Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН: Част от фирмените дългове са фиктивни и крият злоупотреби

10 коментара

Отлагането на плащанията към доставчици е най-често предприеманата мярка за справяне с финансовите проблеми, но част от фирмените дългове са фиктивни с цел да се прикрие или източи ДДС, както и да се надуе мениджърската заплата, тъй като на 36.6 на сто от управителите на дружества трудовите възнаграждения пряко зависят от постигнатите финансови резултати, а за 18.9 процента – частично. Това сочи проучване на Института за икономически изследвания при БАН, проведено сред 100 компании и обявено в понеделник.

 

Водещ фактор за нарастване на фирмените дългове са свиващите се пазари, според две трети от анкетираните. Според тях за дружествата е обичайна практика да трупат дълг към доставчиците и през 2012 г. борчовете към тях са нараснали с 2.016 млрд. лв до 52.186 млрд. лв.

 

Една от причините за това е, че фирмите предпочитат да си платят банковите кредити заради високите лихви по тях и да трупат дълг към доставчици. Това правят 52 процента от запитаните.

 

За първи път обаче темпът на нарастване на вземанията на предприятията е по-голям спрямо темпа на нарастване на задълженията, подчертава проф. д-р Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания при БАН. През 2012 г. те достигат 71.181 млрд. лв., като вземанията са 5.229 млрд. лв., а задълженията - 4.580 млрд. лв. За икономистите на БАН това е ясна тенденция за оздравяване на българската икономика.

 

Прави впечатление, че фирмите, които работят за износ, са много по-стабилни от компаниите, които работят за вътрешния пазар, допълни от своя страна проф. д-р Гарабед Минасян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #10

    Ако приемем, че в страната има около 100 хиляди активни фирми със смислени обороти, то средно на една фирма се падат 520 000 лв задължения. Не е вярно. Ако беше, икономиката отдавна да е рухнала.

  2. Анонимен
    #9

    Freud 4 е луд за връзване. Колкото повече краде - толкова повече вярва, че са му длъжни. Или, колкото повече го крадат - толкова повече се чувства длъжник. Все едно: тип опасен за обществото и/или за себе си. Дайте му хапчета. 4 "Всяко вземане на едната страна е задължение на другата." Това че не са засекли това показва, че методът им е ненадежден.

  3. Анонимен
    #8

    БКП

    Верно е, другари, но какво да кажем за фиктивната междуфирмена задлъжнялост?

    Или за индустриалното производство на документи с фалшиво съдържание?

    За другаря Р.Овч., Банкстери, Топлофикации и мошефикации?

    По-добре нищо да не казваме.

    "БАН: Част от фирмените дългове са фиктивни и крият злоупотреби"

    Отлагането на плащанията към доставчици е най-често предприеманата мярка за справяне с финансовите проблеми, но част от фирмените дългове са фиктивни с цел да се прикрие или източи ДДС, както

  4. Анонимен
    #7

    "За икономистите на БАН това е ясна тенденция за оздравяване на българската икономика." сред изкукалите икономисти от бан още ли е оня уруд иван ангелов?

  5. Анонимен
    #6

    бан - бантускотски асоциални номенклатури. и тия са като циганите. само вземат социални помощи без да правят нищо съществено.

  6. Анонимен
    #5

    Глупава статия. Никой в България даже идея си няма, каква е междуфирмената задлъжнялост, и още по-малко, каква политика следва от това. И причината е много проста. У нас няма клирингова агенция, която да разчисти междуфирмения батак. Което много облагодетелства мошениците в бизнеса, и хилядите обвързани ченгесарски фирми, които крият печалби и точат ДДС.

  7. Анонимен
    #4

    По-тъп текст и по-големи глупости не бях чел. Изводите им правят ясно безумството на методологията на изследването им. Всяко вземане на едната страна е задължение на другата. Това че не са засекли това показва, че методът им е ненадежден. БАН отдавна плаче за закриване поради безумство и безсмислие!

  8. Анонимен
    #3

    BLUE:Кога лидерите на БАН ще потърсят сметка за откраднатите от гербаджиите пари от фонда за Научни изследвания

  9. Анонимен
    #2

    1 Такива саботьори като "миндил-пул" трябва да им се отнема лиценза за медия, да се арестуват собствениците за "противодържавна дейност" и да им се отнема имуществото както на всеки криминално проявен.

  10. Анонимен
    #1

    медияпул да не манипулират със заглатието! От статията става асно, че има ясна тенденция за оздравяване на българската икономика. така че, заглавието трябва да бъде, какъвто е извода на БАН: "БАН: Има ясна тенденция за оздравяване на българската икономика" ...но ние читателите не све безмозъчни овци, за каквито ни смятате!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.