзи, които произвеждат 5% от брутния вътрешен продукт на страната. Данните бяха изнесени от Антон Петров, председател на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) по случай професионалния празник.

"Цифрите – те не шепнат, те викат, те показват успехите на българската металургия", отбеляза Антон Петров.

"Металургията е един от стълбовете на българската икономика", каза Георгиос Менцелопулос, изпълнителен директор на "Етем", част от групата "Виохалко", в която влизат още "Стомана Индъстри" и "София мед". Софийското предприятие на една от най-големите групи за производство на метали в Европа беше домакин на Деня на металурга, който е на 5 ноември, но тази година беше честван три дни.

Металургията беше една от гордостите на социалистическа България, която се срина след промените, за да се възроди отново след 2000 г., отбеляза Николай Вълканов, председател на Българската минно-геоложка камара.

Вицепремиерът на "Народна република България", както беше представен Томислав Дончев от Антон Петров, се върна още по назад във времето – към древността. "Днес металургията е индустрия, бизнес и наука... Това е бизнес, в който са важни машините, пресите за студена и гореща обработка, но най-важни са хората", каза Дончев и пожела на металурзите "да бъдат здрави като стомана".

"Металургичната индустрия в последните години направи качествен скок в своето развитие“, каза зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов.

Ръст на производството и на заплатите

Ръстът в производството на черни и цветни метали води и до увеличаване на средната работна заплата в бранша, която е 1305 лв. Това е около три пъти по-високо от минималната работна заплата за страната, отбелязаха от бранша, който също изпитва недостиг на кадри.

Най-високо възнаграждение получават работещите в цветната металургия 1780 лв. средна заплата, следвани от черната 1260 лв., докато при леенето на метали е 827 лв. - по-ниско от средната заплата за страната, показват данните на БАМИ.

По-голямата част от произведената продукция е предназначена за износ, който за миналата година е бил за над 5 млрд. лв., което е 11.2 на сто дял от общия експорт на страната. Изнесени са над 1.3 милиона тона черни метали и около 600 хиляди тона цветни. Това е рекорд, каза Антон Петров.

Той посочи, че металургията създава два и половина пъти по-висока добавена стойност на един зает от средната стойност за преработвателната индустрия, а цветната металургия – пет пъти по-голяма.

Успехът на металургията има мултиплициращ ефект за другите индустрии – минната, енергетиката, автомобилната, строителството, транспорта и логистиката.

Българската минна промишленост осигурява половината от потребностите на цветната металургия. Това означава, че има възможност да расте още минната индустрия, каза Петров.

Той допълни, че една четвърт от промишленото енергийно потребление се дължи на металургията. Секторът осигурява и 25 – 26% от товарите на жп транспорта, посочи Петров.

"Нужна ни е основа – бизнес климат, който да не ни слага пранги в колелата, а да ни дава криле", каза Петров.

"България е в челната третина в Европа по дял на индустрията в БВП", отбеляза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Големите в бранша

България е сред водещите производители на катодна и анодна мед в света, като за миналата година "Аурубис" са произвели 297 хил. тона. Това е компанията, която е инвестирала най-много - около 1.2 млрд. лв. в производството през последните години.

Най-голямо е производството на валцувани черни метали – 921 хил. тона. Основните производители са "Стомана индъстри" и "Промет Стиил", които са вложили съответно 500 млн. лв. и 50 млн. лв. в производствените си мощности.

Произведеното олово, блок и сплави възлиза на 101 хил. тона за миналата година. Основни производители са КЦМ Пловдив, в което бяха инвестирани 800 млн. лв., "Монбат Рисайклинг" и "Ел Бат".

Произведеният алуминиев прокат възлиза на 88 хиляди тона, а основни производители са "Алкомет" и "Етем".

"Етем" е част от гръцката група "Виахалко", която е собственик още на заводите "Стомана Индъстри" и "София мед". Групата развива дейността си у нас от 18 години и планира нови инвестиции, съобщи Георгиос Менцелопулос, изпълнителен директор на "Етем България".

До момента "Виахалко" е инвестирала у нас над 200 млн. лв. Изградени са нови халета в софийските заводи, в които работят около 1300 души. Закупени са нови машини, пусната е нова линия за екструдиране на алуминий, изградени са складове, лаборатории и други съоръжения.

"Етем" изработва детайли за всички големи марки автомобили - Audi, Rolls-Royce, BMW, Jaguar, Land Rover и някои модели на Volkswagen.

Компанията изработва "краш бокс" за автомобили, което е високо технологичен детайл, който се прави само от още една, две компании в Европа, отбеляза Любомир Бориславов от "Аутомотив клъстер България".

"Етем" изнася архитектурни системи в Европа, САЩ, Канада, Азия, Африка и арабските страни. Плановете ѝ са да продължи инвестициите в нова производствена сграда у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ловец
    #1

    Отново статия за наивници!!! България е суровинен придатък на своите задгранични господари. Това, което прави българската металургична промишленост е пладнешки ГРАБЕЖ. Забележете,без да разделяме на черни и цветни метали, обявеният добив е 1,9 милиона тона. Като разделим 5 милиарда лева на 1,9 милиона тона се полъчава, че ни е платено по 2,63 лв/кг. На международните пазари цената на медта (един от евтините цветни метали) е около 3 долара за половин килограм!!!
    Наглостта им стига до там да говорят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.