Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките събраха 175 млн. лв. по-малко от лихви и 57 млн. лв. повече от такси

Трезорите у нас са на добра печалба въпреки исторически ниските лихви по света

2 коментара
Банките събраха 175 млн. лв. по-малко от лихви и 57 млн. лв. повече от такси

Банките у нас продължават да поддържат отлична печалба въпреки спадащите приходи от лихви.

Това става ясно от анализ на Асоциацията на банките в България на базата на данните на Българската народна банка (БНБ) към 31 август тази година.

От данните е видно, че добрата печалба се дължи предимно на крайно редуцираната доходност по влоговете на домакинствата и фирмите, на намалението на лошите заеми и на ръста на постъпленията от такси.

Заради исторически ниските нива на лихвите трезорите продължават да отичат спад в приходите от лихви. Те се свиват с близо 8%, което е намаление със 175 млн. лв. в сравнение с година по-рано. Така общо приходите от лихви на банките към края на август възлизат на 2.05 млрд. лв.

Случващото се е в синхрон със ситуацията на международните пазари, които от години се радват на излишество от ликвидност на ниски лихви, достигащи в някои случаи и до отрицателни стойности. Въпреки очакванията тенденцията да се обърне и да започне плавно покачване на процентите, засега не е ясно дали това ще стане преди 2019 г.

Въпреки че приходите на банките от лихви падат с 8%, разходите им за лихви, които се начисляват основно по депозитите на домакинствата и фирмите, намаляват доста по-драстично – с 25.1% на годишна база или с 86 млн. лв. Спадът изглежда още по-сериозен, като се вземе предвид и нарастващия обем на спестяванията. За това разминаване, водещо до почти нулева доходност по влоговете, няма обяснение в анализа на АББ. Така, за осемте месеца на 2017 г. трезорите са изплатили на граждани, фирми и др. лихви на стойност едва 256 млн. лв.

Друго перо, чрез което банките компенсират спадналите си постъпления от лихви, е качването на приходите от такси. Според анализа на БНБ 71% от доходите на банките у нас идват от лихви и 26% от такси и комисиони. От АББ твърдят, че и в ЕС като цяло около ¼ от банковия доход идва от такси.

От януари до август 2017 г. постъпленията на трезорите у нас от такси и комисиони са се увеличили с 8.2% на годишна база или с 57 млн. лв. Така общо приходите по това перо за осемте месеца достигат 755 млн. лв. За увеличението роля играе и ръстът на кредитирането за частния сектор, който е в рамките на 3.5% - 4% на годишна база.

"Спадът на приходите от лихви със 175 млн. лв. за година видно не се компенсира от увеличението на приходите от такси, което е само 57 млн. за година, въпреки нарастващия бизнес от основна дейност", се посочва в анализа на АББ.

За осемте месеца печалбата на банките у нас достига 913 млн. лв., което е малко по-ниско в сравнение с нивото ѝ през август 2016 г. - 1.04 млрд. лв. Миналата година обаче положителният резултат бе завишен заради еднократни фактори като извънредния приход за банките от сделката между Visa Europe и Visa Inc. Ако се изключи той, печалбата на банките всъщност бележи ръст от 7% въпреки исторически ниските нива на лихвите по света.

Според АББ обяснението за добрия финансов резултат е и в намалените с 1% административни разходи, включително тези за заплати, но преди всичко на по-малките разходи за обезценка заради по-доброто качество на кредитния портфейл и спада на лошите кредити.

За осемте месеца разходите за обезценка са паднали с 18.7% до 360 млн. лв.

"Към 30 юни 2017 г. обемът на необслужвани кредити се свива до 6.79 млрд. лв. Делът на необслужваните кредити средно за банковата система се понижава до 12.22% от 14.54%, колкото бе в края на юни 2016 г., според изчисления на базата на данни от управление "Банков надзор" на БНБ. Степента на покритие с обезценка на брутните необслужвани кредити и аванси е над 53%, спрямо около 45% за европейските банки, по данни на Европейската централна банка", пише в анализа на АББ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #2

    Нашите банки са си организирана престъпна група за рекет над населението и икономиката.


    Те имат толкова силно лоби навсякъде включително в контролиращия ги орган че си правят каквото искат и не допускат страната да влезе в еврозоната защото тогава няма да закрепотяват сметките в евро, което в момента се води чужда валута и един превод от банка в банка е безбожно скъп. Освен това преводите до банки в другите страни от еврозоната е почти без пари, а у нас сега плащаш отромни суми за swift обслужване

  2. Sin
    #1

    Аз не бих казал, че това са банки. Това са някакви спирачи на икономическото развитие. Защото, за да вземеш 20 евро за един превод от 200 евро до Австрия, се иска много дълбоко разбиране на икономиката. Съответно, който може, въобще не ползва тези т.нар. банки. Да не говорим за разходи при откриване или закриване на сметка - те са 10 пъти по-големи, отколкото в Австрия.
    Разплащателната ми сметка в БГ, от която се теглят пари за ток, и вода, наистина при намалена консумация, но въпреки това, се изпразва

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.