Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балтийските страни и Полша настояват за повече сили на НАТО на своя територия

Йенс Столтенберг: Да се обсъжда въпросът е преждевременно

5 коментара

Полша и балтийските държави заявиха, че искат постоянно присъствие на войски на НАТО на своя територия, за да се противодейства на засилената военна дейност на Русия, а полски вътрешен документ допуска, че въпросът може да бъде повдигнат на среща на върха във Варшава следващата година, предаде Ройтерс.

Литва, Латвия и Естония казаха, че заедно ще се обърнат към командването на НАТО с искане за постоянно разполагане на бригада. И трите страни, които са бивши съветски републики, имат руски малцинства и се страхуват от действия на Москва за разпалване на напрежения на тяхна територия след проруския бунт в Източна Украйна.

Трите балтийски страни искат НАТО да остави на постоянно разполагане в тях около 2000 войници, предаде Асошиейтед прес.

Капитан Миндаугас Неймонтас - говорител на шефа на литовската отбрана, каза във Вилнюс, че трите страни са изложили искането си тази седмица в общо писмо до върховния главнокомандващ на съюзническите сили на алианса в Европа.

Според Неймонтас балтийските страни настояват за една бойна бригада с три батальона от по 700-800 войници - по един във всяка от трите страни. Те може да бъдат разположени на ротационна основа, подобно на натовската мисия за въздушно патрулиране, при която ВВС на страни от НАТО се редуват да патрулират балтийското въздушно пространство в регион, в който непрекъснато нараства руската военновъздушна и военноморска активност.

Ройтерс отбелязва, че една натовска бригада наброява между 3000 и 5000 войници и е съставена от няколко батальона.

Говорителят заяви пред АП, че постоянното присъствие на натовски войски е "необходимо поради състоянието на сигурността. Тъй като тя не се подобрява в нашия регион, (тази бригада) ще служи като възпиращ фактор".

Въпросът за постоянно разполагане на натовски сили в региона се очаква да бъде в дневния ред на следващата среща на върха на алианса през 2016 г. във Варшава.

Полските предложения

Полските предложения се съдържат в документ, одобрен от Бюрото за национална сигурност. В тях се подчертава тревогата в Източна Европа от конфликта, отнел досега живота на над 6100 човека и породил страх от руски експанзионизъм.

Миналата година тогавашният полски външен министър каза, че иска НАТО да разположи две бригади в Полша в отговор на това, което Западът смята за руска намеса в Украйна. Москва отрича да подкрепя бунтовниците.

Алиансът обаче отказа постоянно военно присъствие. Някои държави внимават да не бъде нарушено споразумението между НАТО и Русия от 1997 г. за силите, които организацията може да разполага в страните от някогашния Варшавски договор, а Полша е една от тях.

В документа като цел на Полша за срещата на върха на алианса във Варшава в средата на 2016 г. се посочва "търсене на постоянно регионално присъствие на НАТО" и се добавя "военни бази с тежка техника".

Русия почти със сигурност ще сметне установяването на постоянно присъствие на НАТО на нейните граници за враждебен акт.

Документът не означава непременно, че Полша ще отправи искането на срещата.

Генерал Станислав Кожей, който оглавява Бюрото за национална сигурност, каза, че позицията на Варшава може да се промени преди срещата - например ако Москва изпълни Минското мирно споразумение за Източна Украйна. Но според него няма шанс това споразумение да бъде изпълнено.

Кожей заяви, че Полша ще се стреми да превърне сегашното присъствие на НАТО в Източна Европа в постоянно. Алиансът има или планира да има командни центрове в региона и войски от различни държави, разполагани на ротационен принцип.

"Става дума също така за отбранителна инфраструктура, бази с припаси, гориво, резервни части, оръжия и т.н.", каза той в интервю за Ройтерс.

"Бихме искали решенията на следващата среща на върха (на НАТО) да бъдат в тази насока", заяви Кожей.

Говорителка на НАТО отказа да коментира полския документ, но каза, че алиансът "осъществява най-голямото подсилване на колективната отбрана на НАТО от края на Студената война". По думите ѝ НАТО изгражда командно-контролни центрове в шест източни съюзници, включително един в Полша.

"НАТО ще защитава всички съюзници от каквито и да е заплахи", заяви тя.

Йенс Столтенберг: Да се обсъжда въпросът е преждевременно

На пресконференция след срещата на външните министри от НАТО в Анталия, която се проведе вчера и днес, генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг заяви, че НАТО планира да увеличи двойно размера на своите сили за реагиране в балтийския регион. "Ще запазим присъствието си в източната част на алианса, ще има повече патрулиране, повече учения", каза той.

По думите му НАТО е получила искане от балтийските страни да разшири присъствието си на тяхна територия до бригадно ниво, но организацията смята, че вече значително е увеличила присъствието си.

Според него алиансът смята, че е преждевременно да се обсъжда въпроса за разширяване на присъствието му в балтийските страни до бригадно ниво.

"Запознат съм с намерението на балтийските страни да отправят такова искане към НАТО, но не мога да говоря за това, тъй като не съм го видял", заяви Столтенберг. По думите му НАТО планира да увеличи своето военно присъствие и да засили практическите дейности по източните си граници.

НАТО планира общи учения с Финландия и Швеция

Външните министри на страните от НАТО обсъдиха въпроса за развитие на партньорството в балтийския регион и засилване на взаимодействието с Финландия и Швеция, съобщи Йенс Столтенберг.

"Обсъдихме как бихме могли да развиваме в бъдеще отношенията с нашите близки партньори Финландия и Швеция. Проучваме въпроса за по-чести съвместни учения с тези страни", заяви той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jesse Jackson
    #5

    Екстра, нека цялото НАТО се изсипе в скандинавия и Полша, да са поразяеми само с 1-на ядрена ракета....

  2. Bлaдo
    #4

    бОпчо, нещо ти е тревожно... :-)) Да не би да си притеснен, че нЕма да доживееш скорошното влизане на Украйна в НАТО?... ...И съвместните учения на балто-славянските НАТОВСКИ държави на границата на руския резерват?

  3. strobo
    #3
  4. strobo
    #2

    Малчовците от НАТО по добре да не дрънкат оръжие..... Кашата в Украйна и те, поляци, кюрляндци и прочая я забъркаха..... не Русия ... Дрънкането на оръжие ще доведе до симетричен отговор от Русия и за беля някои от вояките може и да пострада, стават бели.....

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.