Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският Лувър се руши година след откриването, виновни няма

6 коментара
Част от рушащите се съоръжения. Снимка: Даниел Димитров

По-малко от година след рязането на лентата на българския "Лувър", в който бяха налети над 27 милиона лева, вече се руши, съобщи vesti.bg.

В две от залите мазилките са паднали, като снегът и минусовите температури се оказали виновни. "Квадрат 500", както е името на музея, се отоплява само частично заради неработещи климатици.

Пострадали хора няма, виновни също, става ясно от съобщенията на Националната художествена галерия (НХГ) и на изпълнителя "Главболгарстрой".

НХГ: Изпълнителят ще възстанови щетите

Пострадали са залите с номера 12 и 13. Част от мазилката на таваните е паднала заради възникнал технически проблем в една от инсталациите в сградата на НХГ.

"На първо място, трябва да подчертаем, че няма пострадали и няма опасност за живота и здравето на посетителите на НХГ, тъй като залите бяха своевременно затворени за публика", се казва в съобщение на НХГ.

Специалистите в музея са предприели действия за осигуряване безопасността и на произведенията на изкуството.

"Тъй като договорът за ремонт на сградата включва гаранционен срок, фирмата-изпълнител ще предприеме съответните действия по отстраняването на проблема в инсталацията и по възстановяването на падналата мазилка", се казва още в съобщението на НХГ.

ГБС: Не ни влиза в задълженията, но ще го поправим при условия

Вярно е, че сградата има 5-годишен гаранционен срок, но проблемът не касае нашите гаранционни отговорности, се казва в официална позиция на "Главболгарстрой".

От компанията се аргументират, че сградата е частично реновирана, както в част "Отопление, вентилация и климатизация", така и в част "Архитектурно-строителни работи", съгласно проект, предоставен от възложителя по договор.

В него няма предвидени строително-монтажни работи за подобряване топлоизолационните характеристики на сградата - не е подменяна старата дървена дограма и няма нови топлоизолации. Вентилационната система също не е подменяна.

Въпреки това в рамките на коректните взаимоотношения, а не поради гаранционни задължения, поехме ангажимент за съдействие при точното установяване на причините, довели до дискомфорт в част от залите на сградата, както и за евентуални технически решения по отстраняване на възникналия проблем, се казва в позицията на "Главболгарстрой".

Сагата на "Квадрат 500"

Идеята за Национална галерия "Квадрат 500" има почти 17-годишна история, преминала през седем министри на културата. През април 1999 г. Емма Москова (1997-2001 г.) поставя началото, като създава работна група, която стига до извода, че комплексът от сгради е подходящ единствено за музей на изобразителните изкуства. Тогава e освободена и сградата на Техническия университет, който се изнася изцяло в кв. "Дървеница" в София. В мандата на Нина Чилова сградата е почистена, а по времето на Стефан Данаилов се укрепва северното крило, където са предвидени голяма зала за експозиции, хранилища и реставрационни ателиета.

При управлението на ГЕРБ, в първия си мандат, министър Вежди Рашидов сключва договор за европейско финансиране по програма "Регионално развитие". По негово време се организира публичен конкурс за проектиране, спечелен от архитект Янко Апостолов. Проектът е приключен във втория мандат на Рашидов като министър на културата.

Близо 2000 произведения са разположени на 16 000 кв. метра изложбена площ в 28 зали на четири етажа.

Половината от творбите са на български автори, а другата половина е от Европа, Азия, Африка и Америка. Най-старото родно произведение е "Портрет на Неофит Рилски" от Захари Зограф от 1838 г., тук са и "Ръченица" на Иван Мърквичка, "Връщане от пазар" и "Контрабандисти" на Ярослав Вешин. Има и работи на Владимир Димитров- Майстора, Борис Денев, Дечко Узунов, Златю Бояджиев, Жеко Спиридонов, Васил Стоилов, Бенчо Обрешков и др.

Сред най-новите произведения са три платна на Жорж Папазов, откупени през 2012 г. от парижка галерия. Има и живопис на Христо Явашев (Кристо) от студентските му години.

Най-ранната чужда творба е "Кръщение Христово" от края на ХV век, най-вероятно излязла от ателието на Андреа дел Верокио, представител на Флорентинската школа по време на Италианския ренесанс.

С висока художествена стойност е датираната от 1526 г. олтарна композиция "Мадоната с Младенеца, Св. Роко и Св. Себастиан" на Джовани Росо.

Живописта на Източна Европа е представена от художници от Русия, Литва, Румъния, Сърбия, Хърватия, Чехия, Унгария, Германия.

Изкуството от Централна Америка включва забележителни керамични произведения от класическия период (200 г. пр. Хр. - 900 сл. Хр.),, принадлежали на цивилизацията на маите ,колекция керамични фигури от остров Хайнан, уникална сбирка от Еквадор от предкласическия период, забележителен съд за тамян и няколко съда от глазирана и оцветена керамика от Перу.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #6

    "...виновни няма.." Как да няма? Виновни сме всички ние, че все още търпим цялата тая гробарска пасмина да ни "управлява" - т.е. БУДАЛКА, ЛЪЖЕ И КРАДЕ.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  3. Българофил
    #4

    Че кое изпълнение на ГЕРБ не се руши?! Погледнете магистралите Хемус, Струма, Тракия, окловръстния път на Момтана! Каквото пипнат го унищожават! Само 1/3 от обявените пари отиват за строежите! Останалите 2/3 - при ,,КОЙ"!...

  4. roccotull
    #3

    И чия беше фирмата извършила ремонта? Не печели ли тя повечето големи проекти? Е, ще извадят от бюджета /джоба ни/ поредните милиони и ще оправят работата.

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  6. Роси
    #1

    Хайде, ще се въздържа от конкретни коментари... То какво ли не се руши... Но трябва да си помислим за друго. След като опраскваме европарите по един безобразен, бих казала, начин, давате ли си сметка след 4 години, като те свършат, какво количество негодни строежи ще трябва да се поддържат с бюджетни пари?!? Каква разруха ще настъпи при стотиците селски спортни зали, пътища с лоша настилка и спестен асфалт и прочие...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.