Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бан Ки-мун: Климатичните промени са по-страшни от войните

Франция обеща милиард долара на бедните страни за адаптирането им

1 коментар

"Никога досега светът не е бил изправен пред световна промяна като климатичната", заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун в речта си при откриването във вторник в Ню Йорк на среща на върха, посветена на климата, на която политически и бизнес лидери от 125 страни ще търсят решения за намаляване на ефекта от глобалното затопляне, предадоха световните агенции. В срещата участва и българският президент Росен Плевнелиев.

Промените в климата застрашават и мира и стабилността на света и водят до преселение на повече хора, отколкото войните, каза Бан Ки-мун. Днес трябва да ориентираме света в нова посока, призова той от трибуната на Общото събрание на ООН. Генералният секретар на световната организация призова правителства и частни институции да инвестират в решения, предназначени да намалят емисиите на газове с парников ефект, както и за прилагането на данъка върху въглеродните емисии.

"Трябва да се направи всичко необходимо, за да можем да ограничим повишаването на средната температура на планетата ни до под 2 градуса по Целзий", каза френският президент Франсоа Оланд и обяви, че страната му ще внесе в следващите няколко години 1 милиард долара в почти празния световен фонд, който трябва да помага на бедните страни да се адаптират към ефекта на климатичните промени.

Досега само германският канцлер Ангела Меркел обеща през юли Германия да предостави 1 милиард долара за фонда, а нуждите на развиващите се страни за справяне с последиците от изменението на климата са 15 милиарда долара през 2014 г., припомня Ройтерс.

Настоящата среща на върха не е част от преговорите в подготовка на срещата на високо равнище за климата в Париж през 2015 г., на която трябва да се постигне голямо международно споразумение. Бан Ки-мун свика сегашната среща, за да засили политическата подкрепа в полза на бъдещия глобален договор.

Срещата поставя началото на процес, който ще продължи 15 месеца и който би трябвало да приключи в края на 2015 г. с подписването на ново международно споразумение за ограничаване на емисиите на парникови газове, пише Франс прес.

Първото подобно споразумение в тази насока - протоколът от Киото, изтече през 2012 г. и от тогава световните лидери не може да договорят ново споразумение за мерките срещу глобалното затопляне.

На срещата ще присъства и американският президент Барак Обама, чиято администрация не постига напредък в усилията си за ограничаване на емисиите на парникови газове в САЩ, отбелязва френската агенция. Американският Конгрес засвидетелства малко желание да гласува закон за ограничаване на тези емисии, а още по-малко да ратифицира международен договор в тази насока. Така полето за действие на Обама е ограничено. А в началото на втория си президентски мандат той подчерта, че бездействието по въпроса за климатичните промени ще е предателство към идните поколения.

В началото на юни Обама представи нови норми за драстично намаляване на емисиите на въглероден диоксид за всички американски централи. Тези норми предвижват намаляване до 2030 г с 30 процента на емисиите в сравнение с 2005 г.

Засега Белият дом предпочита обаче да отлага за по-късно трудния дебат в САЩ относно ратифицирането на евентуално международно споразумение за ограничаване на емисиите на
парникови газове, което 195-те страни, приели Конвенцията на ООН за климатичните промени, се надяват да сключат в края на 2015 г. в Париж.

Американската конституция постановява, че всеки юридически обвързващ договор трябва да бъде ратифициран от две трети от Сената на Конгреса, нещо което не може да бъде постигнато при настоящото разпределение на силите в горната камара на американския парламент. САЩ така и не ратифицираха предишното споразумение за ограничаване на емисиите на парникови газове - протокола от Киото, - договорен и подписан през 1997
г., припомня АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #1

    Има ли тук "панацея" ?! Да - ефективност на използваните ресурси и на енергията, но едновременно от всички ! Това предполага приемане на зелени конституции от всички държави, въпреки съпротивата на енергийните мафии. Трудно, но неминуемо !!! Трудността е и как тези, които могат да си позволяват свръх енергия и ресурси, доброволно да се ограничават и рационализират.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.