Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Българският етнически модел“ капсулира малцинството и рекетира обществото

България става удобно предмостие и "мека цел" за терористични удари срещу Европа

19 коментара
Иван Костов. Сн.БГНЕС

Така нареченият "български етнически модел” се различава от европейската мултикултурност с това, че мюсюлманското малцинство е капсулирано в паралелна общност, организирана от собствена партия. В нея срещу облаги и привилегии влизат и представители на мнозинството, като се извършва и по-агресивно ислямизиране на други етнически малцинства.

Такава оценка е дадена от изследователското звено "Лаборатория управление на рискове" към Нов български университет, което се ръководи от бившия премиер Иван Костов.

Този модел трябва да бъде заменен с реална интеграция на мюсюлманското малцинство и етно-религиозна търпимост и съжителство на основата на върховенство на закона, се казва в извънредния доклад на лабораторията, посветен на рисковете от тероризъм.

"Българският етнически модел" е "родствен на комунистическия модел на формиране на политически и интелектуален елит на малцинствата чрез привилегии, корумпиране и атеизъм". Една от формите на разпад на европейския мултикултурализъм може да бъде именно разпространението на този модел като за това е достатъчно Великобритания, Германия и Франция да узаконят мюсюлмански партии, а избирателите да ги изпратят във властта.

От ЛБУ посочват, че има реална опасност в България да бъде внесен тероризъм от засегнатите европейски страни.

"Задълбочаващата се социална и стопанска деградация на крайграничните територии на България и масовите нарушения на границата от нелегални имигранти ще ни превръщат все повече в удобно предмостие за логистика и организация на удари срещу ЕС; в предмостие, което е "мека цел“ – незащитено от терористични удари", се казва в доклада.

Прогнозата е, че тероризмът ще се засилва в европейските страни с големи маси мюсюлмански малцинства, тъй като интеграцията им е предимно неуспешна, а фрагментацията и отчуждението се задълбочават още повече от вълните емигранти-мюсюлмани, прогонени от войните от Северна Африка и Близкия изток.

Мюсюлманската партия организира фалита на КТБ

В доклада се посочва, че "българският политически модел е светски както европейския", но има сериозни различия.

"И при него мнозинството откупува социалния мир на всички равнища: плащат се незаработени пенсии; дават се незаслужени социални помощи; гарантира се здравеопазване на неосигурени, за сметка на осигурените. Различията му са: много по-агресивното ислямизиране на други етнически малцинства; с партийна служба се привличат избиратели от мнозинството срещу материално облагодетелстване, привилегии за кариерно развитие или закрила. Фундаменталното различие е, че българското общество политически се изнудва и рекетира редовно със заплахи срещу социалния мир".

"По този начин мюсюлманската партия си е извоювала статут на неприкосновеност: може да манифестира връзки с мафията; може да атакува съдебната власт, заради присъди над имами, които проповядват радикален ислям; "обръчът“ ѝ от фирми може да получава обществени поръчки и европейско финансиране в нарушение на европейските правила; дори може да си позволи безнаказано да организира нападение и фалит на четвъртата по големина банка в страната и да участва в разграбването на нейните активи", се посочва в анализа.

Според лабораторията МВР, МО и МВнР и специални служби са политически блокирани и не противодействат. Широко са разпространени основателни съмнения, че действията на Прокуратурата, Върховният административен съд и ДАНС се управляват от посочената партия, отбелязват още от лабораторията.

"Надеждата, че влизайки в ЕС, този т.нар. "български етнически модел“ ще бъде демонтиран, не се оправдаха. Поради неефикасното противодействие на тероризма във водещите страни европейският модел на етно-религиозен мир, на свой ред става все по-силно уязвим", се посочва още в доклада.

Етно-религиозна търпимост, но на базата на закона

От ЛБУ посочват, че идеите за промяна на управлението на риска от тероризъм трябва да бъдат радикални.

"Следва да се отхвърлят всички опити от страна на малцинствата да настояват за промяна на чуждите им традиции, свободи и култура на мнозинствата. Демокрацията е власт на мнозинствата, които уважават малцинствата, но не дотам, че да променят себе си. Необходимо е да се изостави представата за интеграция на малцинствата като консумиране на права за безплатно образование и здравеопазване, за социална и пенсионна издръжка и евтини общински жилища", се посочва в доклада.

