Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН: Нужен е форсиран ръст на заплатите в България

Не е вярно, че увеличението на доходите вреди на икономиката, твърдят учените

5 коментара
БАН: Нужен е форсиран ръст на заплатите в България

В България има необходимост от форсирано повишение на заплатите, дори над производителността на труда през следващите години. Това е един от основните изводи в Годишния доклад на Икономическия институт на БАН за 2017 г., представен в понеделник.

С тезата си учените се противопоставят на т. нар. десни икономисти и на работодателските организации у нас, които твърдят, че заплатите в страната дори са високи на фона на ниската производителност на работещите.

Според икономистите от БАН ускореният ръст на възнагражденията в България е безалтернативен, а политиката по доходите от икономически и социален все повече се превръща в политически въпрос.

"Трайното потискане на доходите създава социална несправедливост, а тя, от своя страна, поражда социално напрежение и конфликти. Това е нежелателно за обществото като цяло и за наемния труд, но вреди и на самия бизнес“, се посочва в доклада.

"С този анализ по никакъв начин не искаме да култивираме враждебност към предприемчивите и бизнес-ориентирани българи, а да им подскажем, че бизнесът също се нуждае от социална стабилност и спокойствие в обществото. В стратегически план той се нуждае и от социална справедливост“, коментират икономистите.

Те припомнят, че по данни за 2016 г. България продължава да е страната с най-ниска средна месечна заплата в ЕС – 406 евро нето при 524 евро в Румъния и 1718 евро в Испания. България е последна и в класацията по размер на минималната работна заплата.

Увеличените заплати няма да сринат конкурентността

"Има опасения, изразявани най-вече от средите на бизнеса, че всяко повишение на заплатите ще срине конкурентоспособността на нашата икономика. Безпристрастният анализ на данните обаче показва, че компенсацията на наетите у нас е около 40% от БВП по елементи на доходите, при 47.4% средно в ЕС и 52.9% в развити европейски страни като Дания. Далеч по-ниският дял у нас е резултат и от дългогодишно потискане на доходите чрез рестриктивна политика“, посочват учените.

Според тях доходите у нас никога не са били ограничители на конкурентоспособността и няма да бъдат в обозримото бъдеще. Това се потвърждавало и от редовните доклади на МВФ, от които ясно личи, че нарастването на доходите през последните години не се е отразило негативно върху конкурентността на икономиката.

Действителните ограничители на конкурентоспособността у нас са високата енергоемкост, материалоемкост и капиталоемкост на продукцията, ниското технологично равнище, нерационалните производствени структури, примитивната продуктова структура на износа, загърбването на науката и иновациите, ниското качество, ниската квалификация на персонала, огромната за нашите мащаби емиграция на високо- и средноквалифициран персонал към чужбина, ниската трудова дисциплина, лошото управление на макро и микро равнище, нестабилното и неспазвано законодателство, лошата договорна дисциплина, неефикасната съдебна система, престъпността и корупцията, твърдят от БАН.

В доклада се признава, че производителността на труда в България се влошава.

"През последните 4 години положението в България не се подобрява, дори през 2013 и 2014 г. то рязко се влошава. През последните две години е по-малко лошо, но производителността на труда, оценявана по този показател (като трудови разходи за единица продукция, б. р.), продължава да намалява. За разлика от нас, положението в Чехия се подобрява през 2013-2015 г., но през 2016 г. отново се влошава. Спадът продължава в Естония, Латвия, Литва и Словакия. Подобрение през последните 4 години има само в Словения, а динамиката на производителността на труда остава противоречива във всички останали страни от региона“, пише в доклада.

Засилва се неравенството в доходите

Според доклада, освен че е страната с най-ниски доходи от труд в ЕС, България е и сред държавите с най-голямо неравенство в доходите, което бе отчетено като засилващ се проблем в Специфичните препоръки на Европейската комисия към България за 2017 г., обявени на 22 май тази година.

В България т. нар. коефициент на Джини, който измерва неравенството, е 37 при 31 средно за ЕС.

Затова икономистите от БАН твърдят, че България се нуждае от нова политика на преразпределение.

"По този начин ще се гарантира и запазване на финансова и социалната стабилност. Това може да се постигне както с разумна политика по доходите (в смисъл на устойчиво покачване), така и с реформа в данъчната система“, пише в доклада. В него се твърди, че в момента данъчно-осигурителните постъпления в бюджета са в размер на 29% от БВП при средно 40% в ЕС.

“Това означава, че всяка година ние мобилизираме 9-10 млрд. лв. по-малко ресурси за финансиране на важни национални проекти и дейности, отколкото бихме могли, ако прилагахме данъчна политика и постигахме събираемост на данъците, сходна с тази в средноразвитите европейски страни“, пише в доклада на БАН.

"Бедните и средните слоеве в България са натоварени с по-голямо данъчно бреме, отколкото в другите страни-членки, а богатите са силно облекчени, в т. ч. и в сравнение с другите източноевропейски страни. Това също е признак за много ниска корпоративна социална отговорност на нашия едър бизнес. С такава изкривена икономическа и социална политика в България няма изгледи за прогрес. Напротив, пред нас са години на социална и политическа нестабилност, дори на социална конфронтация“, твърдят икономистите.

70% от българите нямат депозити

Около 70% от българските домакинства нямат депозити. С времето намалява броят и размерът на спестяванията в ниските депозитни групи и расте броят и размерът на спестяванията в най-високите спестовни групи, посочват икономистите.

По най-важния показател за икономическото развитие – БВП на човек от населението, със своите 47% от средното в ЕС България остава на последно място в съюза през 2015 г., става ясно още от доклада на БАН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Не знаем другарите от БАН дали разполагат с информация за вноските на България към различни институции, лихви по дългове, разсрочени заеми и какво остава като бюджет в чист вид?! Изкуството на политиката на държави с нисък БВП е в това, да се претеглят разходите и приходите и всичко да се увеличава и намалява плавно, планирано, целево, за да се постигне резултат, при минимален риск.

  2. Nikola Nikolov
    #4

    Заплатите - да , а пенсиите ??!! Я по-добре да санираме блокове и да строим...каквото ни падне...

  3. ivancho ivanov
    #3

    Има едно много старо правило "Когато нямаш какво полезно и ново да кажеш трай си за да не убеждаваш съмняващите се, че е така"!

  4. tim
    #2

    Със същия успех може да се покаже таблица с поне 100 страни по света където заплатите са по-ниски от българските.

  5. tim
    #1

    Симеон Дянков беше най-точен за тези хорица (не пиша друго за да не ме трият). Попитали професор - как да хванем лъв в пустинята? Отговор - ето я пустинята, ето го лъва. Махаме пустинята - остава лъва. Същата е и горната боза.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.