Според лабораторията приоритетната цел на управлението на риска трябва да бъде реалната интеграция - "когато личният принос за общото благо и приходите на държавата е сравним (или е близо до) със средния на останалите граждани“.

"У нас демокрацията позволява устойчивото възпроизводство на т.нар. "български модел“, който трябва да бъде напълно заменен с модел на: етно-религиозна търпимост и съжителство, но на основата на върховенство на закона, без изключения, и меритокрация, т.е. всеки следва да живее в зависимост от своите способности и таланти, от приноса си в обществото, а не защото има един или друг произход или вяра", посочват от Лабораторията за управление на риска (ЛБУ) към Нов български университет

Демокрацията е политически инструмент, който не е предназначен да възпира тероризма; има несигурна ефикасност да решава вътрешни етно-религиозни конфликти, особено когато едната страна го отрича като светско държавно устройство.

Eлиминиране на радикалния ислям като политическа идеология

ЛБУ препоръчва промяна в управлението на риска от тероризъм.

Войната срещу тероризма трябва да бъде спечелена посредством елиминиране на радикалния ислям като политическа идеология.

"Елиминирането следва да започне като най-авторитетните в света религиозни водачи на мюсюлманите направят мирен прочит на Корана, за да не могат повече неговите сури да се интерпретират срещу светската държава и да обслужват идеята за Халифат”, смятат анализаторите.

Отговорността да неутрализират радикалните ислямисти се прехвърля на мюсюлманските държави и политическите и религиозни лидери.

Докладът посочва, че "либертарианската глобализация фактически се чете от останалите като амбиция велики култури да бъдат лишавани от мястото им на световната историческа сцена” и затова "нашата цивилизация трябва да спре пред чуждите врати”, за да не се стигне до предречения от Хънтингтън "сблъсък на цивилизациите”.

ДПС: Изявленията на Костов са несъстоятелни

В отговор на анализа депутатът от ДПС Йордан Цонев коментира, че "ДПС отдавна е спряло да коментира изявленията на Иван Костов относно българския етнически модел, защото те са несъстоятелни и времето го показа". Според него центърът в НБУ е"лаборатория за прокарване на политически тези"

Цонев цитира изявление на политолога Иван Кръстев, в което той казва, че според доклади на американските и западноевропейски служби през 90-те години на миналия век България е била най-рисковата страна за избухване на етнически конфликт, а не Югославия.

"Според Кръстев и ДПС имало заслуга за запазването на етническия мир у нас", каза още Цонев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #19
  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #18
  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #17
  4. daskal
    #16
  5. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #15
  6. Стефан П.Генов
    #14

    Бих желал да чуя и мнението на Христо Бисеров по въпроса! И още искам да питам "Възможно ли е било по времето на "Соца" обикновен сългарски гражданин (т.е. не агент, не доносник-ухо) да бъде крупие? Какво очаквате да каже Цонев за Иван Костов, след като той най-позорно го изгони на времето от СДС (заедно с онзи другия)

  7. severin
    #13

    "Според Кръстев и ДПС имало заслуга за запазването на етническия мир у нас", каза още Цонев. Кръстев да не е бил пак на вечеря, този път в сараите на Доган ?

  8. П. Стоянов
    #12

    Цонев, вече е време да се покриеш малко. Не виждаш ли, че си вече непоносим за достатъчно БЪЛГАРИ. Не вярвам да си достатъчно умен, за да го проумееш. Времето ти да даваш акъл на България изтече. Даже Путин взе да го разбира. Фалитът на Русия и Мултигруп е неизбежен.

  9. И българският политически модел по принцип е странен (меко казано). България разполага с умни и компетентни държавници като Иван Костов, но мъдрият матрял, предпочита да бъде яхан. Няма значение дали от Боко и оня с апартаментите или от царя предател или от Доган и неговата мафия и дори от другарите от БСкП. Идеята на N°7 за президентска република с президент Иван Костов е добра, труднa но осъществима.

  10. анита хегерланд
    #10

    Холандският опит в интеграцията на малцинствата включва изучаване на холандски език, подобряване средата им на живот, повишаване нивото на образование. Всякакви програми, които не предвиждат такива мерки, са зле похарчени пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.